Чорнобильські мутанти на полях України

Ринок насіння в Україні стрімко розвивається. Попит на якісне насіння збоку аграріїв постійно зростає. Сучасні вітчизяняні сорти виводяться і за допомогою мутантів з Чорнобилю.Про українську селекцію нашого хліба – озимої пшениці – «Інфоіндустрії» розповіла спеціаліст з більш як 40-річним досвідом селекційної роботи, творець всесвітньо відомих сортів -Лариса Антонівна Бурденюк-Тарасевич .

Сьогодні модно «купувати українське». Розкажіть про вітчизняний селекційний заклад, в якому ви працюєте.

Білоцерківська дослідно-селекційна станція (БЦДСС) відноситься до Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААНУ. Станція організована, якщо вважати, що на базі дослідного поля Половецького, то в 1893 році. Ми вважаємо, що з 1922 року. Це був час, коли Рада народних комісарів створювала мережу селекційних станцій, і рік за роком відкривалися нові заклади.

Основна діяльність станції полягає в створення нових конкурентоспроможних сортів озимої пшениці, ярої вики і гібридів цукрових буряків та виробництво високоякісного насіння зернових культур, а також вивчення джерел біоенергетичної рослинної сировини та технологій її переробки. Особисто я займаюся селекцією озимої пшениці.

Яку площу сільгоспземель має в обробітку станція?

Наша станція обробляє близько 3200 га земель. Вся земля – державна. Наукові землі не підлягають приватизації, тому вони не були розпайовані в свій час.

Як сталося, що Інститут цукрових буряків займається виведенням нових сортів озимої пшениці? Адже на перший погляд – це не його профіль.

Хоча Інститут спеціалізується на цукрових буряках, але в сівозміні єдиним попередником для буряка може бути тільки пшениця. Це давно науково доведено. Тому пшениця виступає супутньою культурою. В мене в різні часи було 17 сортів озимої пшениці на Держреєстрації.

Скільки часу займає виведення сорту?

Мінімум 10-12 років. А то і 15.

Ви готуєте одночасно декілька сортів?

Дуже багато. Кожен рік не менше 50 схрещень. Підбираємо батьківські форми. Це дуже кропітка робота – 200 форм підібрати.

Чи застосовуєте метод in vitro?

Це метод створення вихідного матеріалу. Все рівно потім потрібно проходити польові досліди.

Чому в Україні не самі високі показники урожайності озимої пшениці?

За статистикою всі нові сорти мають дуже високий потенціал продуктивності. Урожайність по Україні була сама велика в 1992 році – 40ц/га по Україні. А то 25, 32 ц/га . Чому так сильно відрізнялася реальна урожайність від потенціальної? Вина селекціонерів велика. У генетиці так: домінантні ознаки і рецесивні ознаки. Дика природа зберігала стійкість до морозів, до засухи, до вилягання, але до хвороб – ні, відбувався природний відбір.

Якщо говорити про західноєвропейські сорти пшениці, то спробуйте у Франції вивести зимостійкий сорт – їм набагато тяжче. Там теплий клімат. В них нема таких засух. В Україні континентальний клімат і зона недостатньої зволоженості – отже умови більш сприятливі для виведення у пшениці потрібних ознак для вирощування в екстремальних умовах.

Я веду досліди з 1976 року, і ні разу не було можливості, щоб погодні умови одного року можна було з точністю накласти на інший – нізащо. Кожен рік природа якогось «коника» викидає. В 2003 році 90 днів трималася льодяна кора навіть в Степу, ми зібрали 24 ц/га – тоді 7 млн га посіяли, а– виросла пшениця на 1,4 млн га. Зима цього року – с точністю навпаки.

В 2013 році в нас 40 днів не було опадів и виколосилася пшениця, і аж тоді дощі пішли. У 2014 лило восени і до самого початку визрівання – і всі хвороби, які є, сіли на пшеницю.

Які відгуки на свої сорти отримуєте від споживачів?

Я отримую різні відгуки на наші сорти: від вкрай позитивних до вкрай негативних. Коли випускаю новий сорт, то я повинна дати йому путівку в життя: розказати, як він реагує на ті чи інші погодні умови.

Сорт – це генотип плюс середовище . Середовище – це перш за все погодні умови. А коли сіяти? Аграрій сіє, коли поле готово. Горох убрав – значить можна пшеницю сіяти. А який сорт сіяти – про це не думають. Не дивлячись на високий розвиток селекції в Україні бракує сортової агротехніки.

Які сорти рекомендуєте українським аграріям в новому сезоні?

Раджу обирати Білоцерківську напівкарликову. Цей сорт озимої пшениці дає змогу зібрати врожай на тиждень раніше в порівнянні з іншими – тоді зерно і продати можна дорожче. Ранні строки збору дозволяють аграрію вільно скористатися і транспортом, і елеваторами. При цьому якість врожаю висока. Я знаю позитивний досвід вирощування в Західній Україні, в Тернопольскій області.

Цей сорт раніше за інші колоситься, добре витримує як засуху, так і надмірну зволоженість, не вилягає. В сувору безсніжну зиму 1996-97 року сорт не загинув в жодному з дослідів на державних сортовипробувальних станціях і одержав оцінки після зими від 4.3 до 4.7 бала. В екстремальних умовах зимІвлі 2002-2003р., коли льодяна кірка на Білоцерківській ДСС покривала посіви протягом 90 діб, сорт вистояв, практично, в усіх розсадниках розмноження. В посушливому 1996 році в державному випробуванні сорт перевершив за урожаєм зерна середній національний стандарт на 7.2%.

В 2014 році сорт вистояв при надлишку опадів. Також «стояв» сорт «Ясочка» – високопродуктивна м’яка пшениця. За три роки державного сортовипробування в зоні Лісостепу в середньому по кращих попередниках одержано 66,6 ц/га, що на 8,6 ц/га (або на 14,9%) гарантовано вище стандарту, а по гірших попередниках відповідно 65,5 ц/га (+13,8 ц/га, +26,9%). Хороші результати одержані також на сортодослідних станціях зони Полісся. Найвищу урожайність – 85,3 ц/га, з гарантованим відхиленням від умовного стандарту +33,5 ц/га, або +65,6 %, одержано в 2004 році на сортодослідній станції Вінницького ДЦЕСР, а в 2005р. – 84,2 ц/га- по гірших попередниках- в зоні Степу на Васильківській ДСС Дніпропетровського ДЦЕСР.

Для безсніжної морозної зими рекомендую сорт «Олеся». Цей напвікарлик має хорошу морозостійкість, дуже кущиться весною, правда є схильність до вилягання. Потенційна врожайність сорту – висока: в сприятливому для озимої пшениці 2004 р. в ПОСП “Радівське” Вінницької області на площі 230 га одержано по 93 ц/га.

Яким чином вдається пристосувати нові сорти до негативних погодних умов?

При виведенні нових сортів використовуємо чорнобильських мутантів.

В Чорнобилі в 1986 році врожай не збирали. Тоді пшениця виколосилася там і впала на землю. Знов проросла в 1987 році і тоді зібрали урожай падалиці.

Нам на станцію привезли близько 200 колосків (сорт невідомий). Це був унікальний матеріал. Ця пшениця пройшла два страшних цикли – опромінення протягом 365 днів. До цього в наукових дослідах зерна пшениці просто опромінювали рентгеном протягом 20-30хвилин.

Я їх висіяла у 1988 році. И сію кожний рік. Цікаві екземпляри почали з’являтися в 3-ому поколінні. Потрібно було чимало терпіння пересівати три роки пшеницю без змін, щоб на 4-й побачити спельту, скверхеди (квадратноголові колоски) ажурні , однобокі, до того ж карлики – по 25 см заввишки.

Ці чорнобильські колоски показали явище нестабільного мутагенезу – тривалого та скритого, він посилюється з кожним поколінням. В цьому сезоні виповниться 28 років моїм дослідам, а з’являються все нові мутанти.

В яких сортах озимої пшениці використані мутанти?

Сорт « Либідь» – один із батьків – мутант. Зимостійкість підвищена, задовільно витримав 90- денну льодову кору 2003 року в умовах нашої станції. До бурої іржі, борошнистої роси, септоріозу сорт «Либідь» має підвищену резистентність

В «Ясочки» також батько мутант. Вона має колосальну стійкість до посухи. В мене її почали в Степ брати.

Далі «Царівна» сорт озимої м’якої пшениці виведений методом схрещування RM Білоцерківський 47- скверхед з сортом озимої м’якої пшениці Одеська 162 з наступним індивідуальним добором в F3. Зимостійкість,за даними польових дослідів сортостанцій і проморожування в камерах Інституту рослинництва, підвищена.

«Лісова пісня», яка стала національним стандартом, виведена з допомогою мутантів: шляхом схрещування RM Білоцерківський 47 скверхед № 774 із сортом озимої пшениці Одеська 162 з наступним добором елітних рослин в F4. В конкурсному сортовипробуванні селекційної станції в різні роки сорт мав врожайність 80-82 ц/га.

«Романтика», яка 91 ц/га врожаю дала в Сумській області – теж сорт з використанням мутанту: схрещування RM Білоцерківський 47 скверхед № 774 із сортом озимої пшениці Одеська 162 з наступним добором елітних рослин в F4.

Саме головне досягнення – це, звичайно, сорт «Відрада» з надвисокою силою борошна. Пшениця сильна, відмінний поліпшувач: за даними лабораторії держкомісії, відмічено вміст білка 19,2%, клейковини 44,5%, ІДК 75од., сила борошна 649 о.а., об’єм хліба 1450 мл., загальна хлібопекарська оцінка – 9 балів.

Сорт придатний для органічного землеробства. Так, в агротехнічному досліді на БЦДСС в 2013р в контрольному варіанті без внесення основних добрив і без підживлення одержане зерно сорту «Відрада» відповідало 2-му класу міжнародного стандарту якості.

При роботі з мутантами стараюсь виводить зимостійкі сорти. Наприклад, «Царівна» – зимостійкість взялась от мутанта. «Ясочка» – посухостійкість від мутанта.

Для чистоти експерименту сію необмолочений колосок в землю, щоб не було домішку з молотарки.

Які новинки пропонуєте аграріям?

В 2014 році станція випустила сорт пшениці м’якої озимої «Водограй білоцерківський» створений шляхом внутрішньовидової гібридизації сортів Елегія і Перлина лісостепу. Сорт має високу стійкість проти ураження листовими хворобами – 7,9-8,8 балів, кореневих гнилей – 8,5-9,0 балів і фузаріозу колоса – 8,5-9,0 балів. Посухостійкість сорту висока – 8,7-9,0 балів. Потенційна врожайність сорту висока. Так, в стресових умовах 2014 року в Сумському Держекспертцентрі врожайність Водограю білоцерківського становила 92,8 ц/га .

Ви вже довго працюєте на станції, і в свій час продовжили справу професора Горлача А.А. Чи є кому передати зміну?

На жаль, мені нема кому передати свій величезний досвід. Молодих спеціалістів на станції немає – зарплати малі та й відбуваються постійні скорочення персоналу. Але навіть якщо припинять виплату зарплати, я буду ходити на роботу – це частина мого життя.

Розмовляв Дмитро Гордейчук,

Текст підготувала Оксана Король

Инфоиндустрия

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry