21.03.2025
В 2022 році Європейський Союз скасував обмеження на український імпорт, що стало важливою підтримкою для бізнесу та економіки. В 2024 році безмитний режим продовжили, але вже з лімітом на низку товарів таких як цукор чи мед. Дія цього регламенту добігає кінця вже в червні, і поки що жодних сигналів про його продовження немає. Чи зупинить ЄС пільгові умови для українських виробників?
Послаблення регуляторних факторів в торгівлі між Україною та ЄС почалося з 2014, коли була підписана Угода про Асоціацію. З початку 2016 року вступила в силу поглиблена та всеохопна зона вільної торгівлі, хоча й з обмеженнями для ряду товарів, передусім сільськогосподарської галузі та харчової промисловості.
“2022 року ЄС пішов на безпрецедентний крок і в односторонньому порядку скасував усі обмеження на український імпорт, у 2023 році цей режим було продовжено, але зважаючи на протести у сусідніх країнах, наступний регламент, що почав діяти в червні 2024 року, вже містив певні обмеження, автоматичні ліміти та запобіжні заходи (АТМ) для 7-ми товарів. Разом з цим регламентом Європейська комісія опублікувала комюніке про те, що необхідно повернутися до умов 2021 року, переглянути їх, і в подальшому лібералізувати торгівлю з Україною більш системно. Це було сигналом, що можливо продовження АТМ в 2025 році не станеться. Немає сигналів, що цей режим буде продовжено”, – зазначила економістка ЦЕС Яна Охріменко під час вебінару “Чи зупинить ЄС безмитну торгівлю з Україною?
Загалом учасники дискусії відзначили, окрім торговельної напруги між США та ЄС, спостерігається також протистояння між США та Китаєм, і ця блоковість може зростати. Протистояти його впливу можна лише об’єднуючись, а ЄС разом з Україною стане лише сильнішим.
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: