Ціна насіння медичного канабісу досягала 2 долари за штуку — закордонний ринок абсолютно дикий

Після відкриття ринку канабісу в Америці, Канаді та Європі, місцеві фермери відчувають дефіцит насіння конопель та технологій, які дозволили б отримувати рослини з необхідним вмістом CDB (речовина, що використовується в фармацевтиці). В період посіву ціна на насіння досягала 2 доларів за штуку. Не зважаючи на заборону вирощування конопель в Україні, українські аграрії очікують відкриття ринку і в нашій країні, і вже вивчають технології.   

Існує декілька напрямків вирощування конопель: промислова конопля для тканин, насіння для олії та медичний напрямок — коноплі на CDB (КБД, канабідіол — природний екстракт конопель). В коноплях також завжди присутня група наркотичних речовин ТГК (тетрагідроканнабінол). КБД і ТГК є гормонами, тому їхня кількість в рослині постійно змінюється в процесі росту, в залежності від стресових умов, розказав Роман Гринишин, директор компанії Travelite, в інтерв’ю ІА «Інфоіндустрія».

CDB, що отримують з конопель, зараз активно закуповують фармацевтичними компаніями для косметології, лікувальних засобів, тому фермери цікавляться вирощування конопель на CDB. «Коли в 2018 році відкрився ринок ТГК в Канаді і деяких штатах США, виникла ідея CBD. Проте в кожній країні свої критерії вмісту ТГК, який завжди буде присутнім у рослині, при вирощуванні медичного канабісу: в Канаді допускається 0,3%, у більшості країн Європи допустимий рівень ТГК — 0,2%. Сорти, які вирощуються, дуже важко втримати на такому низькому рівні ТГК, 0,3% — більш-менш доступно», — пояснив Роман Гринишин.

За часів радянського союзу в Україні був Інститут конопель, де проводились досліди, підтримувалися власні селекційні матеріали. Джеф Костюк — науковець, який довго займався селекцією конопель, а зараз очолює власну компанію, першим привіз насіння з України в Канаду в 1998 році, там їх почали адаптовувати під промислове виробництво конопель. Зараз насіння адаптують до CDB, пояснив спікер.

«Ринок абсолютно дикий. Немає жодного сертифікованого насіння, яке б гарантувало необхідний рівень вмісту канабідіолу», — додає Гринишин. При цьому насіння коштує надзвичайно дорого. «Фермери розказували, що весною, одна насінина конопель коштувала 2 долара. В червні вона вже коштувала один долар. Є технологія вирощування конопель на куриво (ТГК) в теплицях, де кожен листочок обривають вручну, вмикають музику Бетхновена, і є технологія вирощування на волокна, де фактично нічого не вноситься в грунт, тобто посіяли — зібрали, і все. Зараз для вирощування CBD намагаються об’єднати ці два напрямки», — пояснив Гринишин.

Коли в Канаді будуть результати першого сезону вирощування конопель, Travelite планує організувати повторний тур на виробництво. Адже не зважаючи на заборону вирощування конопель в Україні, українські фермери очікують відкриття ринку і готуються до цього. «Інтерес до конопель у українських аграріїв є, деякі виробники відкрито про це заявляють», — підсумував директор компанії Travelite.

ІА «Інфоіндустрія»