Наполовину знизити ціну свинини можуть технології в годівлі

Україна стала аутсайдером у виробництві свинини. Експорт практично відсутній, а внутрішнє споживання падає через високі ціни, які, в свою чергу, обумовлені високою собівартістю. Водночас збільшується імпорт свинини.

Про це розповів Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації “М’ясної Галузі” та генеральний директор Центру підвищення ефективності у тваринництві, під час онлайн-мітапу “Як підвищити ефективність тваринницького бізнесу?”, організованого порталом Aggeek.

“Наразі імпорт стримується тільки тим, що є світовий дефіцит свинини. Тому вона продається в першу чергу на дорогі ринки, як-то Китай. Фактично виглядає так, ніби комусь вигідно, щоби виробництво свинини в Україні було програшним. Поголів’я свиней зменшується, кожного року встановлюється новий антирекорд”, – зазначив експерт.

На його думку, однією із причин цієї ситуації є спроба монополізації ринку. Це вже сталося на ринку курятини, до 90% якого займають три великі підприємства й одному з них належить 60% . “Мабуть, таку комбінацію хочуть повторити й у свинарстві. Йде витіснення малих і середніх підприємств. Бізнес просто закривається і стає збитковим”, – зауважив Бабенко.

Більшість виробників свинини мають собівартість вищу, ніж 40 грн за кілограм живої ваги. Нормативна собівартість на сухих кормах складає 25-30 грн, а можлива і 15 грн на рідкій годівлі. У Європі ціна свинини у напівтушах – на рівні 1,6 євро. У Бразилії та США – на рівні 1 євро.

Щоби зменшити собівартість виробництва свинини, потрібно знижувати витрати, насамперед, корми, які складають до 80% у собівартості вирощування. Взагалі в Україні можна досягти найнижчої у світі собівартості вирощування свиней за рахунок рідкої годівлі відходами харчової промисловості, зокрема спиртових заводів (спиртова барда), пивоваріння, молокопереробних підприємств, картопляного виробництва, з виробництва біоетанолу, а також кукурудзяного корнажу. “Таку технологію годівлі на рідких кормах в Україні не використовують, а вона могла би дати прорив і значно знизити собівартість вирощування свиней, – переконаний Бабенко. – До того, ж для рідкої годівлі не потрібен комбікормовий завод”.

Ще одне болюче питання для вітчизняного свинарства – державні компенсації. “Відсутність компенсацій свинокомплексам у випадку Африканської чуми свиней запустила ринок нелегального продажу свиней і сприяє поширенню захворювання. Механізм компенсацій уже розроблений, але це комусь не вигідно, тому ухвалення рішення блокується як галузевою асоціацією, так і на рівні керівників департаментів Міністерства розвитку економіки торгівлі і сільського господарства. Компенсації ж на будівництво нових ферм часто мають корупційну складову”, – поділився експерт.

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry