80% озимих рослин дадуть прекрасний урожай – прогноз Українського гідрометеорологічного центру

Аномально тепла зима не зашкодила озимим посівам, 80% сходів знаходяться в гарному стані, і дадуть хороший урожай, але за умови відсутності весняної засухи. Проте її ймовірність знизилися після опадів в лютому. По інших 20% посівів спостерігається розрідженість, але це наслідок засушливої осені, а не теплої зими. Відсутність справжньої зими створила комфортні умови для шкідників, збудників хвороб, гризунів, тож слід очікувати додаткових витрат на засоби захисту.

Такі теплі зими – це наслідок глобального потепління, розказала Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України, під час II Legal Agri Forum.

«За даними спостережень наших метеостанцій по всій Україні, 80% рослин дадуть прекрасний урожай, за умови відсутності весняної засухи. Ймовірність такої засухи вже зменшується, але остаточний прогноз буде в кінці лютого», – пояснила вона. По інших 20% є розрідженість сходів, але це наслідок засушливої осені, а не теплої зими.

Відсутність зими – це комфортні умови для шкідників, збудників хвороб, гризунів. Тож на думку науковця, слід очікувати додаткових витрат на засоби захисту.

Це вже четверта аномально тепла зима за останнє десятиріччя. Середньорічна температура останнього десятиріччя уже перевищила норму в 7,8 градусів Цельсія. Проте Тетяна Адаменко не вбачає в цьому ризиків для сільського господарства. «Згадайте Західну Європу – у них взагалі відсутні зимові ризики, це не допомагає їм отримувати гарні врожаї», – зауважила вона.

Для прийняття правильних рішень щодо посівів важливо враховувати зміни місячних температур повітря. Найбільше зросла температура у липні і серпні, а опадів в ці місяці стало на 15-30% – це передумови для виникнення літньої засухи.

Зміни температурного режиму позначилися і на абсолютних позначках. «40-41 градусів Цельсія в затінку розповсюджуються на Захід і Північ. Тобто Північ теплішає швидше, ніж решта територій України. Це позначилося і на кількості температурних стресів – кількість таких днів зросла вдвічі, а на деяких територіях – і втричі. Це погано впливає і на здоров’я людей, і на стан річок», – додала Адаменко.

Також відбувається зміна теплових ресурсів, тобто суми активних (позитивних температур) вище 10 градусів. «Втім про субтропічне землеробство говорити не доводиться – у нас не та вологість повітря, і не та середня річна температура, тож банани в нас рости не будуть», – розказала вона. Проте на Півдні можна буде вирощувати бавовник і розширяти площі під рисом за умови достатнього зволоження.

ІА «Інфоіндустрія»

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry