02.03.2025
Український уряд та експерти розглядають три можливі сценарії продовження політики торгівлі після завершення 5 червня автономних торгівельних заходів (АТЗ) щодо імпорту українських агротоварів до Євросоюзу. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду, пише Rail.insider із посиланням на «Інтерфакс-Україна».
«Перший — це продовження АТЗ для українських агротоварів. Це найбільш цікавий варіант, тому що ми можемо планувати свій експортний потенціал і розуміти, яку кількість можемо ще експортувати до ЄС. Другий варіант — це залишити на рівні 2021 року. Для українських виробників це означає втрати майже 3–3,5 млрд доларів», — сказав він на конференції «Агросектор 2025: Виклики та можливості у нових реаліях», організованій аналітичним центром We Build Ukraine 27 лютого.
Найвірогіднішим сценарієм Олександр Гайду називає новий шлях — комбінований компроміс із продовженням АТЗ на період, доки не буде узгоджено всі торгівельні заходи щодо угоди про асоціацію з ЄС.
«Фактично, саме на це ми розраховуємо», — наголосив парламентарій.
Як зазначив нардеп, єврокомісар із сільського господарства Крістоф Гансен у ході переговорів у Брюсселі повідомив українську сторону, що Європейська комісія готова розглянути нові шляхи співпраці з Україною та обговорити принципи щодо імпорту українських чутливих агротоварів до Європейського Союзу.
«Він декілька разів підтвердив і наголосив, що вони не хочуть продовжувати АТЗ після 5 червня 2025 року. На контраргументи, що у нас зовсім немає часу, є турбулентність в європейських парламентах, перевибори, сьогодні фактично ніхто цим критично не займається, він із упевненістю говорив, що ні, до того часу ми зможемо все відпрацювати. Після надання всіх аргументів українською стороною єврокомісар погодився, мабуть, якщо ми не встигнемо. То все ж таки будемо розглядати продовження АТЗ до врегулювання всіх питань, пов’язаних з агроторгівлею», — розповів керівник парламентського аграрного комітету і додав, що для української сторони така позиція ЄК є позитивною.
Читайте нас у Telegram
Пов’язані теми: