Ціни на свинину досягли “стелі”

Під час карантину споживання м’ясних і молочних продуктів зменшилося. Дорогі види м’яса, до яких тепер відноситься і свинина, стали користуватися низьким попитом. І без того невисока частка споживання свинини все більше зменшується за рахунок дешевшої курятини.

Про це розповів Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації “М’ясної Галузі” та генеральний директор Центру підвищення ефективності у тваринництві, під час онлайн-мітапу “Як підвищити ефективність тваринницького бізнесу?”, організованого порталом Aggeek.

Зменшення собівартості вирощування свиней шляхом усунення перевитрат і налагодження обліку з контролем собівартості – кроки, які необхідно зробити для виведення галузі із кризи та забезпечення споживача доступними м’ясними продуктами. Собівартість української свинини та кінцева ціна на полицях магазинів вдвічі вищі за польські, при тому, що платоспроможність і заробітні плати українців порівняно із поляками втричі нижчі. Через фальшування з кормами, ліками, помилки в технології вирощування та зловживання на різних рівнях, річні виробничі перевитрати у свинарстві сягають 8 млрд грн, ця сума закладається у вартість м’яса і покривається вищою ціною для споживачів.

Таку ситуацію неможливо пояснити українською специфікою тваринництва. “На тих самих кормах і з тими самими ліками, українське птахівництво за собівартістю є дешевшим за європейське, тоді як свинина майже в половину дорожча”, – пояснив Бабенко. Загалом в ЄС різниця в собівартості між вирощуванням птиці і свиней не вища 10%.

Не дивно, що в Україні споживання свинини за п’ять років зменшилося до 15 кг, тоді як споживання птиці зросло до 25 кг, і виробництво курятини зростає на 10% щороку.

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry