10.06.2024
У поточному році проєкт компанії «Водень України» отримав грант у рамках європейської програми, що співфінансується Міністерством закордонних справ Британії, сповіщає інформаційна агенція «Юг.Today».
Слід зазначити, що у 2020 році Європейська комісія анонсувала плани щодо виробництва водню. Передбачалося, що до 2030 року Євросоюз підтримає виробництво 80 ГВт потужностей генерації так званого зеленого водню. 40 ГВт мали збудувати у країнах блоку і стільки ж – в інших державах з перспективою експорту в ЄС. Особлива увага приділялася зокрема Україні, де планували підтримати 8 ГВт потужностей з виробництва «зеленого» водню. В країні з’явилася низка ініціатив щодо розвитку водневої енергетики.
Довідково: «Зелений» водень – це газ, який виробляється з відновлювальних джерел енергії шляхом поділу води на два атоми водню та один атом кисню за допомогою процесу електролізу. Його можна використовувати як пальне для виробництва тепла або подавати в паливний елемент для виробництва електроенергії, зокрема для промисловості і транспорту.
Тож, один із таких проєктів, а саме проєкт компанії «Водень України», отримав грант, за яким і планують збудувати водневий завод на півдні Одеської області. Попереднє техніко-економічне обґрунтування зробили ще у 2021 році. Тоді оцінили потенціал виробництва водню на півдні Одещини, визначили його собівартість та комбінацію електролізерної потужності з відновлювальних джерел.
Великобританія профінансує 70% вартості комплексного техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) будівництва заводу, решту покриє компанія. Ідеться про ТЕО будівництв електролізерного заводу, вітрової та сонячної електростанцій і водневого трубопроводу, який сполучить Україну із споживачами в ЄС.
Також буде проведене дослідження з українськими науковцями щодо можливості будівництва підземних сховищ водню в сольових пластах на півдні області.
Компанія почне будувати завод через два роки, після проведення досліджень. На такий же термін закладене грантове фінансування від уряду Великобританії. За розрахунками 2021 року, інвестиції в будівництво підприємства, потужностей відновлюваної енергетики та інфраструктури для транспортування продукції становитимуть 300-400 млн євро. Однак точніші цифри будуть зрозумілі після завершення досліджень і техніко-економічного обґрунтування.
Попередні очікування
Загалом проєкт компанії «Водень України» передбачає будівництво сонячної електростанції потужністю 120 МВт, вітрової електростанції потужністю 80 МВт та електролізної установки потужністю 100 МВт. На першому етапі планують виробляти 7-8 тис. тонн водню на рік – 400-750 тонн щомісяця. Для виробництва кубометра водню потрібно 1,5-2 літри води та 4,5 кВт-год електроенергії.
Прибутковість виробництва водню
Український водень може конкурувати на європейському ринку вже зараз, коли йдеться про зріджений продукт для заправки автомобілів. За словами генерального директора «Водень України», на заводі можна досягти собівартості виготовлення водню 5 євро за кілограм, а за певних умов – і 4,5 євро.
Розвиток водневої енергетики виглядає привабливо на тлі запровадження в Євросоюзі механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism), коли продукцію, виготовлену з використанням викопних видів палива, будуть додатково оподатковувати. Це допоможе водню скласти ринкову конкуренцію природному газу на українському ринку.
Читайте нас у Telegram
Пов’язані теми: