Особливості придбання насіння в рекомендаціях від Держпродспоживслужби

Якісне насіння – одна із головних умов отримання високої врожайності. Адже багаторічні дослідження показують, що лише за рахунок сорту можливо досягти збільшення урожаю на 20-30 відсотків. Це є найдешевшим важелем впливу на стабілізацію виробництва та підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Враховуючи наближення весняної посівної кампанії, Держпродспоживслужба звертає увагу суб’єктів господарювання на особливості придбання насіння ярих культур.

Перед придбанням насіння необхідно перевірити чи занесений певний сорт чи гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, який знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Також, при виборі сорту радимо враховувати природно-кліматичні умови вирощування сільськогосподарських культур та надавати перевагу сортам, які рекомендовані для вирощування у певній зоні. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, стосовного кожного сорту зазначено рекомендовану зону для вирощування.

Законодавством передбачено, що кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися двома сертифікатами, що засвідчують його сортові та посівні якості. Тому, споживачеві варто звернути увагу на наявність у продавця цих документів на насіння, яке він планує придбати.

Інформацію про чинність зазначених сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

На основі цих сертифікатів продавець зобов’язаний виписати супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови», а саме:

  • «Атестат на насіння» – добазове та базове насіння;
  • «Свідоцтво на насіння» – сертифіковане насіння;
  • «Свідоцтво на гібридне насіння» – насіння гібридів першого покоління.

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на насіння (під свою відповідальність).

Також просимо звернути увагу, що будь-яка партія добазового, базового та сертифікованого насіння першої генерації, що призначена для реалізації, повинна супроводжуватись етикетками встановленого зразка. Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння.

Для кожної категорії (генерації) використовуються різні кольори етикеток:

  • для добазового насіння – білий з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки;
  • для базового білий;
  • для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитний;
  • для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоний;
  • для суміші насіння – зелений;
  • для неостаточно сертифікованого насіння – сірий.

Кожна етикетка має свій номер і під час сертифікації партії насіння до сертифікату, що засвідчує посівні якості, вносяться номера етикеток, які були використані для маркування даної партії насіння. Тобто, під час купівлі насіння можливо проконтролювати чи відповідають номера етикеток відповідній партії.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry