28.02.2025
Дослідники Федерального університету Мату-Гросу (UFMT) розробляють біогербіциди на основі природних сполук, отриманих із різних рослин та мікроорганізмів. Попередні результати свідчать, що ці речовини здатні пригнічувати фотосинтез, що робить їх потенційно ефективними у боротьбі з бур’янами.
У центрі досліджень – вторинні метаболіти рослин, зокрема фенольні сполуки, терпеноїди та флавоноїди. Вони виявлені у місцевих видах рослин, серед яких:
Hyptis (гіптіс);
Vochysia (вохизія);
Delonix regia (делонікс королівський, або вогняне дерево);
Peltophorum (пельтофорум);
Licania (ліканія);
Mimosa caesalpinifolia (мімоза цезальпінієлиста).
Особливо перспективними виявилися екстракти делоніксу королівського, мімози цезальпінієлистої та гіптісу, які у лабораторних тестах пригнічували фотосинтез у листках шпинату.
Дослідники припускають, що ці речовини діють через блокування фотосистеми II фотосинтезу. Це механізм, за допомогою якого рослини перетворюють світло на енергію. Це узгоджується з класифікацією Бразильського комітету протидії бур’янам (HRAC-BR).
Координатор дослідження, доктор Олівія Морейра Сампайо, зазначає, що на наступних етапах будуть випробовуватися інші види рослин, а також комбінації сполук, щоб посилити їхній гербіцидний ефект.
Проект фінансується Фондом підтримки досліджень штату Мату-Гросу (Fapemat) у межах програми «Жінки та дівчата в науці». Роботи проводяться у лабораторіях LAEDH (Laboratory Herbicide Study and Development Laboratory).
Використані матеріали Agropages
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: