Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин від шкідників і хвороб в господарствах Київської області в липні 2014 року

В липні за прогнозами Гідрометцентру очікуються середні температури повітря на 2-30 вищими за норму, що в абсолютному визначенні становитиме 21-230 . Опади у вигляді дощу з грозами, місцями градом, прогнозуються в кількості, що перевищуватиме норму. Такі погодні умови сприятимуть прискореному розвитку стадій шкідників, проявленню і поширенню хвороб на всіх сільськогосподарських культурах.

Зернові, зернобобові культури та багаторічні бобові трави

            Під час дозрівання зернових колосових культур личинки хлібних клопів, зокрема шкідливої черепашки живитимуться в посівах хлібів переходячи в старші віки. Живлення зерном личинок, чисельність яких знаходиться в допороговій чисельності призводитиме до незначних кількісних втрат врожаю. В другій половині липня клопи окрилюватимуться, а наприкінці місяця мігруватимуть на літні лежбіща.

Затримки із збиранням врожаю дадуть змогу личинкам дохарчуватись, накопичити жирові запаси для успішної зимівлі, що обумовить плодючість самиць і шкодочинність цього небезпечного шкідника в наступному році.

Зерном в колосках пшениці, жита, ячменю живитимуться і хлібні жуки (красун і кузька) вимолочуючи насіннини з колосків. ЕПШ шкідника 3-5 екз. на кв. м., проте чисельність жуків нижче порогової, а строки застосування інсектицидів на зернових вже минули.

Зливові дощі з поривчастим вітром в червні стримували розвиток сисних шкідників. Незважаючи на значне поширення, чисельність попелиць і трипсів на більшості площ була допороговою, їх розвиток також стримувало значне поширення ентомофагів. З огрубінням зерна попелиці і трипси скінчать живлення. В ярині дохарчується і залялькується злакова п’явиця.

Розвиток септоріозу, альтернаріозу, фузаріозу на колосках зернових за умов вологої погоди може набути інтенсивного характеру. На ячмені найнебезпечнішим залишиться гельмінтоспоріоз, поширеність якого за теплої вологої погоди липня може спричинити побуріння зародка зерна культури.

            Захворювання зернових кореневими гнилями (церкоспорельозна, фузаріозна чи змішана форми розвитку) проявлятимуться як білоколосість та щуплозерність.

Погіршення якості зерна  від шкідливих комах та хвороб можна запобігти першочерговим оперативним збиранням урожаю високопродуктивних сортів пшениці, насіннєвих та інших посівів прямим комбайнуванням.

В посівах кукурудзи ймовірний інтенсивний розвиток попелиць та багатоїдних шкідників, зокрема стеблового кукурудзяного метелика та бавовникової совки.

            Горох пошкоджуватимуть личинки горохової зернівки, гусениці горохової плодожерки та бобової (акацієвої) вогнівки.        На початку липня завдаватимуть шкоди рослинам культури горохова попелиця, трипси.
Ураженню рослин гороху аскохітозом сприятимуть випадання дощів за температури 17-200 С і наявність рос, часті опади, роси за температури 16-190 С – пероноспорозом, борошнистою росою – суха погода за температури 18-210  та відносної вологості повітря 70-80%, кореневими гнилями –t0 19-230 C та відносної  вологості повітря 45-60%. За агрокліматичних умов цьогорічної вегетації хімічний захист гороху в липні малоймовірний через прискорене дозрівання та санітарні вимоги.

На відростаючих багаторічних бобових травах (конюшині, люцерні) шкодитимуть довгоносики (бульбочкові, фітономуси), клопи, насіннєїди (тихіус, апіон), попелиці, трипси, гусінь листогризучих совок. За умов вологої погоди в посівах трав розвиватиметься бура плямистість.

Посівам сої осередково завдаватимуть шкоди довгоносики, клопи, трипси, гусениці листогризучих совок. За умов підвищеної вологості рослини хворітимуть на пероноспороз аскохітоз, септоріоз, бактеріальні та вірусні захворювання.

Технічні культури

            Личинки звичайного бурякового довгоносика активно живитимуться, досягнуть середніх і старших віків. В місцях накопичення значної чисельності личинок пошкодження ними коренеплодів стануть більш помітними, особливо в умовах посушливої погоди. На пізніх посівах можуть розвиватися бурякова коренева та листкова попелиці.

Осередково шкодитимуть гусениці совки гамми і капустяної, що може викликати необхідність проведення захисних обробок (ЕПШ -2-3 екз. гусениць на кв.м.).

Періодичні опади, рясні роси та тепла погода червня, сприяли поширенню в посівах буряків, передусім столових, церкоспорозу. В останні дні червня ознаки захворювання на церкоспороз були виявлені і на 1-3% рослин цукрових буряків у вигляді поодиноких плям. За температури повітря 20-250 і відносній вологості повітря вище 70% церкоспороз масово поширюватиметься на цукрових буряках. За появи окремих плям церкоспорозу на 3-5% рослин посіви буряків обробляють дитаном-М, імпактом, броадером, фіталом, ін. рекомендованими препаратами. За сприятливих для розвитку хвороб погодних умов в кінці липня, значно раніше в порівнянні з попередніми роками, можна очікувати початок розвитку на посівах буряків пероноспорозу, альтернаріозу, рамуляріозу. За появи ознак пероноспорозу  застосовують акробат МЦ, альто-супер, замір.

В разі значного розповсюдження сисних шкідників розвиватимуться вірусні хвороби: жовтяниця і мозаїка, які впливатимуть на врожайність і цукристість коренів.

Коренеплоди хворітимуть на хвостову гниль за умов збереження посушливої погоди, на сортах імпортної селекції за умов перезволоження поширюватиметься бура гниль.

Соняшник потерпатиме від геліхрізової попелиці, польових клопів, трипсів. За умов достатнього і надмірного зволоження поширюватиметься фомоз,  пероноспороз, септоріоз. Розвиток хвороб попереджують дерозалом, ефатолом, ін. фунгіцидами.

Картопля та овочеві культури

У плантаціях картоплі, томатів, інших пасльонових культур шкодитимуть жуки і личинки колорадського жука другого покоління, відбуватиметься спарювання та відкладання яєць. За умов жаркої погоди  липня розвиток всіх стадій фітофага прискорюватиметься. В місцях випадання достатньої кількості опадів на приватних посадках картоплі продовжиться розвиток фітофторозу, макроспоріозу чи альтернаріозу, згодом можливе їх поширення на томати. Ураження пасльонових культур хворобами цілком залежатимуть від погодних умов та сортової стійкості. Після цвітіння на картоплі для захисту від хвороб застосовують контактні фунгіциди. В першу чергу обприскують посіви ранніх сортів, а через 7 днів після обробки ранніх – пізніших строків достигання.

В липні капусту скрізь пошкоджуватимуть гусениці капустяної совки, біланів, молі та попелиці. За надпорогової чисельності (1-2 гусениці капустяної совки на рослину ранньої чи 5 гусениць на пізній капусті, якщо заселено 5% рослин і більше). Проти листогризучих шкідників застосовують: номолт, фастак, фокс, димілін, матч та інші рекомендовані препарати. Проти капустяної попелиці в разі заселення 5-10% рослин ефективне застосування: децис-профі, ф’юрі, актари, золону.

Гарбузові культури (огірки, кабачки) заселятимуться баштанною попелицею, подекуди тютюновим трипсом. Розвиток і шкідливість яких у липні зростатиме за умов жаркої, помірно вологої погоди. Знешкоджують сисних комах карате зеоном, суворо дотримуючись регламентів застосування.

Повсюди хвороби огірків (бактеріоз, пероноспороз), томатів (фітофтороз, макроспоріоз), цибулі (пероноспороз) за теплої дощової погоди, рясних рос, туманів, різких коливань добових температур у липні масово розвиватимуться і створюватимуть епіфітотійну ситуацію. Для оздоровлення овочів від комплексу хвороб застосовують рекомендовані фунгіциди системної дії, чітко дотримуючись регламентів їх застосування.

Плодові насадження

            В яблуневих садах протягом липня дохарчовуватимуться гусениці яблуневої плодожерки I покоління, частина з яких відійде у зимову діапаузу, а інша залялькується. В кінці липня з’являться метелики нової генерації. Вони літатимуть і відкладатимуть яйця на плоди осінніх і зимових сортів яблуні. Значної шкоди гусениці яблуневої плодожерки завдаватимуть незахищеним садам, де ними пошкоджено 7-30% плодів.

            Тепла з опадами погода сприятиме наростанню чисельності й шкідливості сисних шкідників. Метелики листокруток, яблуневої молі літатимуть і відкладатимуть яйця. За умов помірно теплої дощової погоди повсюдно зростатиме розвиток парші яблуні, посушлива  жарка погода сприятиме розвитку борошнистої роси, а значні опади – плодової гнилі.

            Зерняткові культури захищають не раніше втрати токсичності попереднього обприскування. Рекомендоване застосування диміліну або інших інсектицидів з додаванням проти парші дитану чи поліраму, а також проти борошнистої роси тіовіту джет або кумулюсу.

Багатоїдні шкідники

            У посівах кукурудзи, проса, інших товстостеблих культур продовжиться літ метеликів, відкладання яєць, виплодження гусениць стеблового кукурудзяного метелика, бавовникової совки.

За умов помірно теплої, вологої погоди (18-280 С, вологості > 70%), що сприяє реалізації плодючості самиць метелика та відродження гусениць, очікується формування осередків високої чисельності та шкідливості фітофагів. Під час масового відкладання яєць рекомендується випускати трихограму вогнівочної форми. За наявності яйцекладок стеблового метелика на 18% рослин або 6-8% рослин з гусеницями кукурудзяного метелика чи бавовникової совки I-II віків посіви обробляють: корагеном, бореєм, кайзо, децисом ф-люкс, карате зеоном, рубіном іншими рекомендованими препаратами.

            В посівах просапних культур, багаторічних трав за оптимальних умов (температури 18-250С і вологості повітря 70-96%) розвиватимуться і шкодитимуть гусениці підгризаючих совок (озимої і окличної). Дохарчувавшись гусениці відходитимуть на заляльковування, яке за ГТК 1,1-1,3 триватиме 11-14 днів. На розвиток 1 покоління необхідна сума ефективних температур 550-7500С. Станом на 01.07-2014 сума ефективних температур становить 472-5490С за норми 403-4490С. За утворення осередків високої чисельності гусениць (ЕПШ на буряках 1-2, інших просапних 3-8 екз. на кв.м.) застосовують суміші фосфорорганічних і піретроїдних препаратів у половинних нормах їх витрат. З агротехнічних прийомів рекомендовані міжрядні розпушування просапних і овочевих культур.

            Гусениці листогризучих совок (капустяної, совки-гамми, С-чорне, городньої та інших) розвиватимуться і шкодитимуть в посівах овочів, просапних культур, багаторічних трав.

            Гусениці американського білого метелика, що досягли середніх і старших віків, скінчать свій розвиток і залялькуються. В кінці липня розпочнеться літ метеликів другої генерації – одного з найнебезпечніших багатоїдних карантинних шкідників. Його інтенсивність очікується вищою за першу. Самиці другої генерації більш плодючі і можуть відкладати від 2000 до 2500 яєць. Для виявлення і локалізації вогнищ поширення шкідника слід провести обстеження плодових і декоративних насаджень, приділивши особливу увагу насадженням шовковиці, клена ясенелистого, де в першу чергу концентрується шкідник. Проти гусениць американського білого метелика  слід застосувати карантинні заходи та провести ліквідацію вогнищ механічними та хімічними засобами захисту. Проти гусениць молодших віків можна застосовувати децис-профі, карате зеон, моспілан, матч.

Инфоиндустрия по материалам karantin.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry