Шляхи підвищення ефективності виробництва картоплі обговорили на масштабній події від УАВК

13-14 червня 2024 року в місті Славутич Українська  Асоціація Виробників Картоплі (УАВК) провела масштабну подію картопляної галузі – Міжнародний день картоплі в Україні. Подія зібрала не лише учасників Асоціації – провідних виробників картоплі в Україні, виробників та постачальників засобів захисту рослин, мінеральних добрив, обладнання для зберігання, доробки та переробки картоплі, компаній-переробників картоплі, а й представників інших організацій, які зацікавлені в підтримці та розвитку картопляної галузі. До заходу долучилися представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Програми USAID АГРО, державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства і продовольчих програм, Українського інституту експертизи рослин сортів. Окремим онлайн-гостем був голова Ірландської федерації картоплі.

 

Захід поєднував у собі: пленарні засідання на  актуальні для картоплярів теми, техномайданчик з презентацією с.-г. техніки учасників Асоціації та Загальні збори учасників Української Асоціації Виробників Картоплі.

Під час відкриття події учасників привітав Директор Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Ігор ВІШТАК, котрий зазначив, що захід є гарною платформою для обговорення тенденцій в галузі та формування планів на майбутнє. «Відрадно, що попри нелегкі часи галузь намагається розвиватися і рухатися вперед. Ми маємо як традиційні напрямки в картоплярстві, так і нові, використовуються сучасні технології. Міністерство в свою чергу також крокує в ногу із викликами часу, вдосконалює законодавство, імплементує європейські норми в наше вітчизняне законодавство, що в найближчому майбутньому дасть можливість вільно здійснювати торгівлю картоплею з Євросоюзом. Спільними зусиллями ми будемо розвивати галузь картоплярства», –  наголосив Ігор Віштак.

Вітальне слово розділили президент Української Асоціації Виробників Картоплі Томас КАРПЕНТЕР та керівник напряму земельної реформи Сергій КУБАХ зазначивши, що потрібно сфокусуватися на збереженні якості картоплі, взаємодії між учасниками. Українські аграрії зазнали значних втрат, водночас Проєкт USAID АГРО допомагає з перших днів, працюючи в трьох напрямках: допомога на виробництво і доступу до ринків, допомога в галузі надання послуг в аграрному секторі та проведення реформ (земельної, меліоративної). Проєкт USAID має широкий спектр програм та запрошує картоплярів до участі в них.

Також у вітальному слові підтримку заходу та побажання плідної роботи висловив мер міста Славутич Юрій ФОМІЧЕВ.

 

Якість картоплі залежить від картоплесховищ

 

Перед початком пленарних засідань зі спеціальною промовою про актуальні проблеми картоплярства  виступив віце-президент Української Асоціації Виробників Картоплі, директор СТОВ «ДЕСНА» Микола ПОНОМАРЕНКО, який окреслив проблеми, з якими стикаються насіннєві господарства та запропонував шляхи їх вирішення.

 

На першому пленарному засіданні «Якісна картопля – це про картоплесховища» Томас КАРПЕНТЕР розповів про технічні рішення, які пропонує компанія «ТЕХНОЛОДЖІ УКРАЇНА» для зменшення травмування картоплі під час її сортування та закладки.

 

Андрій МАРУЩАК, комерційний директор ТОВ «ВАН ДАЙК ТЕХНІКС» поділився досвідом щодо переваг та недоліків систем зберігання картоплі, розповів про типи систем зберігання та продемонстрував проєкти, реалізовані компанією «ВАН ДАЙК ТЕХНІКС».

 

Продовжив пленарну частину Олесь КАПІТАНЧУК, директор ТОВ «ТОЛСМА ТЕХНІК». В своїй презентації «Сучасні технології доробки та переробки картоплі» він розповів про комплексні рішення, які дозволяють як приймати картоплю з поля, так і доробляти її після зберігання: мити, здійснювати суху  чистку, пакувати різними видами пакування.

 

Олена КУЛИК, менеджер проектів Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) зазначила, що картоплярство є стратегічно важливим сектором аграрної економіки, забезпечує продовольчу безпеку країни та має значний експортний потенціал. У 2023 році Програма USAID АГРО започаткувала субгрантову програму підтримки вітчизняного картоплярства «Розвиток ланцюга доданої вартості виробництва та переробки картоплі» мета якої – покращити доступ  агровиробників до виробничих потужностей доробки та переробки картоплі, лабораторних і навчально-інформаційних послуг, створити умови для формування локальних кластерів промислового картоплярства навколо переробних підприємств шляхом запровадження контрактного вирощування картоплі для задоволення потреб внутрішнього ринку та формування експортного потенціалу. Наразі, в активній фазі 5 проектів підтриманих USAID АГРО, які впроваджуються у Львівській,  Черкаській, Житомирській та Київській областях. Пані Олена представила проектні ініціативи USAID АГРО Trade Master Group та Agri Sales, які спрямовані на підтримку маркетингової складової, налагодження сталого партнерства із переробними підприємствами, закладами retail, HoReCa.

Якісна картопля на зрошенні

 

На другому пленарному засіданні, присвяченому питанню зрошення картоплі доповідь зробив перший заступник Голови Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства і продовольчих програм Тарас КОТ, який розповів про реформу меліорації в Україні, проінформував учасників заходу про інформаційну підтримку від Державного агентства для охочих створити організацію водокористувачів (ОВК). «ОВК мають право і можливість отримувати гідромеліоративні системи у власність, безкоштовно, в подальшому надавати послуги з подачі та відведення води іншим водокористувачам», – зазначив пан Тарас. За 20 місяців роботи створено 40 ОВК як на зрошуваних, так і на осушуваних системах. Переваги створенням ОВК – це планування та можливість отримати гранти, в т.ч від Програми USAID АГРО.

 

 

Наступний доповідач, заступник директора з виробництва ФГ «АДЕЛАЇДА» Віктор РИБАЛКО підняв питання застосування різних підходів до зрошення для різних регіонів. Доповідач підкреслив, що під час вибору системи зрошення необхідно враховувати широке коло факторів: кліматичні умови, температурний режим, кількість опадів, рельєф, тип ґрунтів, джерело та якість води. Проведено порівняльний аналіз п’яти типів зрошення та наведено рекомендації щодо їх вибору, в тому числі як відповіді на запитання слухачів.

Від Міністерства аграрної політики та продовольства України виступила Ольга Пазинич, начальник Управління регулювання аграрних ресурсів з доповіддю “Державна підтримка сільгосптоваровиробникам, які використовують меліоровані землі та організаціям водокористувачів”. Пані Ольга розповіла про зміни в держпідтримці у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 2024 р. № 628, про вимоги до товаровиробників та особливостей подачі і документування процесу подачі заявки. Також висловлено думку, що дана програма буде діяти і в наступному році як один із пріоритетних напрямків Мінагрополітики.

Заключним доповідачем в цьому пленарному засіданні виступив керівник напрямку земельної реформи Програми USAID АГРО Сергій КУБАХ з доповіддю про підтримку USAID АГРО реформи зрошення в Україні. Пан Сергій підкреслив, що USAID АГРО готова надавати будь-яку інформаційну підтримку всім бажаючим стати субгарантером. Зазначено, що чотири ОВК отримують підтримку від Програми USAID АГРО на обладнання. Діючий конкурс на продовжено до 25 червня 2024 року. «Це не останній конкурс, підтримка ОВК буде і надалі. Це дозволить ОВК отримати у власність системи та модернізувати їх», – зазначив Сергій КУБАХ. Всі документи стосовно ОВК та земельних ділянок мають бути оформлені належним чином, що дозволяє досягнути максимальної впорядкованості. Перевага надається заявкам з енергозберігаючими та водозберігаючими технологіями, що дозволяє розвиватися в сучасних непростих умовах.

На початку третього пленарного засідання в онлайн-форматі виступив Росс КЕОГА, голова Ірландської федерації картоплі з доповіддю «Еволюція розвитку картоплярства в Ірландії.

В перервах учасники мали змогу обмінюватися думками та обговорювати почуте.

Віктор ЛАЗАР, засновник ПБП «ВИМАЛ» розповів про стимулювання і заохочення агробізнесу у вирощуванні картоплі для забезпечення Української переробної  галузі. Він окреслив як основні проблеми, з якими сьогодні стикаються виробники крохмалю, так і здобутки переробної галузі. В зв’язку з чим пан Віктор запропонував та обґрунтував проєкт відродження національного  насінництва вищих категорій  для потреб галузі картоплярства, який знайшов підтримку у слухачів.

Інший представник переробної галузі, директор із забезпечення ТОВ «КЛУБ ЧІПСІВ» Валерій ЧЕПІГА в онлайн форматі розповів про реалії переробки чіпсової картоплі в Україні, співпрацю з професійними виробниками по вирощуванню картоплі, наявні способи забезпечення виробництва картоплею протягом усього року.

 

Незважаючи на загальне зменшення на ринку чіпсової кароплі КЛУБ ЧІПСІВ запускає нові продукти та організує запуск нових виробничих потужностей. Наприкінці доповіді  пан Валерій підкреслив, що “КЛУБ ЧІПСІВ” зацікавлений в роботі з постачальниками картоплі зі зберіганням, вирощуванні ранніх сортів картоплі, вирощуванні нових сортів картоплі з високою урожайністю та лежкістю.

Окрему увагу заслуговує доповідь Тараса ЄЛЕЙКА, керівника групи «Фінансове посередництво та сприяння фінансовому сектору» Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». В доповіді  «Гранти як інструмент підтримки бізнесу» окреслено перші результати за 6 місяців реалізації, умови програми, нові гранти проєкту. Розкрито фінансові інструменти, через які подаватиметься підтримка картоплярам в рамках нового гранту та  нові грантові механізми.

 

Техніка на допомогу картоплярам

 

Промислове картоплярство неможливе без спеціалізованої техніки. Незважаючи на близкість кордону, дощовий попередній день учасники Української Асоціації Виробників Картоплі продемонстрували залізних помічників картоплярів.

Так, на техно-майданчику було представлено міцний приймально-сортувальний бункер від R-SORT від ПБП “ВІМАЛ”, який створює основу для надійного зберігання та сортування картоплі. Він служать буфером і забезпечує очищення і при необхідності сортування картоплі за розміром. Приймальні бункери надійні та міцні, витримують будь-які навантаження за рахунок підсилювання бортів. Бункер обшитий гумою в місцях зіткнення коренеплодів при вивантажені, це забезпечує бережне ставлення до картоплі, а також захищає конструкцію від пошкоджень під час розвантаження.

ТОВ “РОПА УКРАЇНА” представила ROPA Keiler 2 – 2-рядний причіпний картоплезбиральний комбайн з бункером об’ємом приблизно 8 т. Крім нових детальних рішень, в Keiler 2 є полногідравлічний привід для оптимізованої адаптації до умов чистки. В Keiler 2 незалежно від числа обертів ВВП всі системи очищення зберігають оптимальну швидкість. Результат – менше палива при зниженому числі обертів двигуна трактора.

Також була представлена “ТЕХНОЛОДЖІ УКРАЇНА”  відомий український виробник сільгосптехніки із європейської проекцією, засновником інженерії є Томас Карпентер ( м. Славутич).

Відео-огляд Міжнародного дня картоплі в Україні можна переглянути на YouTube сторінці Асоціації.

Українська Асоціація вдячна всім, до долучився до заходу та запрошує на наступні конференції, найближча відбудеться у липні 2024 року.

 

Інфоіндустрія

 

 

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry