Надзвичайні температури припали на період формування урожаю пізніх культур

Про несприятливі агрометеорологічні умови у липні 2024 р. та їх вплив на формування урожаю пізніх сільськогосподарських культур в Україні у оперативній інформації від УкрГМЦ.

Починаючи з кінця червня, у багатьох районах України розпочався розвиток, посилення та поширення повітряної посухи, яка згодом поєдналася із ґрунтовою і станом на 15 липня 2024 року охопила значну частину площ із пізніми сільськогосподарськими культурами. За експертною оцінкою, площа, охоплена посухою, може скласти близько 30-50% посівів пізніх культур.

Посуха є поступовим процесом із довгостроковими наслідками, який визначається тривалим дефіцитом або відсутністю опадів та підвищеними температурами повітря. Нинішнього року дефіцит опадів, крім західних областей, спостерігався з початку червня, у Дніпропетровській області – з травня. У більшості областей в основному випало 40-60% норми опадів. Тому тривала хвиля аномальної спеки у першій половині липня, яку обумовило поширення на територію України повітря з північних районів Африки, різко погіршила умови для формування урожаю пізніх  сільськогосподарських культур.

У період 1-14 липня у західній частині України максимальна температура повітря підвищувалася до +33-36°С, на решті території – до +35-38°С, у південних областях місцями – +39-41°С, що близько до абсолютних максимумів температури, зафіксованих в Україні за всю історію метеорологічних спостережень і є надзвичайною ситуацією природного характеру.

Тривалість дії високих температур повітря визначає їхній вплив на формування урожаю пізніх сільськогосподарських культур, городини та овочевих. За період 1-14 липня кількість днів із температурою вище + 35°С становила у південних та центральних областях від 4 до 11 днів (рис. 1).

Внаслідок надзвичайно високого рівня середніх добових температур та стрімкого накопичення ефективного тепла (його сума ще з початку вегетації значно перевищує середні багаторічні показники і є однією із найвищих за весь період спостережень) відмічається скорочення міжфазних періодів розвитку сої, соняшнику, кукурудзи, що може призвести до передчасного завершення вегетації.

На тепер на найбільш вразливому етапі розвитку до дії надвисоких температур знаходиться кукурудза, у якої спостерігається викидання і цвітіння волоті та максимальна потреба у волозі. На багатьох площах через стрімке зниження запасів продуктивної вологи у ґрунті до критичних значень та тепловий стрес відмічається стійке в’янення та повне припинення росту, пожовтіння та засихання листків, стебел, подекуди і рослин. Спекотна погода обумовлює стерилізацію пилку, відсутність запилення рослин, формування череззерниці у качанів, що відповідно призведе до зниження врожайності.

Максимальна температура повітря, °С (чисельник), та кількість днів з температурою +35°С і вище (знаменник) за період з 1 по 14 липня 2024 року по території України

На соняшник, хоча він і є більш стійким до високих температур, посуха та тепловий стрес також вплинуть негативно. Ймовірно формування дрібного насіння та зниження урожайності.

Таким чином, станом на 14 липня агрометеорологічні умови для формування повноцінного урожаю пізніх культур в Україні погіршилися до несприятливих.

У західних областях, де спека була не такою тривалою, запаси вологи у ґрунті ще певний час утримувалися на задовільному рівні.

За прогнозом погоди, до кінця другої декади липня в Україні буде утримуватися спекотна з дефіцитом опадів погода, обумовлена впливом потужного антициклону. Лише 18-20 липня, починаючи із заходу країни, ймовірна поступова перебудова синоптичних процесів – руйнування антициклону та переміщення через територію країни атмосферних фронтів. Такі процеси будуть супроводжуватися короткочасними дощами з грозами, зниженням температури повітря на заході до +25-28°С. Проте у східних, південних та центральних областях спека триватиме, суттєвих опадів не очікується, зниження температури можна очікувати незначне (до +32-34°С).

Внаслідок умов, що вже склалися та очікуються за прогнозом погоди, у центральних, південних та східних областях, за експертною оцінкою, ймовірне зниження урожаю пізніх культур на 20-30%.

За аналізом багаторічних даних спостережень у більшості областей найбільше днів зі спекою +30°С в липні відмічалося у 2012 році (15-28 днів). Найбільш висока температура у липні +36-42°С відмічалася 2007 року. Найбільш жорсткою та тривалою була посуха у 2019 р., яка розпочалася з початку червня і тривала до кінця вегетаційного періоду та найбільше позначилася на кукурудзі, яка у багатьох областях займала рекордну посівну площу і значну її частину через загибель (засихання) було списано.

Директор центру Микола КУЛЬБІДА

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry