Коли молотити сою?

Збирання сої слід починати у фазі повної стиглості. Вологість зерен при збиранні повинна складати 14-16% і не менше, так як пересохлі боби розтріскуються, що призводить до значних втрат зерна. При підвищеній вологості – більше 20% – насіння деформуються, пошкоджується зародок, а при меншій – 11-12% – вони стають дуже крихкими, легко дробляться, в їх оболонці утворюються тріщини, через які всередину проникають збудники захворювань. Крім того, наявність тріщин різко знижує схожість.

 

 

 

Втрати при збиранні сої залежать від сорту, густоти стояння, строку збирання, погодних умов і використовуваної техніки.

При рівномірному дозріванні і на чистих від бур’янів посівах прибирають сою прямим комбайнуванням. Дуже важлива умова для забезпечення якісної роботи комбайнів – правильно підібрана робоча швидкість – 4,5-6 км/год. Для того, щоб зменшити кількість травмованих насінин сої, частоту обертання молотильного барабана встановлюють в межах 450-600 об./хв. Зазори в підбарабання на вході – 30-38, на виході – 18-24 міліметри.
Шановні аграрії, для зниження втрат і забезпечення якісного обмолоту сої варто приділити велику увагу висоті зрізу при збиранні. Наприклад, вже при висоті зрізу 15 см втрачається п’ята частина врожаю. Тому слід переобладнати жатку комбайна таким чином, щоб забезпечити низький зріз рослин – 6-8 сантиметрів.

При виборі сорту зверніть увагу на висоту прикріплення нижнього бобу і стійкість рослин до вилягання. Сорти сої з низьким розміщенням бобів, нестійкі до розтріскування бобів і вилягаючі до і після дозрівання, непридатні для промислового виробництва. Втрати при збиранні ранніх і середньоранніх сортів майже завжди вище, ніж при збиранні середньопізніх і пізніх сортів. Якщо соя полягла, це уповільнює збирання врожаю, збільшуючи втрати.

– Густота посіву також впливає на втрати врожаю. При загущених посівах стебла рослин формуються тонкими і слабкими, що однозначно призводить до вилягання посіву. У свою чергу, при невиправдано низькій нормі висіву (за рахунок збільшення площі живлення) рослини сої сильно розгалужуються і погано зрізаються жаткою, а деякі гілки з бобами полягають і залишаються лежати на землі. Також слід зазначити, що в розріджених посівах висота прикріплення нижнього бобу на рослині нижче.

– При збиранні на полеглих посівах велике значення має вибір напрямку руху агрегату. Довгі боки загонів повинні бути під кутом 30-45 градусів до напрямку вилягання посівів. При цьому вісь ексцентрикового мотовила виноситься на 20-25 см вперед ріжучого апарату. При суцільному односторонньому поляганні прибирати сою необхідно поперек вилягання. Велика частина виробників вважають, що можна почати прибирання при більш високій вологості зерна – 18-20%, маючи при цьому місця для зберігання з активною вентиляцією або використовуючи штучну сушку. Але при цьому слід враховувати, що насіння сої має підвищену гігроскопічність і повільно віддає вологу (0,5-08% в годину), в той час як оболонка насіння висихає швидше, ніж її сім’ядолі, що призводить до її розтріскування. Це значно знижує її ринкову вартість і схожість.

 

Інфоіндустрія за матеріалами nertus.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry