Сульфогібриди соняшнику набувають все більшої популярності

7 лютого відбулася третя лекція онлайн-курсу «PRO.Соняшник», організаторами якого виступили Освітній проєкт «Агрокебети» спільно з УКАБ та агенцією UCABevent. Геннадій Малина, Керівник групи технічної підтримки олійних культур компанії «Сингента», кандидат сільськогосподарських наук прочитав лекцію на тему: «Біологічні особливості соняшнику та технологічні аспекти його вирощування».

Розпочав свою презентацію пан Малина зі статистики щодо площ посівів та врожайності соняшнику в Україні. Так, за його словами, якщо у 90-х роках частка посівів цієї культури у господарствах сягала 7-10%, то зараз в деяких з них вона може перевищувати 50%. Що стосується врожайності, то за останні 5-7 років Україна перейшла межу 2 тони з гектару в середньому по країні.

Так, найвища врожайність, за словами спеціаліста, була зафіксована в 2000 році –  26,2 ц/га. У минулому вона склала 24,5 ц/га, що дозволило аграріям отримати рекордній валовий збір соняшнику. При цьому, за офіційними даними, площі посіви під соняшником становили 6,5 млн га.

«Відповідно, Україна залишається серед країн, що вирощують соняшник, країною №1 з урожайності, валового збору і головне експорту соняшникової олії», – додав Геннадій Малина.

Пан Малина відмітив, що якщо порівнювати 2020 та 2021 роки, то можна побачити, що відбулося зменшення частки CL/CLP гібридів на фоні зростаючого ринку.

«Очікуємо, що в сезоні 2021/2022 рр приблизно 1,5 млн га соняшнику буде під цими гібридами», – додав він.

Досить стрімке зростання спостерігається й у сегменті сульфогібридів – майже на 0,5 млн га. Що стосується класичного сегменту гібридів соняшнику, то вони залишаються на рівні 3,5 млн га. Але можливе їх невелике зменшення.

До речі, пан Малина відзначив, що у 2022 році посівна площа під соняшником буде меншою, ніж в минулому і складе 6,1-6,2 млн га, оскільки посіяні інші культури – озимина, ріпак і т. ін. При цьому прогнозів пересіву наразі немає.

Далі представник «Сингенти» зупинився на біологічних особливостях соняшнику, на які потрібно зважати при його вирощуванні.

Після чого він розповів про вплив абіотичних чинників на ріст, розвиток і продуктивність соняшнику.

Більш детально спеціаліст зупинився на елементах продуктивності соняшнику та чинниках впливу. Так, він нагадав, що на врожайність соняшника впливає густота рослин на 1 га. Оптимальну густоту для культури потрібно обрати для певної зони посіву, а інколи й для певного гібриду рослини. Густота на 1 га залежить від якості підготовки ґрунту, технології посіву, а також протруювання насіння.

Другий блок продуктивності – число сім’янок на одну рослину. За словами пана Малини, більшості сучасних гібридів, які позиціонуються як олійні, кількість сім’янок становить 1200-1300. Це в середньому за оптимальних умов. Але якщо соняшник потрапив в стрес кількість сім’янок може зменшуватися, навіть в рамках одного гібриду.

Ще один показник – маса 1000 сім’ян. Що на нього впливає? Це і розвиток рослин до цвітіння, й утворення листового апарату, й здоров’я листків протягом 30 днів після цвітіння. Також це можуть бути і хвороби, і шкодочинність шкідників. На цей показник аграрії можуть впливати, застосовуючи відповідний захист соняшнику.

Що стосується вибору гібридів соняшника, то тут пан Малина порадив звертати увагу на наступне:

  • Напрям вирощування.
  • Стиглість. Маючи 300-400 га соняшнику, за словами спеціаліста, вже потрібно мати як мінімум 2-3 гібриди.
  • Інтенсивність.
  • Посухостійкість.
  • Стійкість до загущення
  • Стійкість до вовчка.
  • Що вносили на попереднику. Потрібно мати історію полів.

Також пан Малина нагадав про чинники, які впливають на врожайність соняшнику. І особливо акцентував свою увагу на воді. За його словами, для отримання оптимального врожаю рівень вологи в ґрунті має дорівнювати 80% від номінальної вологоємності під час цвітіння і дозрівання соняшника.

Зупинився спеціаліст і на питанні, як зробити поле чистим.

Геннадій особливо підкреслив, що важливо обирати гібриди, рекомендовані для певної зони.

Також він зауважив, що ефективно можна вирощувати соняшник у довгостроковій перспективі, а дворічна ротація нераціональна. У якості прикладу оптимізації врожайності він привів таку схему: два цикли по 4 культури, що дозволяють висівати соняшник на 25% площ.

Чому соняшник за такої ротації дає максимальну прибавку? Це пов’язано з тим, що у сівозміні є культури-пастки, наприклад кукурудза. Вона знижує вміст насіння вовчка в ґрунті на 60%.

Загалом, що стосується стійкості гібридів до вовчка, то, за словами пана Малини, вона залежить не тільки від генетичної стійкості, а й від інших чинників, зокрема зовнішніх: концентрації насіння вовчка у ґрунті, наявності у ньому вологи, температурного режиму, наявності поживних речовин та ін.

Зупинився спеціаліст також на термінах посіву та на тому, на що вони можуть впливати, а також детально розповів про такий показник як густота посіву соняшнику. За словами представника «Сингенти», густота посіву має відносно малий вплив на врожайність соняшнику порівняно з багатьма іншими сільськогосподарськими культурами. Дуже часто врожайність соняшнику при густоті від 45 до 60 тис. рослин/га знаходиться в межах похибки, але для умов центрального регіону оптимальною є 50-60 тис. рослин/га. При цьому втрата густоти на 10-20 % внаслідок загибелі сходів або на початку вегетації впливає на менш ніж 3% кінцевого врожаю.

Також було цікаво почути про чинники, що впливають на вміст олії у насінині. Насамперед, це генетика гібрида – деякі гібриди характеризуються вищою олійністю порівняно з іншими. Крім того, підвищує вміст олії ранній посів, адже він збільшує період вегетації (життєвий цикл) соняшнику. А ось пізній посів може зменшити олійність. Зменшує олійність також посуха після цвітіння (в період наливу). Досить по різному впливає на олійність внесення добрив. Так, азот підвищує врожайність, але зменшує олійність, фосфор позитивно впливає на олійність, а калій підвищує врожайність, проте не впливає на олійність. Тому важливо вносити добрива збалансовано, і це буде позитивно впливати на налив сім’янок і олійність.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry