Пільгові кредити для виробників з прифронтових територій

Доступ до фінансування для “прифронтових аграріїв”: крига скресла

Віктор Деркач – засновник господартсва СТОВ “Берегиня”, яке обробляє землі у прифронтових громадах Херсонщини. “Через війну господарство зазнало значних збитків: окупанти викрали 5 зерновозів та виробничі ресурси, а ще багато техніки та будівель зруйнували обстріли”, – ділиться пан Віктор.

Підприємство до початку великої війни вирощувало пшеницю, ячмінь, ріпак і соняшник, обробляючи 3500 га землі.  СТОВ “Берегиня” забезпечувало 40 робочих місць, опікувалося дитячим садочком та школою громади. 

“Для відновлення роботи потрібні були кошти, але господарство, які і сотні інших підприємств на деокупованих територіях, взяти кредит на пільгових умовах самостійно не могло”, – продовжує Віктор Деркач. 

Аграрії прифронтових територій України продовжують стикатися з серйозними викликами, які загрожують стабільності їхньої роботи. Під час брифінгу в Media Center Ukraine Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), розповів про труднощі аграрного виробництва у «червоних» зонах та  наголосив  на необхідності посилення державної підтримки та доступу до фінансових ресурсів:

«Значною перешкодою для виробництва є обмежений доступ до фінансування. Багато виробників не можуть скористатися кредитами через те, що прифронтові території визначені як «червоні зони», де банки неохоче надають послуги. Аграрії часто змушені залишати оброблені сільськогосподарські угіддя через натиск ворога та втрачати частину врожаю. На даний момент, аграріям «червоних зон» обіцяють погектарну допомогу від держави у розмірі 1000-2000 грн, що недостатньо для покриття витрат. Фінансова підтримка для цих регіонів є критично важливою. Для тих виробників, які були змушені покинути зону окупації, потрібно «заморозити» кредити»,- підкреслив Денис Марчук.

Основною перешкодою для кредитування “прифронтових аграріїв” є відсутність дієвих механізмів страхування чи хеджування воєнних ризиків. В Мінагрополітики наголошують, що за умови страхування майна сільгоспвиробників та агропродукції від наслідків воєнних дій, інвестиції в агросектор зростуть у багато разів. Профільне міністерство у діалозі з найбільшими банками країни працює над механізмом кредитування для прифронтових територій, а також можливостями реструктуризації аграрних позик за програмою «Доступні кредити 5-7-9».

Експерти одностайні – відповіддю на ситуацію, що склалася через війну у агровиробників прифронтових та деокупованих територій має стати прийняття законодавства, яке запровадить механізми для збереження стабільності агропідприємств близько до зони бойових дій та тих, що були в окупації. 

І поки робота над цими питаннями триває, ВАР спільно з Програмою USAID АГРО розробили зміни до законодавства щодо розширення дії програми пільгового кредитування підприємців в деокупованих регіонах, щоб фермери, які наразі знаходяться у «зоні високого воєнного ризику», мали змогу отримати кредити. 26 січня 2024 р ці зміни були прийняті Урядом в Постанові КМУ № 91.

Відповідними змінами була розширена дія програми пільгових кредитів для деокупованих регіонів – ті громади, де з моменту завершення окупації та/або бойових дій пройшло менше трьох років. На відповідних територіях фермери можуть взяти інвестиційний кредит під 1%, а кредит на поповнення обігових коштів від 3% річних. Максимальний ліміт кредитування за такою програмою збільшений до 150 млн грн, замість звичайних 90 млн грн згідно умов програми пільгового кредитування 5-7-9%  для аграріїв.

Завдяки цим змінам вже  знайоме нам агропідприємство СТОВ “Берегиня” одержало пільговий кредит на сумму 10 млн грн. 

“Кредитні кошти, залучені на пільгових умовах, дозволили нам виплатити заробітні плати і податки за минулий рік, розрахувалися за ремонт пошкодженої техніки, придбати ЗЗР, закупити насіння й провести посівну кампанію, а також почати жнива”, – ділиться досвідом Деркач. 

СТОВ “Берегиня”, звичайно, не єдине агропідприємство, яке одержало доступ до фінансування, незважаючи на своє розташування на прифронтовій чи деокупованій території. 

У 2024 році (станом на серпень) за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» вже було видано більше 13 тисяч пільгових кредитів на суму близько 50,8 млрд гривень. З них за спеціальною програмою пільгового кредитування для деокупованих підприємстві видано 1818 кредитів на суму понад 11,6 млрд грн кредитів, що складає більше 20% від всіх кредитів в програмі 5-7-9%.

А завдяки впровадженим податковим пільгам, під дію яких потрапляє понад 400 тис га земель, такі агровиробники зможуть заощадити близько 300 млн грн та спрямувати ці кошти для відновлення агровиробництв. Окрім того, 3 млрд грн коштів державного бюджету можуть бути спрямовані на компенсацію розмінувань, уже проведених аграріями, а 1 млрд грн – на знижку за перевезення продукції Укрзалізницею.  

На прикладі багатьох агропідприємств у прифронтових та деокупованих територіях можна зробити висновок, що аграрії готові, попри всі ризики, повертатися до своєї землі і відновлювати агровиробництво, що в свою чергу відновлює життя у громадах. Доступ до фінансування для таких аграріїв є критичним. 

 

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry