25.10.2019
Відмічається повсюдне зростання (природне для жовтня) популяції звичайної сірої та гуртової полівок (зеленоїдні форми мишоподібних гризунів), які розселяються за межі місць резервацій в нові місця, зокрема на угіддя під багаторічними травами та сходи озимих зернових та ріпаку.Спеціалістами при детальних та маршрутних обстеженнях площ озимих культур встановлено, що на 1 га нараховується в середньому 1-3 жилих колоній гризунів. На ряді площ під багаторічними травами, подекуди неугіддях мають місце 2-4, макс. 5-8 (Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Рівненська, Херсонська, Чернівецька, Черкаська, Чернігівська обл.) жилих колоній на гектарі. В Степу, південному та центральному Лісостепу на незораних полях після збирання врожаю зростає кількість курганчикової миші, яка зелених рослин майже не споживає, проте харчується насінними кормами із культурних та диких злаків.
Найважливішими профілактичними заходами з контролю щільності гризунів є агротехнічні: дотримання сівозміни, боротьба з бур’янами на полях та в місцях резервацій гризунів (у лісосмугах, узбіччях доріг), своєчасне та без втрат збирання врожаю, якісна оранка, за наявності на полі колоній шкідника оранку краще провести з оборотом скиби на глибину 25-30 см, при цьому гине 70-75% гризунів. Поряд із цим особливу увагу слід приділити посівам озимої пшениці, не допускаючи заселення їх гризунами з осені. Для цього перед сівбою озимини слід знищувати гризунів на попереднику та на прилеглих угіддях. Боротьбу з гризунами слід проводити як у період їх масового розмноження, так і в період низької їх чисельності, коли вони живуть у місцях резервацій. За наявності 3-5 і більше жилих колоній на гектарі для зниження чисельності гризунів необхідно провести захисні заходи.
Захист сільськогосподарських угідь від мишоподібних гризунів на сьогодні проведено на площі всього 126,4 тис. га, що на рівні показників 2018 року, з яких озимих зернових культур оброблено близько 37 тис. га (в 2018 році – 50,1 тис. га).
Найбільше захист сільгоспугідь від мишоподібних гризунів проведений в господарствах Запорізької (42 тис. га), Хмельницької (37,7 тис. га) та Тернопільської (16,8 тис. га) областей. Хімічні родентициди використано на площі 102 тис. га, біологічні – на площі 24 тис. га.
Інфоіндустрія за матеріалами Держпродспожвслужби
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: