На полях триває розвиток шкідників

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин за оцінками на 14 червня 2019 року.У Степу, центральних та східних областях Лісостепу в посівах озимих та ярих зернових колосових культур триває шкідлива діяльність личинок різних віків клопа шкідливої черепашки. Чисельність всіх стадій фітофага в середньому становить 0,2-2, макс. 4, в осередках 10-12 екз. на кв.м, якими пошкоджено до 10% рослин.  Разом з клопами на зерні що наливається харчуються хлібні жуки (переважно кузька) та жужелиця, які за середньої чисельності 0,5-3, осередково до 5 екз. на кв.м (хлібні жуки, Херсонська обл.) пошкодили 1-8% колосків. Триває заселення посівів стебловим хлібним пильщиком, відродження та живлення їх личинок, які за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м пошкодили до 2% рослин. Подекуди в господарствах Запорізької області гусеницями злакової листовійки за чисельності 4-7 екз. на кв.м в крайових смугах пошкоджено від 8 до 30% рослин. Також в степових та лісостепових областях відмічається літ зернової совки, гусениці якої живитимуться вмістом зерна до збирання врожаю. Переважно в південних та східних областях продовжувалося масове пошкодження колосків озимої пшениці личинками злакової попелиці та пшеничного трипсу, які за чисельності від 6 до 12, в осередках до 30 екз. на колос (трипс, Запорізька обл.) заселили 30-50, подекуди до 100% обстежених площ та 8-20, макс. до 50% рослин в господарствах Запорізької та Харківської областей. Рішення щодо захисту посівів від спеціалізованих шкідників
приймається диференційовано на кожному полі відповідно до санітарних вимог.

У посівах кукурудзи розвиваються та шкодять злакові попелиці (2-12% рослин), мухи (1-5% рослин). Триває літ стеблового (кукурудзяного) метелика, відкладання ним яєць, в Одеській області відродження гусениць, якими заселено 1% рослин. У південних областях гусеницями лучного метелика, бавовникової совки, совки-гамма пошкоджено 1-5% рослин. Із хвороб виявляють кореневі гнилі, гельмінтоспоріоз, якими уражено 1-3% рослин в слабкому ступені.
Повсюди у посівах гороху живиться горохова попелиця, яка за чисельності 3-6, макс. 12 (Тернопільська обл.) екз. на рослину пошкодила 3-20% рослин. В Лісостепу та Поліссі відбувається яйцекладка та початок відродження личинок горохового зерноїда. Яйцекладки виявлялись у 3% бобів за щільності 1-2 яйця на біб. Личинками брухуса було пошкоджено 1-1,5% горошин (Київська обл.).
Рослини сої заселяють та пошкоджують попелиці, трипси, павутинний кліщ, гусениці чортополохівки, совки-гамми, осередково лучного метелика.

Багаторічні трави заселяють та пошкоджують трипси, попелиця, довгоносики, люцерновий стеблоїд, п’ядуни, гусениці листогризучих совок, з хвороб поширюються бура плямистість.
У посівах соняшнику продовжують розвиватись сисні шкідники (геліхризова попелиця, клопи, трипси, цикадки), якими заселено 3-15% рослин. Подекуди рослинам культури завдають шкоди гусениці совок, чортополохівки, лучного метелика. На 4-25, макс. 67% обстежених площ 2-15% рослин уражено септоріозом, альтернаріозом, 3-10% пероноспорозом, 1-6% фомозом.
Посіви цукрових буряків заселяє бурякова листкова попелиця, в крайових смугах полів 2-6, макс. 8-15% рослин (Волинська, Сумська, Хмельницька обл.), за чисельності 5-8, макс. 12-17 екз. на кожну (Вінницька, Полтавська обл.). Також плантаціям буряків шкодять бурякові блішки, мінуючі мухи, щитоноски, гусениці лучного метелика, совок. Буряковий довгоносик-стеблоїд харчується у посівах Полтавської області, де за середньої чисельності 0,05 екз. на кв.м, ним пошкоджено 2,5% рослин у слабкому ступеню. Посіви буряків захищають від бурякових листкової попелиці та мінуючих мух (ЕПШ відповідно 10 і 30% заселених рослин і 3-5 личинок на рослину), інших сисних шкідників дозволеними до використання інсектицидами.

У посівах озимого ріпаку харчуються личинки капустяної стручкової галиці, насіннєвого прихованохоботника, капустяної попелиці. Живлення цих фітофагів впливає на формування врожаю і знижує його якість. Активно розвивається і живиться капустяна міль, на рослину ураховується 2-3 гусені ІІ-ІІІ віку, які пошкодила в середньому 1-2, макс. до 4% рослин ріпаку в слабкому ступені.
Скрізь у посадках картоплі, томатів розвивається та шкодить колорадський жук. У південних областях відмічено вихід нового покоління фітофага.

У плантаціях усіх зон вирощування капусти розвиваються та шкодять гусениці капустяних біланів, молі, совок, капустяні попелиця, блішки, личинки капустяної мухи. В західних областях на капусті розвивається та шкодить білокрилка. Триває живлення капустяної, морквяної, цибулевої мух.

На огірках розвиваються баштанна попелиця, тютюновий трипс.

В ареалі саранових триває розвиток личинок італійського пруса, блакитнокрилої, чорносмугастої та білосмугастої кобилок, малої хрестовички, білолобого коника та інших видів. Личинки молодших віків чисельністю 0,5-5 (нестадні) і 0,5-1 екз. на кв.м. (стадні види саранових) живляться в неугіддях, узбіччях доріг, багаторічних травах південних,осередково східних областей. Подекуди в господарствах Луганської області в крайових смугах посівів зернових та соняшнику пошкоджено 0,5-4% рослин.
У Степу та Лісостепу триває літ лучного метелика весняної генерації, інтенсивністю 1-5, макс. 8 екз. на 10 кроків. У господарствах Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської та Одеської областей гусеницями фітофага пошкоджено 1-3% рослин гороху, сої, кукурудзи, соняшника та багаторічних трав.
Повсюди триває слабкий літ метеликів, яйцекладка та відродження гусениць листогризучих і підгризаючих совок. Бавовниковою, капустяною, совкою–гамма, іншими листогризучими совками у Степу та Лісостепу пошкоджено 1-8, осередково 16-25% рослин кукурудзи, сої, буряків та овочевих культур. У пізніх посівах соняшника, кукурудзи шкодять гусениці озимої совки, які за чисельності 0,2-2, осередково 5 екз. на кв.м у господарствах Запорізької області пошкодили 2-5, максимум на площі 128 га до 24% рослин соняшника (Запорізька обл.).
Повсюди триває шкідлива діяльність чортополохівки або сонцевика будякового. В західних областях гусеницями фітофага за чисельності 1-3, макс.7 екз. на кв.м було пошкоджено 5-16, осередково 20-30 (Волинська, Львівська обл.), макс. 55% (Чернівецька обл.) рослин сої в середньому та сильному ступенях. У лісостепових областях було пошкоджено 2-10, макс. 20% рослин сої, соняшника, осередково кукурудзи в Київській області за чисельності 2-10 гусениць на кв.м. В степових областях пошкоджено 2-25, осередково в господарствах Запорізької області 60-83% рослин соняшника в середньому, подекуди сильному ступенях за чисельності 6-12 гусениць на кв.м. Осередки надпорогової чисельності локалізовано.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry