Чому в СМПУ вважають конкуренцію недоцільною (або не на часі?)

Відміна списку критичного імпорту призведе до зростання ввозу в Україну деяких молочних продуктів.

Спілка молочних підприємств с початку війни розробила пропозиції до Кабінету міністрів, де обґрунтувала, чому на період військового стану не потрібно включати до списку критичного імпорту молочні продукти. Пропозиція містила розрахунки, які доводили, що обсягу виробництва сировини і потужностей молокопереробних підприємств країни достатньо для того, щоб задовольнити споживчий попит українців на молочні продукти.

Проте, в списку критичного імпорту все ж таки було залишено одну групу молочних продуктів, а саме 0406 — сири. Це означало, що сири можна імпортувати в Україну протягом військового стану.

Динаміка імпорту сирів в Україну в останні роки зовсім невтішна для вітчизняних сироварів. У минулому році в Україну було імпортовано всіх видів сирів 56 тис. т. При цьому вироблено було твердих сирів 64 тис. т, а всіх сирів разом 180 тис. т. Тобто, фактично, зараз вже майже 30% вітчизняного ринку це імпортні сири.

Чому СМПУ наполягала на тому, щоб всі молочні продукти було виключено зі списку критичного імпорту? Тому, що обсягів виробництва сирого молока і потужностей переробки в Україні достатньо, щоб забезпечити наших українських споживачів молочною продукцією. А відміна списку критичного імпорту, яка відбулася нещодавно, призведе до зростання імпорту в Україну і наші виробники молочної продукції будуть знову поставлені в нерівні умови з виробниками в європейських країнах.

Забезпечення харчовими продуктами, підтримка продовольчої безпеки на внутрішньому ринку України — це те, що можуть забезпечити вітчизняні переробні підприємства, в тому числі і молочні.

Тому в СМПУ вважають, що рішення про відміну списку критичного імпорту — хибне.

Приведена думка голови Спілки молочних підприємств України Вадима Чагаровського.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry