Захоплені українським часниківництвом

В Україні є люди, які присвячують своє життя глибокому вивченню вирощування українського часнику. Як правило, це відбувається на власному ентузіазмі, без якої-небудь відчутної фінансової підтримки.

Ентузіасти-виробники та науковці зібралися 10-11 вересня на захід щодо розвитку вітчизняного часниківництва – “Конференцію по вирощуванню часнику 2016 UkrUP”.

Колекція екологічних форм часнику Львівського національного аграрного університету – це захоплення, хобі, що стало національним надбанням завдяки Лідії Петрівні Лищак. Причому статус національного надбання підтверджений на державному рівні Розпорядженням КМУ від 27.12.2006 р. № 665-р, що, на жаль, не означає автоматичну наявність належної підтримки розвитку цієї колекції. Не дивлячись ні на що, роботу над збереженням і розвитком колекції часнику продовжують кандидат сільськогосподарських наук , доцент Борисюк Володимир Сергійович і фахівець Дика Людмила Михайлівна. В процесі підтримання колекції – це означає, що щороку висаджується близько 380 різних форм і сортів часнику, забезпечується догляд за ними належне зберігання до наступної посадки.

Одеський державний аграрний університет в особі кандидата сільськогосподарських наук, доцента Попової Людмили Миколаївни, напевне, є лідером у вивченні та розвитку ярих сортів часнику, звичайно, не обходячи увагою і озимий часник. Та енергія, з якою Людмила Миколаївна передавала знання про ризики, що  мають місце бути при вирощуванні часнику, надихнула абсолютно всіх учасників. Звичайно, відчувається серйозний досвід як у вивченні питань вирощування часнику, так і в умінні передавати цю інформацію слухачам.

Уманьський національний університет садівництва — це найглибші традиції вивчення питань вирощування часнику, закладені професором Лихацким Віталієм Івановичем, який ще в 1975 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Основні питання агротехніки нестрілкуючого часнику в Південно-західному Лісостепу УРСР», а в 1996 році захистив докторську – «Агробіологічні основи та розробка ефективних технологій вирощування часнику в умовах Лісостепу України».

Традиції уманської школи активно продовжуються доктором сільськогосподарських наук, професором Улянич Оленою Іванівною, завдяки якій були поставлені акценти на особливостях вирощування озимого часнику.

Фермери

Досвідчені виробники часнику без приховування ділилися своїми напрацюваннями, а ті, хто вирощує часник рік-два – без сорому поділилися своїми помилками. Потрібно розуміти, що кожному цей досвід коштував серйозних фінансових вкладень і втрат.

Для тих, хто тільки збирається зайнятися вирощуванням часнику, хочеться акцентувати – знання це тільки перша половина успіху, друга половина – це дисципліна своєчасного виконання всіх процедур. І це не банальне зауваження. За кожним пропуском або простроченням виконання певного сільськогосподарського заходу – стоїть абсолютно реальна сума втрат.

Гості з Європи

Одним з пріоритетів компанії UkrUP є розвиток експорту українського часнику. Тому на захід було запрошено польського бізнесмена Яцека Аустена, який під час розпаду Радянського Союзу і наступних років зміг стати лідером експорту овочів з Польщі в Німеччину. Польща тоді була частково в подібних з нинішньою Україною умовах – наявність кордону, корупція тощо.

Тезово – пакування, чітка логістика і митниця, моніторинг цін, представлення інтересів за кордоном, жорстока конкуренція.

Торгово-промислова палата України

Торгово-промислова палата України заінтригувала наявністю потенційно цікавих програм. Так, вони не розраховані суто на часникову галузь, але вже через день після конференції фахівці «УкрАП» провели цікаві переговори з ТПП, а саме з  представниками ТПП Колесніковим Олександром і Каіпецьким Олександром.

Засоби захисту рослин

Проблема захисту часнику полягає в тому, що навіть у провідних світових компаній, що виробляють ЗЗР, не існує чітких алгоритмів для нашої культури. Тому особлива подяка представнику компанії Адама Україна Тарасенко Олегу, який провів роботу по узагальненню досвіду не тільки своєї компанії, але і досвіду своїх конкурентів.

Системи крапельного поливу для часнику

Дуже важливе питання, оскільки крапельне зрошення дозволяє здійснити не тільки полив, але і доставку рослинам поживних речовин. Однак захід це далеко не дешевий, і як зробити його максимально ефективним, і, відповідно, прибутковим, повідав Філіппов Дмитро Олександрович, директор компанії «Полив-Сервіс».

Конференція пройшла з успіхом,  але є і зворотна сторона – після конференції ціни на посадковий часник в Україні зросли приблизно на 20%. Ну тут, звичайно і наближення сезону грає роль, але доклади виступаючих могли підігріти попит. Це звісно добре для продавців, але дещо ускладнює розвиток часниківництва.

ukrup.com.ua

 

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry