Як підняти тепличну галузь України на голландський рівень

В Енергодарі Запорізької області розпочала роботу конференція «Сучасне тепличне господарство 2019», організована компанією “Інфоіндустрія” за підтримки канадського проекту UHBDP. В заході беруть участь близько 300 місцевих власників ОСГ, які займаються вирощуванням овочів в закритому ґрунті.Конференцію відкрив керівник компанії «Інфоіндустрія» Дмитро Гордійчук. З привітальним словом до учасників звернувся голова міста Енергодар Павло Музика. Цей населений пункт – є мономістом, тобто тримається лише на одному підприємстві. В Енергодарі – це Запорізька АЕС, яка рано чи пізно має вичерпати свій робочий ресурс. З чим залишиться місто? Мер сподівається, що той величезний досвід вирощування овочів  в закритому ґрунті, який накопичили впродовж останнього півстоліття жителі Енергодара, Кам’янки, Водяного в недалекому майбутньому стане в пригоді для створення тепличної галузі на промисловій основі. «Ми готові розглянути пропозиції інвесторів», – сказав мер.

Учасники конференції розглянули проблеми тепличної галузі. Згідно з попередніми даними Держстату, загальна площа угідь, на яких вирощуються овочі та інша продукція у закритому ґрунті наближається до показника 5,9 тис га, проте лише 400 га обробляється промисловим способом. Упродовж останніх двадцяти років ці два показники суттєво змінилися. Якщо перший зріс більш як на 100%, то другий, навпаки, зменшився на 57%.

Виробництво продукції у порівнянні з 1991 роком зросло у 2,5 разу. Незважаючи на те, що в теплицях можна вирощувати близько ста різноманітних їстівних продуктів, українські тепличники роблять акцент на трьох групах продукції. Овочі становлять 79% від загального обсягу виробленого, квіти — 19, гриби — 2%. Із 562,67 тис тонн овочів, зібраних  у минулому сезоні, огірки становлять 269,9 тис тонн, помідори — 265,15 тис тонн. Причому частка промислових підприємств у обсязі вироблених огірків становить всього 12%, помідорів – 21%.

Як інформує Мінагрополітики, спираючись на дані митних органів, упродовж 12 місяців 2018 року до України імпортовано 55,4 тис т помідорів, 12,6 тис т  огірків,  4,7 тис т салату-латуку, що становить в середньому близько 13% від загального обсягу овочів, вироблених в тепличних господарствах України. Серед імпортерів лідирує Туреччина (54 тис т томатів або 97% від загального обсягу ввезених овочів та 11,8 тис т огірків або 94%). Найбільше салату-латуку ввезла Польща  — 2,2 тис т або 47% відсотків). Отже, українська продукція домінує на внутрішньому ринку, залишаючи імпортній цілком допустимий за величиною сегмент. Проте на експортному напрямку не все так добре, як хотілося б. Торік за кордоном було реалізовано 15,2 тис т томатів(1,65% від загального обсягу експорту овочів), 4,35 тис т та огірків( 0,47%). Як правило, наші виробники спотикаються об сертифікати ISO, Global GAP та інші вимоги закордонних вимог, не всі навчилися будувати так звані довгі холодні логістичні ланцюжки і тд.

Але площа високих технологій під склом в Україні займає лише 280 га! Тоді як в Голландії – 6000 га. Лише 28 вітчизняних компаній працюють на площах понад 2 га, решта – дрібнота, котра й виробляє основну масу продукції.

Підняти тепличне господарство на голландський рівень можуть лише високі технології, підтримка регіональних органів влади та держави, вважають провідні експерти конференції.

З технологічними елементами вирощування капусти ранньої в спорудах закритого ґрунту ознайомив кандидат с-г наук, доцент кафедри садівництва та овочівництва Львівського НАУ Ігор Дидів, про інноваційні технології вирощування плодоовочевої продукції в захищеному ґрунті  розповів доцент КНУБА, канд. технічних наук, ст. науковий співробітник Леонід Чебанов.

Загалом має відбутися близько двох десятків презентацій щодо технологічних інновацій та практичного досвіду роботи в закритому ґрунті.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry