День фермера: впродовж останніх десяти років кількість СФГ в Україні зменшилася вдвічі

Україна вперше відзначає День фермера. Почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич розповідає, що боротьба за право відзначати це свято на державному рівні триває вже 17 років. Перший раз ініціативу фермерів щодо цього розглядав уряд В. Ющенка на початку 2000-х. Відповідь: «Недоцільно», інші керівники держави та уряди також відмахувалися від пропозицій фермерів.–Але тепер свято є і чи свідчить воно, що з’явилося розуміння ролі фермера, що без фермерства ми не будемо європейською країною? – запитуємо Івана Федоровича.

–Визнання фермерства і його свята однозначно є позитивним моментом, але вся політика влади за рік свідчить про те, що фермерство цій державі не потрібне, тому тут протиріччя, але в указі написано: «За вагомий внесок фермерства у розвиток сільського господарства..», то якщо є вагомий внесок, то чому немає адекватної вагомої державної підтримки?

Іван Федорович розповідає, що фермерству у всі роки було нелегко, особливо в кінці 1980-х і на початку 1990-х. Але згуртованість фермерів дала позитивні результати, завдяки ініціативам АФЗУ держава сформувала засади політики щодо фермерства. Піком його розвитку Іван Томич вважає 2009-й, коли тодішній уряд розробив реальну програму кооперації, надав СФГ солідну підтримку. Тоді працювало близько 50 тисяч господарств, тоді як сьогодні лише половина цієї кількості.  Причини закриття фермерського бізнесу різні: відсутність кредитів, недоступність збуту, незахищеність.

 З 2010 року, з приходом Януковича, почалася політика знищення фермерства, яка продовжувалася і далі. Щоправда, у 2018-2019-роках вдалося повернути деякі напрямки підтримки фермерства. Однак в цьому році підтримка виробників цієї категорії просто мізерна.

Є серйозні тривоги, пов’язані із ринком землі. Відповідний закон не дає жодної перспективи фермерству, хоча він далеко не той, який подавав Гончарук із Миловановим, то був взагалі жах. Тепер через парламент пройшов гібридний варіант, позитив у тому, що обмеження – до 100 га, але погано, що це діє лише до 2024 року, а там далі – 10 тисяч і до процесу допускаються юридичні особи. «Тобто ситуація виглядає так: фермери пограйтеся, а через пару років, якщо підростете, ми вас з’їмо, – говорить Іван Федорович.

 Тих фінансових ресурсів, які обіцяють фермерам для придбання землі, не буде, вважає, фермер. Адже банки впродовж останнього десятиліття дрібного фермера не кредитують, зараз практично неможливо запровадити систему, яка кредитувала б малого фермера, АФЗУ пропонувала створити окрему фінансово-кредитну установу, але це не знайшло підтримки.

«Я не вірю, що впродовж року уряд щось реальне зробить, аби забезпечити фермерів необхідними ресурсами. Фермери, які мають кошти для того, щоб взяти участь у ринку землі становлять 10-15%, решта будуть поступово виходити з гри, і це буде трагедія. Якщо селянина виженуть із землі і на ній запанує іноземець, про незалежну державу можна забути. Фермери, і все суспільство, будуть боротися за те, щоб закон про обіг сільгоспугідь був змінений в інтересах держави, бо йдеться не лише про фермерство, а долю України.

Я вітаю всіх фермерів України з першим Днем фермера, високих врожаїв вам, друзі, добра, достатку та оптимізму!» – підсумовує Іван Томич.

“Інфоіндустрія” приєднується до цих вітань. Хай щедро врожаїться ваша нива, шановні хлібороби, дякуємо за працю!

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry