Молочна карта України – 2024 (інфографіка)

Із нагоди особливої для молочної спільноти світу дати – Всесвітнього дня молока (World Milk Day), що був офіційно запроваджений Продовольчою організацією (ФАО) ООН 1 червня 2001 року, Асоціація виробників молока (АВМ) у співпраці з органом сертифікації «Органік Стандарт» за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), підготували і публікують інфографіку «Молочна карта України – 2024».

В оновленій інфографіці  – ключові дані про динаміку і підсумки роботи галузі за результатами 2023го року (станом на 01 січня 2024р.) на основі попередніх розрахунків Держстату, Міністерства аграрної політики та продовольства, власних  моніторингів та досліджень АВМ та органа сертифікації «Органік Стандарт». По низці тимчасово окупованих територій, а також тих, де ведуться (велися) бойові дії, наразі інформація є чутливою і не надається з метою дотримання вимог Закону України «Про офіційну статистику» щодо конфіденційності статистичної інформації. А також важливо зважати, що низка прифронтових (і не тільки) територій не мають змоги надавати статистичну звітність.

За підсумками 2023 року, практично кожна область продовжувала зазнавати скорочення поголів’я корів у промисловому секторі (окрім незначного приросту у Тернопільській і Миколаївській, а також Харківській, котра після деокупації почала непростий шлях відновлення). Однак при цьому завдяки підвищенню продуктивності корів більшість областей продемонстрували зростання обсягів виробництва промислового молока. Як результат:  обсяг молока від підприємств у структурі переробки повернулася до рівня 2021 року, загальна частка такого молока у структурі зданого на переробку збільшилася до 89,1% (проти 81,8% перед повномасштабним вторгненням), а частка молока ґатунку «екстра» досягла 49%. Профіль топ-5 молочних областей змінився: на 1 січня 2024 лідерами стали Полтавська Черкаська, Чернігівська, Київська та Вінницька області, котрі утримували 51,4% промислових корів України та забезпечували 72,5% надходжень молока від молочнотоварних ферм на переробку.

Галузь зазнала втрат і в кількості ферм: напередодні повномасштабного вторгнення в Україні працювали 1781 господарство з виробництва молока, за підсумками 2022 – 1440 господарств, а за підсумками 2023 – лише 1309 підприємств.

Нове в  «Молочній карті України-2024» — завдяки дослідженню від органа сертифікації «Органік Стандарт» включено інформацію про кількість сертифікованих органічних підприємств з виробництва молока, їх регіональне розміщення, динаміку поголів’я корів, обсягу виробництва молока та частку у промисловому скотарстві України. Від 2009 року до 2024 кількість сертифікованих органічних господарств зросла з 2х до 6-ти, але при цьому завдяки великим органічним об’єктам у Північному регіоні, поголів’я корів в сертифікованих органічних фермах зросло більш ніж у 12 разів (з 221 до 2823 голови), а виробництво органічного молока – у понад 20 разів (з 0,77 до 18,9 тис. т). Цікаво, що частка органічного у загальному валі молока України знаходиться майже на рівні із низкою країн ЄС, зокрема Польщею. Загальна частка органічного молока в ЄС досі невисока, попри значну фінансову підтримку, найперше, з програм CAP,  – на рівні 3,7%. Хоча є лідери з часткою органічного молока понад 10%, а 75% всього органічного молока ЄС виробляють Німеччина, Франція, Данія, Австрія та Італія.

Щоб переглянути та завантажити «Молочну карту України-2024», перейдіть за посиланням


 

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry