Український ячмінь: високі ціни залишилися в минулому сезоні

Ситуацію на ринку ячменю на прохання "Інфоіндустрії" проаналізувала аналітик компанії AGRITEL Вікторія Блажко. В 2018/19 сезоні обсяги виробництва зерна цієї культури в Україні, ЄС, і Росії дещо впали, відповідно зменшилася й пропозиція. А тому незважаючи на те, що ціни на ячмінь традиційно нижчі від цін на пшеницю, протягом МР 2018/2019 вони практично зрівнялися і в окремі моменти були навіть вищими за ціни на продовольчу пшеницю.

Експортна кампанія починалася з $176 за тонну (СPT Одеса), першого цінового піку вона сягнула 10 серпня – $221, виросла до максимуму на початку листопада – $224, потім почалося помірне гальмування, а в лютому 2019-го ринок взагалі майже зупинився. Через високу вартість ячмінь перестали купувати головні імпортери цієї культури – Саудівська Аравія і Китай. Зокрема, Китай почав замінювати дорогий ячмінь дешевшою кукурудзою.

Тому ціни покотилися донизу, і на кінець сезону впали до $155 (СPT Одеса). Вони зазнали також впливу від очікувань нового, досить високого врожаю, який сформувався і за рахунок сприятливих погодних умов, і збільшення площ. USDA прогнозує, що в Україні буде зібрано близько 9 млн тонн зерна цієї культури, AGRITEL наразі оцінює цей показник на рівні 8,6 млн тонн, однак в будь-якому випадку врожай буде вищим за попередній, більше ніж на мільйон тонн. Більше цього продукту вироблять також ЄС, Канада, Росія Австралія. Загалом пропозиція на світовому ринку має збільшитися приблизно на 10 млн тонн. Цей прогноз вже починає тиснути на ціни.

Всі чекають відновлення тендерів у Саудівській Аравії, може повернутися обличчям до ячменю і Китай, де наразі імпортний ячмінь є дешевшим за кукурудзу на внутрішньому ринку. Словом, рівень цін на ячмінь має бути нижчим від минулорічного, що ми вже бачимо сьогодні, і малоймовірно, що йому знову вдасться випередити за ціною пшеницю. «В новому сезоні може відновитися той баланс, коли фуражна пшениця, ячмінь і кукурудза за ціною майже не відрізнятимуться один від одного», – вважає експерт.

Інфоіндустрія