«УКРСАДПРОМ»: два роки плідної діяльності

Другий рік діяльності Асоціації «УКРСАДПРОМ» був багатий на події, зокрема, наші члени взяли участь у двох найбільших міжнародних галузевих виставках – Asia Fruit Logistica 2017 та Fruit Logistica 2018, – де вперше представили українську плодово-ягідну продукцію на власному спільному стенді. Невтомно дякуємо організаційним партнерам колективних стендів – Western NIS Enterprise Fund та USAID. Результатом активного просування на світові ринки української плодово-ягідної продукції стало збільшення у 2017 році її експорту.

За результатами 2017 року експорт Україною плодово-ягідної продукції перевищив 195 млн дол. США, збільшившись майже на третину у порівнянні з 2016 роком. Крім того, було розширено географію поставок – члени Асоціації робили перші системні поставки до країн Ближнього Сходу та Європейського Союзу. Відзначимо, що майже 2/3 доходів для постачальників плодів і ягід формували саме країни ЄС.

Не менш активною була діяльність Асоціації й на теренах України. В жовтні було вперше проведено Національний дегустаційний конкурс соків прямого віджиму в рамках виставки World Food Ukraine 2017. Асоціація продовжувала виступати організатором та надавати підтримку науково-практичним заходам, під час яких садівники могли отримати корисну для розвитку свого бізнесу інформацію та мали змогу спілкуватися з українськими та іноземними фахівцями. Так, у червні під час Науково-практичної конференції «Черешня та вишня: промислове вирощування в Україні» (Запоріжжя) учасники мали змогу поспілкуватися з фахівцями в галузі вирощування та обробки черешень і вишень з Молдови, Білорусі та Іспанії. В липні за підтримки Асоціації відбувся семінар «Сучасні технології вирощування черешні» (Херсон), під час якого своїм досвідом ділився д-р агрономічних наук Університету Штату Колорадо (США) Рональд Годін. В грудні Асоціація спільно з FAO провела два тренінгові семінари «Практичні аспекти експорту ягід та дрібних фруктів до Європейського Союзу», учасники яких отримали практичні рекомендації щодо поставок до ЄС. Важливим доробком також є відновлення на базі Уманського національного університету садівництва традиції проведення практичного семінару «День саду».

Крім того, Асоціація займається легалізацією сортів фруктів і ягід, а також активно закладає основи для виробництва якісного садивного матеріалу.

Також протягом другого року своєї діяльності Асоціація представила Звіт щодо бізнес-перспектив України з питань виробництва, зберігання, переробки та пакування овочів та фруктів, який був підготовлений Комерційною службою США за сприяння Асоціації “УКРСАДПРОМ” та Практичні посібники FAO з експорту свіжих та заморожених фруктів і ягід.

Зауважимо, що через несприятливі погодні умови цей рік видався складним для галузі. На жаль, уряд, незважаючи на підтримку депутатів Аграрного комітету ВР України, не дослухався до закликів Асоціації щодо створення спеціальної комісії для оцінки збитків садівників через несприятливу погоду. В результаті садівники фактично опинилися сам-на-сам зі своєю бідою. Втім, Асоціації вдалося в результаті численних звернень та злагодженої роботи членів Ради Асоціації домогтися повернення садівникам кредиторської заборгованості. Таким чином, фактично на підтримку галузі у 2017 році з бюджету було направлено 299,3 млн. грн., проти запланованих 75 млн. грн. У 2018 році в держбюджеті передбачено 300 млн. грн. на підтримку галузі. Також звертає увагу на проблеми галузі й місцева влада, впроваджуючи регіональні програми підтримки садівництва та ягідництва. Однак маємо й ложку дьогтю в бочці меду – заклик Асоціації щодо встановлення для садівничих господарств ставки ПДВ на рівні 7%, що повністю відповідає існуючий податковій системі в Європі, не був почутий ані в парламенті, ані в уряді.

На останок хочемо згадати ще одну перемогу – Уряд України підтримав ініціативу Асоціації «УКРСАДПРОМ» щодо запровадження професійного свята садівників, яке пропонується проектом наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України відзначати щорічно у другу неділю листопада.

Вітаємо членів Асоціації «УКРСАДПРОМ» з другою річницею створення галузевого об’єднання професійних садівників! Спільними та злагодженими зусиллями ми можемо досягти нашої спільної мети – розквіту промислового садівництва в Україні!

Інфоіндустрія