13.09.2024
Станом на 1 вересня запаси пшениці в Україні становлять 18,7 млн тонн, що значно менше середньорічних показників попередніх сезонів, коли цей показник перевищував 20 млн тонн. Про це повідомляють аналітики сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в рамках ВАР.
“Між експортерами та Мінагрополітики підписано меморандум про те, що Україна не експортуватиме більше 16 млн тонн пшениці. Якщо експорт триватиме на рівні 2 млн тонн на місяць, то пшениці може вистачити до березня-квітня наступного року. Однак, об’єктивно кажучи, обсяг пшениці для експорту буде невеликим, і зазвичай ціна зростає через зменшення пропозиції,” — коментують аналітики.
Експерти зазначають, що в серпні ринок залишався стабільним завдяки форвардним контрактам. Однак у вересні ситуація починає змінюватися.
“Трейдери повідомляють, що пропозицій щодо пшениці небагато. І якщо в серпні вдалося втримати ситуацію завдяки форвардним угодам, то у вересні таких контрактів майже немає. Ринок працюватиме переважно на основі спотових угод,” — зазначають у ПУСК.
На глобальному ринку також є фактори, які можуть вплинути на ціну пшениці. Зокрема, ринок очікує новий звіт USDA та корекцію даних щодо виробництва пшениці в ЄС.
Розбіжності в оцінках значні, адже оцінка USDA щодо виробництва європейської пшениці в 128 млн тонн суттєво перевищує дані Європейської комісії, яка оцінює виробництво на рівні 116,2 млн тонн. Крім того, ситуація в Аргентині, де через посуху спостерігаються проблеми з вологою у ґрунті, також може негативно вплинути на глобальний баланс пшениці.
“У другій половині вересня можливе зростання ціни на продовольчу пшеницю третього класу до 200-205 $/т на умовах CPT, навіть якщо світові ціни залишатимуться стабільними. За поточної ситуації, внутрішні ціни також можуть суттєво піднятися,” — прогнозують аналітики.
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: