Практичний досвід вирощування лохини

«Бетек» – одне з найбільших у Східній Європі ягідне господарство. Основний напрямок – лохина садова. Продукція експортується в країни Західної Європи, для цього проведена сертифікація по Global G.A.P. Усі ягоди збираються вручну, в цей період на плантаціях працює 2000 і більше працівників. Віктор Фарафонов, директор компанії «Бетек», поділився практичним досвідом вирощування лохини під час конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації».

На початку закладки ягідника зробили помилку, не спланувавши шпалеру. «На 5-й рік ми це зрозуміли, що навіть на міжрядді 3,5 м, гілки лягають і ми не можемо зайти у міжряддя для виконання інших робіт», – пояснив Віктор Фарафонов.

Ягоди експортуються в країни Західної Європи. Тому Інвестували великі гроші в Global G.A.P. «Перша сертифікація проходить з кров’ю і криками, але в подальшому вона себе виправдовує». Крім того розроблена електронна система обліку урожаю – від поля до сортування. «Навіть якщо кінцевий споживач висуне претензії, ми зможемо дослідити весь ланцюжок поставки», – прокоментував Фарафонов.

Для якісного зберігання потрібне швидке охолодження ягід – протягом години. «Якщо ягода має температуру 30 градусів Цельсія, це потребувало довшого часу, дві години і більше, тому додали дві камери швидкого охолодження», – пояснив спікер.

Град і заморозки – природні чинники, від яких можна захиститися. «Не було ще жодного року, що б на початку травня, в період цвітіння, не було морозів. Проте в період цвітіння лохина сама захищається, тому що цвітіння йде в декілька етапів. Для захисту використовуємо газогенератори, що виробляють туман, це технологічніше, ніж багаття. Також застосовуємо свічки – дорогий, але дієвий захід для захисту урожаю», – додав Фарафонов.

Антиградові установки працюють лише в комплексі з радаром. «Сам радар коштує як три установки. Не захищає на 100%, але збитки від граду значно менші». Більш дієвий захист надає антиградовасітка, але це дуже дорогий елемент, що коштує як уся технологія вирощування. Проте усі нові плантації «Бетек» планує накривати ангтиградовою сіткою, тому що крім граду, вона притіняє рослини, захищаючи від сонячних опіків.

На плантаціях з пізніми сортами лохини застосовують антидощову систему, тому що мокру ягоду не можна збирати.

Для запилення на плантаціях «Бетек» застосовують як диких комах, так і джмелів-запилювачів. «Є власна пасіка, запрошуємо інших пасічників в період цвітіння», – розказав Віктор Фарафонов.

ІА «Інфоіндустрія»

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry