Кукурудзяні успіхи з італійськими добривами

Кукурудза не перестає дивувати своїми рекордами з урожайності. Ми ще пам’ятаємо 1960-ті роки, коли урожайність 50-60 ц/га викликала захоп­лення у виробника. Але вже в 2014 р. аграрний світ сколихнула новина, що фермер Ланце Нефф із штату Міссурі, США отримав на богарі 22,8 т/га зерна кукурудзи, що є світовим рекордом. На крапельному зрошенні в Україні 20 т/га цієї культури вже було отримано, але вийти на рівень майже 23 т/га без поливу – залишається для багатьох недосяжною мрією. Чим же пан Ланце зобов’язаний такому результату?

Сам фермер при виступі під час отримання почесної нагороди звернув увагу на продукт від компанії «Валагро» під назвою Мегафол, пов’язуючи своє досягнення з цим добривом. Він висловився так: «Якщо я не буду використовувати Мегафол, то не зможу взяти всього від поля». В його словах є сенс, тому що Мегафол це абсолютно інноваційне добриво на українському ринку, не зважаючи на те, що ця назва відома вже давно. Пояснити це просто. Подібно як до моделей автомобілів, в них постійно відбувається рестайлінг. Так і з добривами компанії Валагро відбувається постійне удосконалення формули. Це робиться зовсім не для того, щоб їх зробити дорожчими, а для підвищення ефективності.

Пластичність до спеки
Кукурудза не випадково є культурою, яка добре вписалася в індустріальний світ аграрних технологій. Її унікальність в біохімічному циклі Хетча-Сленга, або як ще це називають в типі фотосинтезу С4. Він дозволяє накопичувати цукри зі значно більшою швидкістю та при більш високих температурах, ніж культури типу С3. Це пояснює її високий потенціал урожайності, віддачу та пластичність до спекотних умов, які ми бачимо в останнє десятиріччя. Кукурудза в багатьох країнах світу є однією з самих прибуткових культур. Не зважаючи на середньорічні коливання цін, кукурудза, після соняшнику, залишається на високому рівні прибутковості в Україні. Не останню роль в цьому відіграє стабільне зростання урожайності кукурудзи, яке робить виробництво качанистої більш стабільним. Цьому сприяла поява сучасних гібридів кукурудзи, роль яких в урожайності досягає 40%. Чималу частку в збереженні врожаю має система захисту від бур’янів, шкідників та хвороб. Та найбільший вплив безумовно відіграє система живлення.

Маршрути відбору
Для досягнення оптимальних результатів важливо мати точну уяву про вміст поживних речовин в ґрунті та інші найнеобхідніші параметри. Без цього норма удобрення може бути або не збалансованою, або значно перебільшеною по окремих елементах живлення. Без лабораторних аналізів тут не обійтись. І тут вже не варто використовувати методи відбору конвертом, як нас вчили раніше. А робити це з використанням сучасних програм, наприклад Geosys, які дозволяють зонувати поля за рахунок супутникових знімків протягом багатьох років спостережень та прокладати реально наближені до родючості маршрути відбору. Компанія «ТОВ Агроскоп Інтернешнл» має в цьому багаторічний досвід, пропонуючи моніторінг як частину сервісів, які включають зонування, відбір зразків, їх підготовку, проведення аналізів. Надалі залишається придбати згідно з рекомендаціями мінеральні добрива. Але чи буде цього достатньо, щоб урожайність зростала, а собівартість 1 тони зерна при цьому зменшувалась? Однозначно, ні. Елементи живлення мають різний ступінь доступності і завдання агронома-технолога – зробити все можливе, щоб рослина максимально взяла з ґрунту поживні речовини. Юстас Лібіх винайшов чудовий закон, згідно якого мінімальний фактор обмежує урожайність, навіть при достатній кількості інших значущих факторів. З прив’язкою до ґрунту, це елементи живлення. Крім впливу самих елементів живлення на урожай, вони також діють один на одного. Це явище називається синергізмом або антагонізмом, що також важливо враховувати.

Царське меню
Але перейдемо до нашої шановної цариці полів – кукурудзи. Для формування 1 т зерна та побічної продукції кукурудза засвоює 24-32 кг азоту, 10-14 кг фосфору, 25-35 кг калію, 6-10 кг кальцію та магнію, 3-4 кг сірки, 200 г заліза, 110 г марганцю, 85 г цинку, 14 г міді, 11 г бору, 0,9 г молібдену. Фермер отримав результати аналізів, придбав добрива для осіннього внесення фосфору, калію, а в багатьох випадках і азоту (наприклад безводний аміак). На жаль, в 50% випадків буває інакше. Ні аналізів, ні добрив восени. Даємо весною під культивацію та під час посіву. До чого це призводить? Фосфор, потрапляючи на глибину 5-7 см, починає засвоюватись з різною швидкістю, залежно від хімічного складу добрив. Але при пересиханні верхнього шару, що у нас стало нормою, за короткий період стає малодоступним рослинам, маючи дуже низьку рухливість. З азотом загалом проблем не буває, окрім одного – карбамід, який набирає високу популярність у агровиробників за весняного внесення може інгібувати сходи кукурудзи за рахунок токсичного біурету. Калій має високий сольовий індекс і може пошкоджувати кореневу систему кукурудзи. Чим інновації від Валагро можуть бути корисними в цьому?

Розчинна мікрогранула
Для забезпечення фосфором є нагода звернути увагу на Мікро NP. Це мікрогранула, яка має високу ступінь розчинності, в складі якої 30% фосфору, 4% азоту та 0,8% хелатного цинку. Мікрогранула широко використовується в країнах Європи, та її популярність зростає в нашій країні. Відмінністью мікрогранули від простої хімічної гранули, яка нам відома як нітроамофоска, діамофоска та інших, є її надзвичайно низький сольовий індекс та висока ступінь розчинності. Мікрогранула вноситься безпосередньо в зону розміщення насіння, максимально наближаючись до паростка. Таким чином фосфор та цинк стають доступними на самих ранніх етапах вирощування, що дає сильний поштовх до росту кореневої системи та її вбиральних властивостей. Такий старт дає рослині перевагу і в подальшому. В порівнянні із варіантами, де була внесена звичайна гранула, кукурудза виявилась більш розвиненою, цвітіння відбувалось на тиждень раніше. Додатково варто зазначити, що Мікро NP є фактично єдиною можливістю забезпечити кукурудзу цинком на самих ранніх етапах розвитку, тоді коли позакоренево його ще рано використовувати. Загалом кукурудза відноситься до найбільш цинколюбивих культур. Вона засвоює до 85 г на 1 тонну зерна разом із побічною продукцією. При врожаї 100 ц/га це становить 850 г цинку, що враховуючи низьке забезпечення цим елементом більшості наших ґрунтів, неможливо без додаткового внесення. Є великою помилкою фермерських господарств внесення в ґрунт сульфату цинку. Його доступність значно нижча, ніж хелатного цинку. При його застосуванні великий ризик блокування фосфором з добрив та підвищеним рН.

Швидкий старт
Мікро NP ще називають швидким стартом. Для років з прохолодною весною, а подалі з посушливим літом, затримка в рості кукурудзи може обернутися значними втратами врожаю, що часто трапляється за традиційної системи удобрення. Норма Мікро NP складає 10-20 кг/га як припосівне, та 25-40 кг/га як основне, не вимагаючи додаткового удобрення фосфором та цинком. Для внесення мікрогранул потрібні аплікатори, вибір яких на сьогодні дуже широкий. З точки зору витрат доведено, що гектарна норма мікрогранули Мікро NP по ефективності значно перевищує традиційні 50-100 кг амофосу або 200 кг комплексів типу 17-17-17, які традиційно застосовують навесні під кукурудзу. Якщо цинк не був застосований на старті, то бажано подбати про його застосування до фази 5 листка включно.
Загроза опіків
Наше застереження – бути обережним при використанні позакореневого підживлення кукурудзи цинком в бакових сумішах з гербіцидами. З багатьма гербіцидами цинк викликає опіки, які можуть призвести до втрат листкової поверхні, значного пожовтіння та призупинення росту. Тому пропонуємо приймати рішення про сумісне використання тільки після перевірки на полі в тестовому режимі. Якщо не має досвіду, краще провести внесення цинку окремо, на більш ранньому етапі розвитку, коли він має найбільший вплив на урожай. У компанії Валагро великий вибір позакореневих підживлень з цинком. Особливо звернемо вашу увагу на лінійку Брексил. В лінійці є багато продуктів, гідних уваги самого вишуканого виробника. Але що до самого високого вмісту цинку: Брексил Zn (10%) та Брексил Мікс (5%). Обидва продукти ефективно працюють під час листкового підживлення з мінімальним ризиком опіків та високим ступенем проникнення завдяки компонентам рослинного походження, які забезпечують високий рівень змочування, пенітрації та хелатизації у вигляді ЛЦПА. Рекомендується використання Брексила Zn на нейтральних та лужних ґрунтах, а Брексил Мікс на ґрунтах з кислою або слабокислою реакцією ґрунту (за рахунок вмісту в добриві магнію, міді та молібдену). Норма внесення Брексилів складає 0,3–1,0 кг/га. Добрива мають високу водорозчинність та добре поєднуються з іншими добривами, фунгіцидами та інсектицидами.
Важлива фаза
Третій-п’ятий лист – дуже важлива фаза для кукурудзи, коли іде активне формування кореневої системи. В цей період особливо небезпечним є дефіцит фосфору, який може мати обмежений доступ через рН ґрунту, посуху та перепади температур. До уваги агронома – лінійка перевірених водорозчинних добрив Плантафол. Ці добрива мають багаторічний авторитет, який вивів їх до преміум-класу. В Україну постачаються три формули Плантафолу, які дозволяють повністю перекривати дефіцит поживних речовин при їх зовнішньому дефіциті, що особливо важливо в критичні фази. Лінійка включає Плантафол 10-54-10, який містить 540 г/кг фосфору та призначений для покриття його дефіциту. До п’ятого справжнього листа, при ознаках почервоніння, застосовується в першу чергу ця формула в нормі 1-3 кг/га. Наступна формула, універсальна, Плантафол 20-20-20, яка дозволяє його використовувати там, де є необхідність прокачати рослину в рівних частинах азотом, фосфором та калієм та стимулювати активні ростові процеси з нормою 1,5-3 кг/га. Для умов нестачі калію, що для кукурудзи є частим явищем, особливо на легких або бідних ґрунтах, кислим рН, в посушливих умовах передбачається застосування Плантафолу 5-15-45, який містить 450 г/кг калію та 120 г сірки. Окрім макроелементів, добриво містить в рівній кількості мікроелементи, серед яких залізо, цинк, мідь та марганець в хелатній формі ЄДТА (з високим рівнем хелатизації) та бор.
Особливістю Плантафолів є їх висока водорозчинність, яка працює при різній якості води. До складу добрива входить ПАВ рослинного походження, що дозволяє якісно змочувати листя, зменшує ризик утворення лінзи та як результат – опіків; ПАВ покращує поглинання компонентів добрива та пошвидшує його. Плантафол має високий рівень помелу, який не призводить до випадіння осаду після висихання – типову проблему для фертігаторів, які потім легко втрачаються. Добриво має вакуумну упаковку, що унеможливлює злежування і робить його завжди готовим до застосування. Через тверду форму Плантафол може зберігатися за будь-яких температурних умов, за будь-якої вологості в приміщенні, не вимагає додаткових витрат на транспорт та утилізацію тари.

Закладка качана
Плантафол – це універсальний інструмент, який через багатий склад дозволяє розв’язувати основні проблеми з незбалансованим живленням, до яких можна додавати низку інших продуктів і значно впливати на елементи продуктивності. Ф. Куперман – відомий радянський вчений, визначила, що у кукурудзи існує фаза онтогенезу, коли іде закладка качана. Ця фаза співпадає з 6-8 листком кукурудзи. При незбалансованому живленні, стресах різного походження культура нівелює розмір качана по кількості рядів зерен, а в подальшому зерен в ряду. Позакореневе обприскування в цю фазу, поєднане з достатнім забезпеченням азоту, має найбільший вплив на збільшення урожайності кукурудзи. Якщо це не враховувати, то ми обмежуємо урожайність мінімум на 7-15%. Тож що стосується використання Плантафолу, перше його внесення можливо з Брексилом в фазу 3-5 листка. При нестачі фосфору, особливо якщо цього вимагає листкова діагностика, застосовується формула Плантафолу 10-54-10. Для критичної фази 6-8 листка найкращою формулою є Плантафол 20-20-20, який в нормі 1,5- 3 кг/га можна поєднувати з 7-10 кг карбаміду (в випадку, як що він має не більше 1% біурету), сульфату магнію 3-10 кг/га. Проведені на наше замовлення дослідження в НУБІП показали, що двохразове внесення Плантафолу в приведеній фазі збільшує зростання урожайності кукурудзи на 1 т/га (10 т/га), при контролі – 9 т/га.

На власних ресурсах
Окремо звернемо вашу увагу на Мегафол, про який вже було сказано раніше. Унікальність цього продукту в його складі. Компанія «Валагро» використовує свою широку сировинну базу, в якій переважають рослинні компоненти. Це не випадково. Кожний з біостимуляторів «Валагро» може використовуватися для органічного землеробства та надзвичайно толерантний до вимог рослини. Мегафол включає в себе збалансований набір амінокислот, бетаїну, вітамінів, фітогормонів. Відмінністю Мегафолу від стимуляторів росту прогормонального типу є те, що він не збіднює запас поживних речовин в рослині, а працює за власними ресурсами. Доведено, що Мегафол має видатні антистресові властивості. Його застосування в невеликих нормах 0,5-1,0 л дозволяє уникати стресу в будь-якій фазі та з будь-якими типами гербіцидів та інших ЗЗР. Всім відомо, що гербіциди при несприятливих умовах можуть сильно уповільнювати розвиток рослин, а в деяких випадках призвести до їх повної загибелі. Мегафол включає механізми виводу токсинів з клітин, протидію їх деструкції, схлопування клітинних стінок. Також він утримує запираючі клітини усть листків від закривання, що є типовою реакцією на стрес, дозволяючи рослинам дихати – продовжувати фотосинтезувати. Загалом Мегафол є активатором фотосинтезу, який прискорює його в декілька разів. Не випадково, що від Мега­фолу листя швидко стає темно-зеленого кольору. Загалом Мегафол може не тільки запобігати стресу, але й виводити з нього. Тільки при цьому прийдеться збільшити норму 1-2 л/га. Тож краще попередити проблеми, ніж рятувати рослини. Мегафол допомогає подолати не тільки хімічний стрес, але й захистити від природних факторів, серед яких найбільшу небезпеку становлять заморозки, посуха, перезволоження, відхилення від норм рН, град. Для прикладу, якщо навіть відбулися заморозки з мінусовими температурами, оперативне використання Мегафолу врятує рослину від втрат листя або від загибелі.
Але Мегафол працює не тільки як антистресант. Він також і активатор росту. Не випадково в склад Мегафолу входить амінокислота Триптофан. Її ще назвають прогормоном ауксину, без якого неможливе розтягування клітин та апікального росту. Ауксин найбільше синтезується в кінчиках кореня. Але при уповільненні його росту та умов посухи, ці процеси порушуються і кукурудза починає «сидіти». Мегафол поповнює запас ауксину і процеси росту продовжуються за будь-яких умов. Це особливо важливо, коли час обмежує можливості рослини, наприклад, з підготовкою до зими, або весною до посухи, до початку цвітіння. Ріст кореня – це те, з чим Мегафол особливо добре справляється. Сформований корінь в подальшому починає виділяти полісахариди для стимуляції життєдіяльності корисних мікроорганізмів, які покращують надходження елементів живлення з повітря або з ґрунту. Тож Мегафол – це активатор, антистресант, мобілізатор, який працює на результат. В Європі, де Мегафол давно вже став необхідним елементом сучасних технологій вирощування, норма добрива становить 1-3 л/га за одне внесення. В Україні поки прижилась норма 0,5-1,0 л/га, але з часом, ми думаємо, вітчизняні виробники змінять свій підхід, довівши таку необхідність економічними показниками. Мегафол коректно працює з Плантафолом. Його необхідно добавляти в перше внесення для зняття стресів від ґрунтових гербіцидів та похолодань. Також Мегафол покращує засвоєння інших компонентів бакової суміші, роблячи віддачу від їх внесення значно вищою. В друге підживлення потреба в Мегафолі ще вища. Гербіцидний стрес може зменшувати урожайність на 10-20%, що є дуже високою ціною за чисте поле. Але іншого виходу не має. Тому Мегафол – чудовий партнер до страхових гербіцидів, який дозволяє полю бути чистим, а рослині в активній формі.
Декілька слів про корекцію живлення залізом, марганцем та бором. Ці біогени, як правило, не вносяться на кукурудзу. Але це скоріше через нашу неосвіченість. При високій урожайності вище 10 т/га, потреба в них зростає. І при сильному дефіциті або зменшенні доступності, що особливо проявляється на карбонатних ґрунтах та з рН більше 7,5. В такому випадку варто використовувати Брексил Комбі з високим вмістом заліза, цинку, марганцю та бору. В чистому виді як джерело марганцю застосовується Брексил Mn, 10% хелатованого марганцю в нормі 0,2-10,0 кг/га в фазу 5-8 листка. Як джерело бору топовий продукт від Валагро – Бороплюс, 150 г/л бору у вигляді боретаноламіну з нормою 0,5 л/га в фазу, наближену до цвітіння, наприклад, з обробітком проти кукурудзяного метелика. Нестача бору призводить до неозернених качанів, тому що він важливий для запліднення.
Наведені рекомендації не є нормою для агронома, тому що їх використання повністю залежить від стану поля, системи удобрення, метеофакторів, системи захисту, поставленої планки урожайності. Але без їх використання ми втрачаємо не тільки урожай, але і прибутковість, що веде до нашого збідніння. Переважна більшість наших клієнтів обов’язково застосовують позакореневе підживлення на своїх полях, доводять необхідність та ефективність цих припаратів тим, що збільшують обяги закупівлі щороку.

Денис Миргород директор ТОВ «АгрiСол»

Анішин Сергій менеджер по інноваційним технологіям ТОВ «Агроскоп Інтернешнл»

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry