Помідори та огірки, кавуни і навіть банани – експорт з Туреччини зростатиме

Новий обвал турецької ліри: чекаємо збільшення надходжень овочів та фруктів.

За ймовірно абсолютно випадковим збігом обставин, одразу після закінчення президентських виборів у Туреччині, на яких переміг чинний президент країни Реджеп Таїп Ердоган, турецьку валюту спіткав черговий обвал. А це, на думку аналітиків EastFruit, має величезний вплив на плодоовочеву торгівлю всього регіону: Центральної Азії, країн Кавказу, Східної Європи (зокрема й України), Близького Сходу і навіть Євросоюзу.

З моменту закінчення виборів вартість турецької ліри до долара США вже знизилася на 14%, і тенденція падіння вартості валюти зберігається. Цікаво, що рівно два роки тому за один долар давали 8,67 турецьких лір, а сьогодні – вже 23,37 ліри. Таким чином за два роки турецька валюта вже подешевшала у 2,7 раза.

Загальновідомо, що зниження курсу місцевої валюти завжди допомагає стимулювати експорт і сильно обмежує можливості імпорту. За перші 4 місяці 2023 року експорт плодоовочевої продукції з Туреччини зріс на 10%, і це було в той період, коли курс валюти утримувався на стабільному рівні. Після ж його девальвації, варто очікувати нового витка зростання обсягів експорту свіжих фруктів і овочів, а також сухофруктів і горіхів турецького виробництва.

Зазначимо, що Туреччина є найбільшим експортером свіжої плодоовочевої продукції в регіоні, а її щорічна виручка від експорту овочів і фруктів перевищує $6 млрд доларів США на рік.

2022 року обсяги турецького експорту плодоовочевої продукції дещо знизилися, але це було пов’язано насамперед із низьким урожаєм головної позиції турецького плодоовочевого експорту – фундука та зниженням рівня попиту на турецькі овочі та фрукти в Україні та рф. За більшістю ж інших позицій Туреччина все одно показала приріст експортних відвантажень.

Головним позиціями, експорт яких з Туреччини до країн нашого регіону може різко зрости після чергового витка девальвації, є тепличні помідори та огірки, черешня, абрикос, персик і слива, сухофрукти, насамперед курага і кавуни. Поки що в Туреччині діє заборона на експорт цибулі та картоплі, однак якщо їх найближчими днями скасують, то ця продукція також активно експортуватиметься.

Також Туреччина прагнутиме наростити експорт яблука, лимона, мандарина, фундука, мигдалю, авокадо та низки інших фруктів і овочів. Не виключено, що ми навіть побачимо перші великі експортні поставки бананів турецького виробництва, оскільки виробництво бананів у Туреччині зараз стрімко зростає.

 

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Підпишись на Infoindustry