Польща в 2,6 разів збільшила імпорт огірків із росії в 2023 році

Газ подешевшав, тож виробники тепличної продукції країн ЄС оживають, натомість спостерігається буквальне засилля російської продукції через низькі ціни на імпорт. Ізраїль втратив позиції в Європі через війну, цінові диспропорції в Старій Європі доволі значні.

Журнал © FreshPlaza.com опублікував дослідження світового ринку оігрків, зроблене Клейтоном Свартом особливу ціавість у нас викликало те, що росія продвожує користуватись своїми перевагами дешевого газу для поставок в ЄС навіть тепличних овочів. Цікаво, що саме поляки є першими, хто значно наростив імпорт тепличної продукції з росії, на противагу блокуванню кордонів з боку України.

Пропозиція огірків на великому споживчому ринку Європи знаходиться на нижчому рівні з повільним стартом сезону для багатьох країн-виробників. Однак у більшості країн ЄС ціни також низькі. На найбільшому аукціоні в Бельгії відзначено «найбільшу площу під огірки в новітній історії». Цієї зими в Нідерландах і Бельгії спостерігалося збільшення використання додаткового освітлення в теплицях, чому сприяло зниження цін на енергоносії.

У 2023 році ціни на огірок закінчилися дуже високими, але на початку 2024 року ціни були значно нижчими. Кажуть, що середземноморські країни, які вирощують огірки, такі як Греція, Португалія, Іспанія та Італія, уважно стежать за погодою, щоб побачити, чи триваюча посуха матиме ще один значний вплив на виробництво цього сезону. В Ізраїлі огірки в основному виробляють для місцевого ринку, але, незважаючи на це місцеве виробництво, огірки все ще дорогі. Через воєнну ситуацію багато виробників також не могли дотримуватися звичайного графіка виробництва.

Швеція спостерігає хорошу пропозицію огірків у плівку та без плівки з Іспанії. Італія спостерігає падіння цін після того, як ринок огірків змінився за останні тижні. Один із основних виробничих напрямків, а саме Лаціо, відстає щонайменше на 10-15 днів. Станом на сьогодні (тиждень 10) продукт майже виключно сицилійський. У Франції спостерігається значна різниця в ціні між французькими та іноземними продуктами. Місцеві французькі жнива почалися два тижні тому. У Німеччині, з іншого боку, відкладено початок внутрішнього збору врожаю. Особливо високим був попит на перші вітчизняні огірки. Альмерія в Іспанії, яка перейняла досвід Нідерландів на європейському ринку.

Виробників в Іспанії не влаштовують низькі ціни на ринку, який має загалом нижчу пропозицію продукту, враховуючи повільний старт у Нідерландах та Німеччині. У Польщі спостерігалося дуже велике зростання імпорту огірків з Росії, до 8000 тонн тільки в 2023 році, тоді як на початку 2024 року очікується аналогічний обсяг.

Польща: значне зростання імпорту огірків з Росії
На оптових ринках Польщі спостерігалося величезне зростання імпорту російських огірків через низькі ціни. Зазвичай країна імпортувала до 3000 тонн, але минулого року ця цифра зросла приблизно до 8000 тонн, і ця тенденція збережеться в 2024 році. З іншого боку, Росія вже кілька років забороняє імпорт польської продукції. Польща є однією з країн з найвищим рівнем імпорту огірків, поступаючись лише Великобританії, Німеччині, США, Нідерландам і Пакистану.

У Північній Америці спостерігаються високі ціни на огірки з низькою пропозицією на обох узбережжях, хоча попит також високий. Постачання світла пов’язане з проблемами, пов’язаними з погодою в основному постачальнику Мексиці, яка пережила два сильні шторми в регіонах ранніх посівів. Оскільки обсяги Мексики низькі, а імпорт на східне узбережжя Гондурасу значно нижчий за прогнозований, а до Флориди ще кілька тижнів, можливо, ще один потенційний значний стрибок цін на огірок.

Південна Африка спостерігає низьку пропозицію з вищими цінами на огірки. Сильні сезонні зміни погоди, як-от дощ і град, уповільнили ріст, завдавши шкоди структурам росту, що ще більше зменшило доступну пропозицію.

Нідерланди та Бельгія: очікується більш рівномірне постачання. Цієї зими у голландських та бельгійських теплицях знову спостерігалося збільшення використання додаткового освітлення. Цій тенденції сприяло зниження цін на енергоносії. У кінці 2023 року ціни були високими та перевищували середні значення за п’ять років, але з початку 2024 року спостерігається тенденція до зниження.

Минулої зими пік цін був зафіксований між 5 і 10 тижнями. Згодом ціни різко впали, щоб відновитися лише до літа. Високі пропозиції з Південної Європи наразі також називають причиною економічно складних тижнів.

Середня аукціонна ціна у Федерації бельгійських садівничих кооперативів сягнула 42,7 євроцентів за штуку на 9 тижні. Ця аукціонна ціна є орієнтиром, за яким уважно стежать багато, зокрема в Нідерландах, особливо з урахуванням зростаючої тенденції до контрактного вирощування.

Площі під огірки в Нідерландах не зросли після важкого 2023 року. У 2023 році було додано понад 33 гектари, частково через те, що виробники перейшли з помідорів. У Бельгії повідомляється про 3-відсоткове збільшення посівних площ у 2024 році. Найбільший аукціон у кооперативі BelOrta говорить про «найбільші огіркові площі в новітній історії».

Очікується, що завдяки нижчим цінам на енергоносії постачання буде розподілено більш рівномірно з меншою кількістю піків виробництва. Проте навіть на початку березня помітно, що досить багато теплиць ще пустують. Іншими словами, не кожен виробник повернувся до традиційного графіка вирощування. Є ще чимало дрібних виробників огірків, які покладаються виключно на котел. Ранній запуск і підвищені витрати на опалення в таких випадках все ще дорогі.

«В огірках ми бачимо, що пропозиція з Іспанії та Марокко була досить великою за останні кілька тижнів», — каже бельгійський трейдер. «Наші власні обсяги зараз збільшуються досить швидко. Кілька виробників почали вирощувати, і ціни прийнятні. Через значний тиск на ринку останні кілька тижнів були справді важкими, але минулого тижня ситуація почала покращуватися. Однак знову ж таки, ми маємо боротися з виробництвом, особливо з Іспанії, яке все ще явно присутнє. Перехід від постачання південної до західної Європи насправді ще має відбутися. Для нас це бажано відбутися найближчими тижнями, але все залежить від того, що є ще на складі з півдня і які домовленості діють».

Ізраїль: дороге місцеве виробництво.

В Ізраїлі огірок вирощують лише для місцевого ринку, але ціна, як правило, висока. На виробництво вплинула воєнна ситуація з великою кількістю виробників, які також не встигали за звичайним графіком виробництва.

Швеція: спостерігаємо гарну пропозицію в Іспанії

До тижня 8 Швеція мала значні обсяги огірків у плівку та без плівки в Іспанії. Проте найближчими тижнями в країні з’являться дещо менші обсяги огірка Pecka, вирощеного в круговому режимі, а також будуть доступні зняті шведські огірки.

На початку минулого місяця (лютий) до Швеції прибув перший у сезоні огірок без плівки з Нідерландів, тоді як іспанський все ще домінує. Огірки, упаковані по 38 і 44 штуки з Іспанії, були доступні в хороших обсягах, заявив великий імпортер.

Італія: падіння цін
В Італії, згідно з даними GfK Consumer Panel Services, понад 42% домогосподарств купували огірки в минулому році, цей відсоток зростає порівняно з минулим. На основних оптових ринках Італії огірки першої категорії італійського походження (в основному сицилійські) продаються в ящиках або багатошарових упаковках за переважаючими цінами від 0,90 євро (розмір 14-21 см) до 1,20-1,50 євро за кг. Існує також друга категорія продукту з переважаючою ціною 0,60 €/кг. Згідно з даними Ismea, середня ціна виробника тепличних огірків у лютому 2024 року становила 0,66 євро/кг, що на 28,2% нижче, ніж у січні 2024 року, і на 30,1% нижче, ніж у лютому 2023 року. Після середньої ціни виробника 0,64 євро/кг у жовтні 2023 року , тепличні огірки досягли піку в грудні 2023 року на рівні 1,04 євро/кг, а потім знизилися в наступні місяці (у січні 2024 року середня ціна виробника становила 0,92 євро/кг).

Провідний трейдер у північній Італії каже, що ринок огірків дещо змінився за останні тижні. Продукт, який обробляється в коробках, продавався зі складів на Сицилії за ціною до 1,30 євро/кг до 10 днів тому. Однак за останні кілька днів ціни впали до 0,80 євро. Станом на сьогодні (тиждень 10) продукт майже виключно сицилійський, оскільки інша основна виробнича зона, Лаціо, відстає принаймні на 10-15 днів. Серед сортів довгий огірок має найвищу ціну, частково тому, що він вважається більш засвоюваним, тоді як короткий огірок є стандартним.

В Агро Понтіно (Лаціо) площі, присвячені огіркам, схоже, збільшуються. Один фермер у регіоні вже третій рік вирощує і очікує збільшення на 40 відсотків. Перші посадки зараз тривають, урожай збиратимуть у травні-листопаді. Вони будуть призначені для внутрішнього ринку.

Франція: значна різниця в ціні між французькими та іноземними продуктами На ринку зараз домінує французьке походження, яке розпочало свою кампанію майже два тижні тому, а також іспанське та голландське походження. Французькі виробники занепокоєні цінами, оскільки різниця між іспанською/голландською та французькою продукцією досить помітна, з різницею до 0,50 цента, на відміну від минулого року. Проте цього року французькі дистриб’ютори віддають перевагу «низьким цінам» через інфляцію, тож споживачам може бути легше переключитися на іноземну продукцію. Цього року виробники також сподіваються, що погода сприятиме споживанню, оскільки «минулої весни та на початку серпня брак сонця перешкоджав попиту».

Німеччина: затримка початку внутрішнього збору врожаю.
На 8-му тижні перші міні- та звичайні огірки були зібрані в Нюрнберзькому Кноблауксланді, найбільшій суміжній тепличній зоні вирощування, з невеликою затримкою. Особливо високим був попит на перші вітчизняні огірки. Однак, за словами одного садівника, цінова ситуація могла б бути трохи кращою. «Минулого року було менше товарів з Нідерландів через високі ціни на енергоносії, що відобразилося на високому рівні цін. Цьогорічний початок сезону, з іншого боку, буде характеризуватися обсяговим тиском з боку Іспанії та Нідерландів. , що відповідним чином вплине на ціни». Загалом ціни на 40-50 центів за одиницю нижчі за рівень попереднього року.

Тим часом іспанські звичайні огірки загалом домінували на ринку, а обсяги врожаю в Нідерландах та Бельгії зростали та поступово відбирали частку ринку від іспанського імпорту. Грецькі та нещодавно імпортовані вітчизняні товари доповнювали місцевий маркетинг. У Гамбурзі та Берліні були впроваджені продукти Папенбурга з культивування з опаленням.

Іспанія: Альмерія переймає Нідерланди на європейському ринку
Збір врожаю на плантаціях зимових огірків в Альмерії закінчується, «і буде невеликий проміжок у пару тижнів до початку нових плантацій», — каже оператор із провінції.

Однак ціни зафіксували низькі значення, які не узгоджувалися з поточною пропозицією. «Нібито цього тижня розпочнеться Нідерланди, але на ринку насправді немає огірків, які б виправдали дуже низькі ціни, які ми бачимо, і буде плутанина між ціною, яку сплачують у продуктових магазинах, і тією, яку сплачують роздрібні торговці».

«Крім того, цього року німецькі ритейлери повідомили, що хочуть попрощатися з Іспанією в огірках, коли вони почнуть змінювати потоки на Нідерланди, за допомогою акцій», — продовжує він. «Це потрібно буде зробити настільки, наскільки це можливо, оскільки це наші контракти, але ми будемо мати серйозні компроміси з маржою в ці часи меншого врожаю, коли ми перебуваємо в момент зміни циклу в теплицях. ”

«Коли Нідерланди виходять на ринок, їхні перші обсяги не помітні; вони навіть закуповують огірок в Альмерії для постачання власних контрактів з роздрібними торговцями, виступаючи як ще одна ланка в нашому ланцюзі. Тому вони зазвичай встановлюють ціни нижчі, ніж повинні бути початок кампанії з невеликими обсягами», – зазначає він.

Північна Америка: високі ціни на огірки
Пропозиція огірків на обох узбережжях все ще незначна, а попит залишається високим.

Постачання світла сходить до посадок на зимовий сезон, який почався в Мексиці в серпні-вересні. Це було призначено для виробництва огірків після переходу від літнього/осіннього регіону вирощування до нового зимового регіону для отримання з листопада, хоча зрештою посуха частково вплинула на обсяги посадок. Потім дві великі штормові системи вразили посадки, які були ранніми. Крім того, у грудні та січні аномальні холоди також завдали шкоди багатьом цим насадженням.

Оскільки обсяги Мексики низькі, а імпорт на східне узбережжя Гондурасу значно нижчий за прогнозований, а до Флориди ще кілька тижнів, можливо, ще один потенційний значний стрибок цін на огірок.

Ринок також був нерівномірним у ціноутворенні — кілька днів він дещо знижувався, а потім знову підвищувався, але зараз він високий у двозначному діапазоні. Виробництво огірків із північно-мексиканського регіону Сонора розпочнеться приблизно через 10 днів і триватиме за межами цього регіону приблизно до середини червня.

Південна Африка: низька пропозиція, вищі ціни
Пропозиція огірків зараз знаходиться під тиском через сезонні зміни, що призводять до зниження температури, що сповільнює зростання.

У деяких районах дощ, град і вітер пошкодили ростові структури, що також зменшило доступність запасів. «Це важкий тиждень для огірків через зниження пропозиції і, отже, підвищення цін», — каже трейдер.

На ринку свіжих продуктів у Йоганнесбурзі 8-кілограмові коробки наразі продаються за 17,65 рандів (трохи менше одного євро) за кілограм.

Оригінальний текст дослідження знаходиться тут

Інфоіндустрія за матеріалами Fresh Plaza

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry