Як вижити українському аграрію в умовах посушливого Степу?

Про це йшлося на П’ятому тренінгу Польової школи фермера, яка діє в рамках проекту ФАО ООН «Інтегроване управління природними ресурсами на деградованих ландшафтах степової та лісостепової зон України». Захід проходив на базі ТОВ «Зоря-Юг», що в Чаплинському районі Херсонської області. Господарство працює на площі 2500 га, з них 500 га на зрошенні.Згідно з даними Інституту зрошуваного землеробства НААНУ, зона сухого степу охоплює 4 млн 500 тис. га, в тому числі, у Миколаївській області – 468 тис га, Криму – 650 тис. га, Дніпропетровській області – 93 тис га, Одеській – 460 тис га, Запорізькій – 1 млн 100 тис. га.

На цих площах сформувалися певні ґрунти, у Херсонській області чорноземи звичайні становлять лише 75 тис га. Ці ґрунти, за висновком доктора сільськогосподарських наук, головного наукового співробітника Інституту зрошуваного землеробства Миколи Малярчука, найбільш придатні для мінімізованих систем обробітку, і навіть для нульового. 900 тис га – чорноземи південні. Темно-каштанові ґрунти становлять 600 тис га, з яких 150 тис займають каштанові, піски – на 12 тис га.

Вихід для аграрія, який працює в цих умовах – зрошення та технології мінімального обробітку ґрунту. Але мінімальні технології на каштанових ґрунтах, за висновком науковців, не бажані. Однак американці, які є власниками цього підприємства, ризикнули і виграли.

–Я приємно шокований, тим що у зоні розвитку вітрової ерозії на темно-каштанових ґрунтах проблему збереження вологи розв’язано з допомогою системи ноу-тіл, – говорить Микола Петрович Малярчук, – Тут є повний набір спеціальної техніки: сівалки точного висіву, потужний обприскувач із високим кліренсом, і комбайн із жаткою, яка вичісує зерно із колоса, залишаючи високу стерню. Їхній досвід буде корисний для всіх аграріїв, які працюють в подібних умовах.

«Коли американці сказали, що ґрунт не повинен бачити сонця протягом всього року, це було для мене шоком, проте сьогодні я вже продавав би не зерно, а ґрунт на кілограми, він тепер такий, що бабусі можуть вирощувати квіточки в горщиках. Але щоб цього добитися треба «пахати» цілодобово», – розповідає директор підприємства Руслан Кунгуров.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry