У Тахтауловому, під Полтавою потруїли бджіл

У Полтавському районі за два тижні вимерло 400 бджолиних сімей.

Сотні мертвих бджіл лежать на землі біля вуликів у Тахтауловому, під Полтавою. Пасічник Микола каже, за два тижні втратив 25 сімей.

«У цьому році загинула велика кількість, такого не було. Я закривав їх на 3 доби, дума що все минуло, а воно такий яд, що місяцями діє. Навіть люди задихаються», – розповідає пасічник Микола Жубржицький

Мертвими комахами встелені й інші пасіки в Тахтауловому. Загинули, каже Олексій Івженко, переважно робочі бджоли. Ось оце результати обробітку полів аграрними фірмами, без попереджень і рекомендацій. І не сказали, що мені робити. За законом, перед початком обробітку поля, місцевих бджолярів повинні попередити заздалегідь та робити це вночі. Бджолярі мають реєструвати свої пасіки.

«Кожен господар, коли починає обробітки своїх земель повинен попередити пасічника за 3 доби через ЗМІ, радіо та сільраду. Або навіть агрономи індивідуально попереджають пасічників», –  говорить Наталія Сенчук голова спілки пасічників Полтавської області

Керівниця сільради Олена Кравцова показує більше десятка заяв від місцевих пасічників про падіж бджіл. Серед документів, що попереджають про обробку полів отрутохімікатами ‑ наказ Бречківської сільської ради. У ньому зазначено – початок робіт 4 травня. Термін завершення відсутній. «Все, що в нас було, ми попереджаємо, як тільки до нас надходять листи та звернення, то ми в телефонному режимі, листами, усно, хто-кому перекаже повідомляє пасічників. А от на даний час попереджень не було», –  каже Тахтаулівська сільський голова Олена Кравцова.

На території Тахтулівської, Бречківської та Сем’янівської сільрад розташовані поля агрофірми «Петрівське», психіатричної лікарні та аграрної академії. Факт обробки полів хімікатами фермери не заперечують. І показує, які саме яди застосовували.  «Вносили «Норвел» 2 та 3 червня з 4 ранку до 8:30 ранку. Це гірбіцид, Клас токстчності 3. Для бджіл опасний 2 клас», – пояснює агроном Полтавської державної аграрної академії Валерій Снитко.

А це угіддя агрофірми Петрівське. Місцеві пасічники нарікали, бджоли збирали пилок на гороховому полі. Причиною загибелі називають інсектициди, якими обробляють поля.
«У цьому році ми не працювали з інсектицидом, який є загрозою для бджіл», говорить Микола Порціян.

Головний агроном агрофірми Микола Порціян показує препарати, якими обробляли поля. «Оракул мультикомплекс. Мікродобриво. Застосовується скрізь. Горох обробляли по дорозі, саме там де він слабкий», – сказав Микола Порціян.

Відкидає звинувачення і директор підсобного господарства психлікарні.  «Я травив соняшник гумісіл, бором і карбамідом – це добриво. У мене немає такого яду, щоб я травив і в мене повмирали бджоли. Бо такий яд коштує 170 доларів на га. А ми бюджетна організація», – розповідає  директор підсобного господарства Психлікарні ім. Мальцева Леонід Піскун

Аби бджолярі та аграрії порозумілися, восени асоціація пасічників планує зібратися, з власниками пасік, юристами, аграріями. Готують колективного листа й до Міністерства агрополітики.

Інфоіндустрія за матеріалами ltava.poltava.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry