Експерт розказав як організувати протиепідемічні заходи на сільськогосподарському підприємстві

Вірус COVID19 несе значну і пряму загрозу світовій продовольчій безпеці. Щоб забезпечити безперервну роботу аграрних підприємства, потрібно створити групу реагування на кризу. Співробітників, які не можуть працювати дистанційно, потрібно розбити на автономні групи з мінімальним контактом між ними. Також потрібно організувати авторозвозку, постійно вчити персонал правилам гігієни і оперативно повідомляти про небезпеку.

Про це розказав Віталій Башинський, голова Громадської ради при Держпродспоживслужбі, під час он-лайн конференції 31 березня.

На виробничому процесі необхідно використовувати маски. Потрібна регулярна дезінфекція приміщення, з особливою увагою слід обробляти дверні ручки. Біля кожної точки миття рук потрібно встановити дезінфікуючий засіб. Рушники потрібно використовувати виключно одноразові. Використані паперові рушники потрібно викидати до корзини з кришкою, торкатись якої потрібно також за допомогою рушника. Бажано, щоб кран був автоматичний.

Оскільки найбільший ризик інфікування у закритих, погано вентильованих приміщеннях, то користування громадським транспортом краще заборонити взагалі. Транспортний засіб для розвезення людей потрібно щодня дезінфікувати. Перед входом до транспортного засобу потрібно видати працівникам маску та дезінфектор. “Наголошую, що обробляти руки потрібно до входу в салон автобуса. Маска знижує вірогідність захворювання, але не виключає його. Найкращим способом захисту залишається самоізоляція. Однак, маска захищає оточуючих від вашого дихання, захищає ваше обличчя від ваших власних рук. Але навіть в масці зберігайте дистанцію 1,5-2 метри. Водію потрібно використовувати респіратор”, – радить Башинський.

Персонал потрібно розділити на групи, які не контактують між собою. Приклад правильного формування автономних функціональних груп: менеджер, бухгалтер, водій, інженер, оператор – в одній групі. Приклад не правильного формування – коли окремо згруповані менеджери, водії, інженери тощо. Тоді в наслідок зараження на підприємстві може не залишитися необхідних працівників.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry