Шкідники заселяють поля України

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 8 травня 2019 року: агрокліматичні (перепади добових температур повітря, випадання опадів) умови звітного періоду дещо знизили активність шкідників сільськогосподарських рослин.

Повсюдно озимі та ярі зернові колосові культури заселяють та пошкоджують у допороговій чисельності хлібні блішки, п’явиці, попелиці, цикадки, у південних областях злакова листовійка. Клоп шкідлива черепашка перелітає у посіви зернових культур Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей Степу та центральних і східних областей Лісостепу, де в крайових смугах озимини враховується 0,5-1, макс. 3 екз. на кв.м. Ними пошкоджено 1-5, осередково до 10% рослин. Шкідник парується, в південних областях відмічено початок відкладання яєць фітофагом.
За чисельності 2-4 перезимувалого клопа на кв.м посіви захищають дозволеними до використання інсектицидами, що ефективно проти супутніх фітофагів зернових культур.

Триває заселення посівів гороху бульбочковими довгоносиками, які за допорогової чисельності пошкодили 2-10, макс. 25% рослин у слабкому ступені в Київській області. Осередково заселяють та шкодять жуки південного сірого довгоносика, піщаного мідляка. В південних областях відмічено заселення посівів гороховим зерноїдом. В господарствах Київської області відмічено розвиток кореневої гнилі. В Дніпропетровській області аскохітозом та іржею уражено в середньому 0,5-2% рослин. За наявності 10-15 довгоносиків на кв.м слід захищати посіви інсектицидами.
Багаторічні трави (конюшину, люцерну) повсюдно продовжують заселяти бульбочкові довгоносики, конюшиновий насіннєїд-апіон, фітономуси, горохова попелиця, клопи, які пошкодили 3-25% рослин у слабкому ступені.

У посівах цукрових буряків Вінницької, Київської, Полтавської, Хмельницької, Черкаської та інших бурякосійних областей відбувається заселення крайових смуг полів звичайним та сірим буряковими довгоносиками в чисельності 0,1-0,5, макс. 1, осередково по краю поля до 3 екз. на кв.м (Київська обл.), де вони пошкодили до 2% рослин. Буряковими блішками заселено та слабко пошкоджено 3-8% рослин. В усіх бурякосійних областях проводяться захисні обробки для збереження посівів цукрових буряків.
Погодні умови сприяли розвитку і поширенню шкідників у посівах озимого ріпаку. Скрізь відмічається шкодочинність ріпакових прихованохоботників (насіннєвий, стебловий), квіткоїда, хрестоцвітих блішок, клопів, де ними пошкоджено 4-15% рослин у слабкому ступені. Подекуди посіви культури заселяє та пошкоджує оленка волохата, спостерігається літ біланів. Альтернаріозом, фомозом, бактеріозом коренів, пероноспорозом уражено 2-4, осередково 19% (Черкаська обл.) рослин озимого ріпаку. Посіви ярого ріпаку заселяють хрестоцвіті блішки, які пошкодили в середньому 2-4% рослин у слабкому ступені.
Сходи соняшнику заселяють та пошкоджують піщаний мідляк, південний сірий та сірий буряковий довгоносики, де ними пошкоджено 2-12% рослин у слабкому ступені. Вогнища фітофагів локалізують дозволеними препаратами.

Скрізь ранню капусту, редиску, інші хрестоцвіті культури заселяють та пошкоджують хрестоцвіті блішки, триває літ та відкладання яєць капустяною, на цибулі – цибулевою мухами.

У плантаціях картоплі колорадський жук заселив та живиться на 2-5% рослин, у південних областях відкладає яйця.

У південних областях Степу та Закарпатській Полісся розпочався літ яблуневої плодожерки. Відмічено поодинокий літ сливової плодожерки та вишневої мухи, в степових, лісостепових областях – триває літ американського білого метелика. Продовжують пошкоджувати листковий апарат садові довгоносики, листокрутки, яблунева міль, попелиці, кліщі.

На виноградниках спостерігався літ гронової листокрутки. У Степу та Закарпатській області відмічено заселення та пошкодження молодих листочків виноградним зуднем.

Триває літ травневих хрущів, насамперед у Лісостепу та деяких областях Полісся. У лісосмугах середня чисельність хрущів на дерево становила 2-18 екз.

У Степу та Лісостепу дротяники та несправжні дротяники за чисельності 0,3-3 екз. на кв.м пошкодили 2% сходів кукурудзи, соняшнику та цукрових буряків.
У посівах гороху, кукурудзи, соняшнику піщаний мідляк за чисельності 0,5-1 макс. 3 екз. на кв.м пошкодив 1-10% рослин.

В південних областях відмічено літ совки-гамми, східних та центральних – чортополохівки.
В неорних землях, багаторічних травах Одеської області відбувається літ лучного метелика, інтенсивністю 1-2 екз. на 50 кроків. В місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) Дніпропетровської області спостерігається переміщення личинок нестадних саранових (0,4-4 екз. на кв.м). За віковим складам личинки І віку становили 40%, ІІ – 60%.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua