Чи могли протруйники для сої призвести до загибелі бджіл?

Масова загибель бджіл цієї весни почалася ще до початку обприскувань. Пасічники пов’язують це з використанням протруйників насіння кукурудзи чи сої, що разом з пилом потрапили до шлунку комах під час пилових бурь. Чи могли протруйники для сої призвести до загибелі бджіл? На це питання відповідає Микола Биков, агроном-консультант Асоціації «Дунайська Соя».

Аби переконатися у припущеннях щодо того, що саме протруйники стали причиною загибелі бджіл, слід спиратися на конкретні результати аналізу загиблих особин, коментує Биков. “Відповідні аналізи в Україні можуть проводити дві-три лабораторії і вони недешеві. Для цього лабораторія повинна мати відповідне обладнання для аналізу значного переліку пестицидів, а також якісні реагенти. Вартість одного аналізу може обійтися 600-700 євро. Також треба розглядати кожну ситуацію окремо, і чи має вона масовий характер чи поодинокий”, – розказав він.

Протруєне насіння висівають на декілька сантиметрів в ґрунт, в насіннєве ложе, зверху його придавлюють прикочуючи котком. Тому знесення протруйника з пилом малоймовірне. “Але навіть якби пилові бурі могли здувати протруйник з насіння, яке своєю чергою могло б потрапити до шлунків бджіл, навряд чи ця кількість могла б призвести до загибелі цілих бджолосімей. Водночас існує ризик того, щодо за відсутності квіту бджоли можуть збирати їжу з інших джерел, які можуть мати шкідливі елементи”, – припускає він. Такі ситуації має досліджувати незалежна громадська організація.

У період підготовки до посіву ранніх зернових культур не було дощів, тож техніка піднімала пил. В процесі підготовки до посіву боронування, культивації, ґрунт дуже сильно розпорошувався та підсихав. Безпосередньо ж сівалка не піднімає багато пилу.

Ще однією причиною виникнення пилових бурь стало зменшення площ під озимими культурами приблизно на 30%, внаслідок чого збільшилась площа відкритого ґрунту навесні.

Під час внесення ґрунтових гербіцидів пилові бурі можуть зносити препарати й існує ризик їх потрапляння в водойми.

“Це загальна тенденція технології. Заходи щодо попередження пилових бурь мають бути запроваджені на державному рівні та реалізовані спільно з бізнесом, як-от: збільшення площ під озимими культурами, висівання сидератів, впровадження глибокорихлення замість оранки, використання щадних технологій обробітку ґрунту, тощо”, – наголосив експерт.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry