Микола Роїк: «Перспектива бурякоцукрової галузі у диверсифікації виробництва»

В Україні завершилася сівба цукрових буряків. В новому сезоні цю культуру посіяно на площі 308 тис. га або 103% до прогнозу (293 тис. га). Нагадаємо, що в 2016 році площі під цукристими становили 280 тис га, у 2015 – 239 тис. га. Це свідчить про те, що вітчизняна бурякоцукрова галузь на тлі поліпшення цінової кон’юнктури світового ринку поступово відновлює втрачені позиції. Ситуацію на бурякових полях України на прохання інформаційної агенції «Інфоіндустрія» коментує директор Інституту біонергетичних культур і цукрових буряків Микола Роїк.

–В цьому році вегетація рослин почалася доволі рано, до 10 березня, що послужило сигналом для сівби ярих та технічних культур, – говорить Микола Володимирович. – Значну частину посівів було сформовано ще в першій декаді квітня, потім почалися дощі, а тому роботи відновилися лише після 20 квітня. Серйозного стресу посіви зазнали під час заморозків 9-10 травня, є повідомлення про пошкодження посівів, але в цілому вони пережили цю негоду доволі непогано. Через несприятливі температурні режими спостерігаємо деяку затримку вегетації рослин, але говорити про зменшення врожаю рано. Цілком, можливо, влітку складуться настільки сприятливі умови, що дадуть змогу компенсувати відставання. Зараз головне – боротьба з бур’янами і якщо не вдалося дати необхідну кількість добрив із осені, то сьогодні їх нестачу треба було б компенсувати. Чим раніше буде зроблене підживлення, тим воно буде дієвіше. Є загроза від довгоносика, але вона не критична, адже все насіння обробляється перед посівом ефективними засобами. Проблема залишається для ранніх посівів, на яких вичерпалася 40-денна дія препаратів. Але агрономи знають, що робити.

Мушу зауважити, що цьогорічні витрати на вирощування цукрових буряків виросли у відповідності з підвищенням цін на пальне, міндобрива, насіння, засоби захисту та зростанням інших витрат. Загалом фінансові вкладення аграрія у вирощування цієї культури в цьому сезоні становитимуть, як мінімум 30 тисяч гривень на гектар.

Зараз на світових ринках склалася сприятлива ситуація через дефіцит продукту в обсязі майже 4 млн тонн. Завдяки цьому Україна експортувала близько півмільйона тонн цукру, що сприяло розвантаженню внутрішнього ринку. Але хочу застерегти аграріїв, що дефіцит дуже швидко може перерости в профіцит, оскільки Бразилія, Австралія та інші країни-експортери цукру почали збільшувати площі під цукровою тростиною. А тому дуже важливо бути готовим до чергового обвалу ринків. Перспектива вітчизняної бурякоцукрової галузі у її диверсифікації  шляхом запровадження виробництва біоетанолу та біогазу, – наголосив Микола Роїк.

Інфоіндустрія