Хлібний жук на пшениці

Найбільшої шкоди злаковим культурам робить жук - кузька, який виїдає зерна злаків у період молочної стиглості, а тверді зерна вибиває у грунт. Вважається найбільшою загрозою пшениці, житу, ячменю, харчується зернами диких злаків. Личинки пошкоджують коріння жита, пшениці, кукурудзи, буряків, соняшнику, картоплі, тютюну, плодових саджанців у розсадниках. 

  Літ жуків триває з кінця травня до початку серпня, але в окремі роки ці строки можуть коливатися в межах двох тижнів. Масовий літ — з 11 червня по 17 липня. Жуки активні в жаркі сонячні дні, вони літають, сідають на колосся і харчуються. Через два тижні після виходу починається відкладання яєць, для чого самка заривається у грунт на глибину 10 — 15 см і відкладає яйця невеликими купками, по 2 — 3 прийоми за 30 — 40 штук.

  Через три тижні з яєць виходять личинки, вони живляться перегноєм і дрібними корінцями різних рослин, у тому числі культурних, личинки старших віків — переважно корінням.
Зимівля: восени вони переходять у ґрунт на глибину 30 — 80 см, а навесні знову піднімаються до поверхні. Протягом літа линяють двічі.
Заляльковування відбувається у ґрунтах на глибині 10 — 15 см. В стадії лялечки знаходяться близько двох тижнів, після чого виходять імаго. У зв’язку з дворічним циклом розвитку через рік спостерігаються літні роки. Чисельність жука кузьки знижують нематоди, грибні та бактеріальні захворювання, на личинках паразитує тахіна.
Заходи захисту

 — Міжрядна обробка ґрунту просапних культур і парових полів на 10 — 12 см (в кінці травня — початку червня) для знищення личинок і лялечок.
— Обробка крайових смуг зернових колосових культур в період наливу зерна інсектицидами при наявності 3 — 5 жуків на 1 м2.

— Засоби від Нертус Шаман або Бетадим.

Інфоіндустрія за матеріалами компанії «Нертус»