Метелик, що здатний долати за добу 500 км та зимувати в Африці

На сходах молодих рослин сої з’явилися метелики сонцевика будякового (чортополохівки). Унікальність цього метелика невипадкова. Виявляється, що ці метелики пролітають гігантські відстані (за добу до 500 км) і зимують десь на півночі Африки або на Близькому Сході, де теж відкладають яйця.

Нашестя метеликів в літку в Україні загрожує масовим сильним пошкодженням листків сої (як у минулому році) або соняшнику. Живиться цей вид переважно осотом рожевим польовим та будяками. Там, де є кормова база (зокрема, на значній території України) він, імовірно, – найчисельніший з наших денних метеликів. Однак за умов нестачі природної кормової бази комаха може і наробити шкоди культурним посівам. Ще радянські вчені знаходили згадки про серйозне пошкодження соняшника у Луганській області в 1965 році. На 110 гектарах було пошкоджено 30 відсотків рослин.

Як виявити шкідника? На даний час на примордіальних листках можна побачити яйцекладки шкідника у вигляді зелених поодиноких напівсферичних яєць (фото 2) та гусениць І-ІІ віків, які знаходяться під прозорими павутинками знизу або зверху листків, фото 3.

Гусениці чорного кольору, з жовтими смужками та плямами, тіло вкрите щетинками та шипами.
Гусениці вигризають паренхіму не пошкоджуючи верхню шкірку листка, тому зараз при огляді зверху пошкодження виглядають як білі плями неправильної форми, фото 4.
Згодом гусениці середніх та старших віків будуть грубо обгризати листки, скручуючи їх та з’єднуючи павутинкою.
Ефективний захист сої від пошкодження гусеницями сонцевика можливий при застосовуванні інсектицидів по гусеницях молодших та середніх віків.
Для контролю чисельності шкідника необхідний моніторинг чисельності гусениць на сходах сої і при перевищенні ЕПШ = 5-8 гусениць / м2 рекомендуємо обробку інсектицидами:

КОНТАДОР ДУО, кс, з нормою 0,10-0,12 л\га;
БЕТАДІМ, ке, з нормою 0,3-0,4 л\га;
ШАМАН, ке, з нормою 0,7-1,0 л\га;

За матеріалами Інфоіндустрії та компанії Нертус

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry