05.04.2020
27 березня 2020 року в Україні було вперше виявлено карантинний, відсутній на території України шкідливий організм – бактеріоз винограду (хвороба Пірса) Xylella fastidiosa Wells et al.
Наявність патогену було встановлено «Вінницькою обласною фітосанітарною лабораторією» при проведенні фітосанітарної експертизи зразку саджанців горіха волоського, який було відібрано від партії вантажу, що надійшов з Франції і проходив фітосанітарний контроль у відділі митного оформлення м/п «Вінниця Центральний» Вінницької області. Всього заражений вантаж містив 6850 штук саджанців горіха.
Заражений вантаж буде повернуто до країни-експортера. З метою недопущення подібних випадків до країни-експортера буде надіслана нотифікація про невідповідність вантажу фітосанітарним вимогам України.
Вперше в Європейському регіоні хвороба Пірса (X. fastidiosa) була знайдена у 2013 році в Італії. За короткий термін хвороба завдала серйозної шкоди оливковим гаям. Крім оливкових дерев, збудник уразив інші численні рослини. В липні 2015 року було повідомлено про перше виявлення X. fastidiosa у Франції.
Ситуація, що склалась з цією хворобою в Європі спричинила прийняття жорстких регламентів щодо контролю, обстежень, діагностики та інших фітосанітарних заходів в межах Євросоюзу. Відповідно до Рішення Комісії 2015/789 від 18 травня 2015 року про захисні заходи від інтродукції та поширення у межах Європейського Союзу Xylella fastidiosa (Wells et al) рослини-господарі повинні супроводжуватись фітосанітарним сертифікатом, в якому окремо зазначається, що X. fastidiosa відсутня в країні.
Список рослин-господарів X. fastidiosa включає 359 видів рослин з 204 родів і 75 різних ботанічних родин. Багато, якщо не більшість видів рослин з цього списку широко поширені в Україні, є промисловими плодовими або декоративними культурами, масово вирощуються на присадибних ділянках в парках і садах. Серед них виноград, слива, персик, вишня, груша, дуб, бук, ясен, в’яз, платан, клен, вільха, горіх, суниця, малина, чорниця, капуста, люцерна, конюшина, лаванда, і безліч видів широко поширених бур’янів.
Симптоми ураження хворобою включають в себе опіки на листках, їх в’янення і опадання, хлороз або бронзовість уздовж краю листка, затримка росту, карликовість рослин і окремих частин (плодів, листя), зменшення кількості і розмірів плодів. Сильно уражені рослини гинуть.
Ця хвороба надзвичайно шкодочинна і небезпечна як для фермерських господарств які вирощують плодові, ягідні культури, так і для невеличких присадибних ділянок, а також насаджень в міських парках і скверах. Так відомо безліч фактів щодо економічних збитків, які завдає хвороба в різних країнах, ось декілька з них:
в Бразилії, в 2005 році були уражені хворобою 44-63% комерційних насаджень цитрусових, що вплинуло на виробництво цитрусових в усій Південній Америці, на південь від Анд; лише в Бразилії до 2007 року втрати становили близько 120 млн доларів США;
в Бразилії і Парагваї внаслідок ураження слив X. fastidiosa цілі сади були знищені впродовж декількох років після першого виявлення хвороби;
на південному-сході США в 40-х роках минулого сторіччя п’ятирічні персикові сади були уражені більше ніж на 50 %, а більш старіші – повністю;
в 2001 році були уражені хворобою 30% в’язів та 80% платанів в районі Вашингтон в США, в Нью-Джерсі, збудник уразив до 35% дубів, які висаджені в якості вуличних дерев.
X. fastidiosa між країнами може поширюватися із зараженим садивним матеріалом рослин-господарів. З насінням не переноситься.
Наразі хвороба поширена окремими вогнищами в декількох європейських країнах – Італії, Іспанії, Франції та Португалії. Тому вітчизняним імпортерам садивного матеріалу слід обов’язково пересвідчитись, що в місцях вирощування такого матеріалу збудник хвороби відсутній.
Інфоіндустрія за матеріалами ДПСС
Читайте нас у Telegram