Карбонатні кальцієво-магнієві добрива від світового виробника

В Україні запас кальцію у ґрунті поступово зменшується. Роль цього елементу в живленні рослин ще залишається недооціненою більшістю аграріїв. Джерело кальцію для рослин обирає сільгоспвиробник. Слід не забувати, що інколи потрібно заплатити за якість і ефективність, а інколи – простота може дати більший економічний ефект.

Щоб вияснити можливість і доцільність внесення гранульованого вапна під різні культури, з нами ділиться досвідом експерт у питаннях застосування кальцієвих добрив, менеджер з продажів ТОВ «ОМІА Україна» Максим Желевський.

Доброго дня, Максиме. Розкажіть, будь ласка, про Вашу фірму.
Доброго дня. Компанія Omya є провідним світовим виробником промислових мінералів на основі карбонату кальцію і доломіту, а також одним з найбільших світових дистриб’юторів хімічної продукції. Компанія була заснована в 1884 р. у Швейцарії. Сьогодні в групу компаній Omya входить більше 180 підприємств в 50 країнах світу зі штатом понад 8000 співробітників.

Як давно така велика фірма почала займатися реалізацією продуктів для сільського господарства?
Компанія Omya розвиває продукти для сільського господарства у світі близько 40 років. Добрива Omya користуються значним попитом в багатьох країнах Європи, зокрема в Німеччині, Франції, Великобританії, в США, Канаді, Бразилії, Австралії та ін. В Україні агровідділ компанії почав свою роботу лише два роки тому. Попит на дані продукти росте, оскільки площі кислих ґрунтів у нашій державі зростають із року в рік, значною мірою через внесення фізіологічно та хімічно кислих мінеральних добрив, і сільгоспвиробники відчувають негативний вплив підвищеної кислотності ґрунту на урожайність культур. Також фермери починають розуміти важливість кальцію та магнію, як елементів живлення рослин. В останні роки магнієві добрива вже увійшли в систему удобрення багатьох господарств, а от роль кальцію в живленні рослин ще залишається недооціненою більшістю сільгоспвиробників.

Розкажіть про характеристики добрив із лінійки Omya.
Omya Calciprill – гранульоване добриво-меліорант, виготовлене з мікронізованого порошку карбонату кальцію високої чистоти. Продукт містить 52% CaO і 0,9% MgO.
Omya Magprill – гранульоване добриво-меліорант, виготовлене з мікронізованого порошку карбонатів магнію та кальцію. Продукт є ідеальним для ґрунтів з дефіцитом магнію та низьким рН, а також для внесення під магнієлюбні культури. Продукт містить 36% CaO і 15% MgO.
Omya Calciprill S 14 – гранульоване сірчано-кальцієве добриво для всіх типів ґрунтів, меліорант для солонцевих ґрунтів. Продукт виготовлений з мікронізованого порошку гіпсу та карбонату кальцію високої чистоти, містить 47% CaO і 35% SO3.

Чим ваші добрива принципово відрізняються від аналогів?
Наші продукти мають найвищу реактивність на ринку карбонатних добрив, найвищий рівень дисперсії у грунті та надзвичайно швидку дію, завдяки мікронізованим частинкам, з яких виготовлені гранули.
Так, наприклад, при внесенні 1 т/га Omya Calciprill, розмір часточок якого складає до 100 мікрон, на глибину 20 см, кожен літр грунту міститиме до 100 000 часточок карбонату кальцію, тобто в одному літрі грунту буде 100 тис. точок контакту карбонату кальцію з іонами водню. Для порівняння, при внесенні 1 т/га продукту з розміром часточок 300 мікрон, кожен літр грунту міститиме вже близько 9 000 часточок, тобто лише 9 тис. точок контакту з іонами водню. А при внесенні тієї ж кількості матеріалу з розміром часточок 6,5 мм, на 1 літр грунту припаде всього одна частинка карбонату кальцію. А як відомо, фактична нейтралізація кислотності лімітується лише декількома міліметрами грунту навколо кожної частинки карбонату кальцію. Це означає, що з продуктами грубого помелу, ви ніколи не досягнете близького до нейтрального значення рН.
Ще однією відмінністю продуктів Omya є якість гранул. Так, часточки згранульовані таким чином, що при контакті з вологою, гранула швидко розкладається до мікронізованого стану і диспергується у воді, утворюючи суспензію, й рівномірно розподіляється по грунтовому профілю. На ринку є гранульвані продукти, гранули яких при контакті з вологою не розкладаються на частинки, тобто, фактично, це не гранули, а «камінці». Так, трапляються гранульовані продукти, які за зовнішнім виглядом гранул схожі на Calciprill, з заявленим вмістом карбонату кальцію більше 90 %, але коли покласти гранулу у склянку з водою, то гранула не розкладається на частинки навіть через місяць, тоді як гранула Calciprill у воді розкладається на частинки і формує суспензію за 1-2 хвилини. Це означає, що при внесенні такого продукту в грунт, нейтралізація кислотності буде дуже лімітована і відбуватиметься лише в місцях контакту грунту з гранулами.
Продукти Omya відрізняються швидкістю дії. Так, наші добрива, за наявності вологи у грунті, починають діяти вже в перший тиждень після внесення, а максимального ефекту досягають приблизно через півроку. Тому продукти Omya можуть вноситися навіть під час посіву чи посадки культури.
Продукти Omya є не лише меліорантами, а й відмінними кальцієво-магнієвими добривами. Так, з метою підвищення рН і постачання кальцію та магнію рослинам, норма внесення становить від 300 до 1200 кг/га. При нормі 100-200 кг/га продукти більшою мірою виступатимуть в якості добрива. Якщо ви маєте кислі важкі грунти, і розрахована норма продуктів Omya є достатньо висока, вона може бути поділена на декілька внесень і вноситися дробно за два-три роки, зменшуючи річні затрати на продукт. Наші продукти можуть вноситися невеликими кількостями з року в рік для підтримуючого вапнування і нейтралізації фізіологічної кислотності мінеральних добрив.
При внесенні продуктів Omya, не відбувається втрата матеріалу з пилом, і весь продукт залишається на полі, зберігаючи кошти господаря. Напротивагу, при внесенні вапнякового чи доломітового борошна за вітряної погоди, найбільш цінна, реактивна фракція продукту у вигляді пилу летить на сусіднє поле. Тому, одним із слоганів нашої компанії є «Вапнування не на вітер».

Яким чином ви рекомендуєте застосовувати ці добрива?
Добрива Omya можуть бути внесені як розкидачем добрив під основний чи передпосівний обробіток ґрунту, так і сівалкою в рядки під час посіву.

На яких ґрунтах, культурах і в яких регіонах Ви закладали виробничі досліди компанії?
Досліди ми заклали у Київській і Сумській областях на ґрунтах із кислою реакцією ґрунтового середовища на таких культурах як озима пшениця та картопля насіннєва. У лабораторії визначили показники агрохімічного стану ґрунтів і встановили, що забезпеченість кальцієм і магнієм була від дуже низької до середньої. Відповідно, очікували від пшениці озимої і картоплі насіннєвої хороших результатів.

Як вплинули кальцієвмісні добрива на урожайність цих культур і чи сприяли отриманню прибутку?
Добрива Omya дали чудовий ефект як в агрономічному плані, так і в економічному. Так, прибавка урожайності пшениці озимої від внесення 300 кг/га Calciprill становила 1,1 т/га, від 300 кг/га Magprill – 1 т/га. Додатковий прибуток від їх застосування сягав 97,5 і 73,5 дол./га відповідно. На картоплі насінневій такі ж норми дали прибавку 1,1 і 2 т/га відповідно. Додатковий прибуток від внесення 300 кг/га Magprill становив близько 18 тис. грн/га. Це зумовлено першочерговою необхідністю магнію та кальцію для живлення картоплі.
Скажіть, будь ласка, чи досліджували Ви зміну фізико-хімічних властивостей ґрунту? Якщо так, то які саме показники і що змінилося в результаті?
Так, досліджували. В одному із дослідів за внесення Calciprill у нормі 600 кг/га за півроку показник рН поступово зростав від 5,2 до 6,4, тобто від слабокислого до нейтрального. На контролі – від 5,2 до 5,6. В іншому досліді – за внесення Calciprill у нормі 300 кг/га за півроку показник рН поступово зріс на 0,6.

У буклетах про добрива Вашої компанії зустрічається показник API. Розкажіть, будь ласка, що це за показник.
API (Agronomical Positioning Index), тобто індекс агрономічного позиціонування – це показник розроблений компанією Omya для оцінки ефективності вапнякового матеріалу. Він враховує чистоту матеріалу, розмір часточок, твердість, реактивність і т.д. Метою розробки даного індексу було полегшення надання рекомендацій щодо вибору вапнякового матеріалу для конкретного поля. Чим вищий даний індекс, тим ефективніший вапняковий матеріал, і залежно від результатів аналізу ґрунту на даному полі і цільового рН, рекомендується матеріал з відповідним значенням API.

Дякую Вам за змістовні відповіді і бажаю, щоб Ваша праця приносила плоди і для Вашої компанії, і для сільського господарства України!
Дякую. Я вірю, що спільними зусиллями, використовуючи передові технологіїї, інноваційні продукти агросектор України стане ще ефективнішим, а наш народ заможним та щасливим.
Наостанок хотілося б додати, який шлях розвитку для себе Ви б не обрали, пам’ятайте про важливість внесення всіх необхідних елементів живлення для рослини, зокрема і кальцію. «Невичерпний» запас цього елемента у ґрунті поступово зменшується. І від того наскільки швидко ми зрозуміємо цю проблему, настільки швидко зможемо повернутися на шлях відновлення родючості ґрунтів. Сьогодні без кальцію «страждає» темно-сірий ґрунт, а завтра – чорнозем. Все в наших руках!

Розмову вів Олексій Тарасенко

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry