За останні п’ять років загальний обсяг прямих іноземних інвестицій з Китаю в Україну виріс у п’ять разів

За останні п’ять років загальний обсяг прямих іноземних інвестицій з Китаю в Україну виріс у п’ять разів – з $50 мільйонів дo $260 мільйонів. Сума невелика в абсолютному вимірі (0,5% від загального обсягу ПІІ в Україну), але темпи зростання набагато вищі за темпи зростання ПІІ загалом.

Зростання інвестицій з Китаю має бути під пристальною увагою, адже, так само як і з Росії, такі інвестиції часто здійснюються державними підприємствами та мають не лише комерційні, але і політичні цілі. До таких висновків дійшли у дослідженні Центру економічної стратегії, яке було підготовлено за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).

Хоча Китай – вже другий рік як найбільший торговельний партнер України, китайці не квапляться вкладати свої гроші в місцеві активи через політичну мінливість. Поточне збільшення інвестицій не було стратегічним наміром.

“З Китаю інвестують переважно державні компанії в державні компанії в Україні. З одного боку, зараз є перспективи посилення такої співпраці. Але з іншого боку, це залежатиме від політичних домовленостей і від того, куди їх “пустять”. У нас є власні еліти, які контролюють чималу частину економіки і вони тут не хочуть бачити іноземних конкурентів, звідки б вони не йшли”, – про це сказав в рамках презентації дослідження Дмитро Горюнов, автор дослідження та старший економіст Центру економічної стратегії.

Китайська державна компанія CNBM стала власницею найбільшої частки в галузі відновлюваної енергетики за борги. А завдяки поглинанню міжнародної корпорації Noble Agri китайська компанія COFCO, теж державна, стала одним з найбільших інвесторів в інфраструктуру в українській сільськогосподарській галузі.

“Сьогодні є нові засади співробітництва з Китаєм. Мова не йде про китайські проєкти в Україні, як це було при Януковичі, Китай є міжнародним гравцем та китайські компанії можуть брати участь на загальних прозорих умовах в українських проєктах. Робота з Китаєм не є політичним вектором, як бентежиться українське суспільство, а це є економічне та гуманітарне співробітництво”, – про це заявив Тарас Голуб, штатний радник Віцепрем’єрки з питань європейської та евроатлантічної інтеграції.

“Стратегічні інвестиції Китаю відбуваються зазвичай через їх державні підприємства. Вони спрямовані на те, щоб створити монопольне становище в секторі, що даватиме Китаю можливість впливати на ринок ззовні. Українці мають бути обережними при залучені таких інвестицій та допомагатися прозорості угод, які підписують державні підприємства”, – про це сказав Ерік Хонтц, заступник регіонального директора в Європі та Євразії Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry