Як зафіксувати збитки від російської агресії – методичні рекомендації для аграріїв

Всеукраїнська аграрна рада (ВАР) спільно з міжнародними експертами розробили методологію для документування злочинів і збитків, завданих російським вторгненням аграрним виробникам України, для можливості одержати відшкодування у майбутньому.

Військова агресія росії проти України завдає аграрній галузі величезних збитків і руйнувань шляхом знищення/пошкодження виробничих приміщень аграріїв, рухомого майна, земельного фонду, врожаю, меліоративної інфраструктури тощо. Суб’єкти підприємництва вимушено повинні вдаватися до релокації та переорієнтації виробництв, реагувати на виклики проведення посівної кампанії в умовах війни.

Наслідки російської агресії та окупації ставлять довгострокові виклики агровиробничій галузі України та глобальній продовольчій безпеці. Адже навіть після звільнення територій українським аграріям важко повернутись до стабільної роботи.

Фіксуйте втрати

Щоб відновити економічну спроможність аграрного сектору, потрібно забезпечити обґрунтування для відшкодування збитків – задокументувати збитки, завдані агропідприємствам. Кожен державний орган має свою зону відповідальності та свої вимоги у процесі документування втрат, потрібно це враховувати заздалегідь.

Експерти Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) спільно з Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) розробили методичні рекомендації для аграрних підприємств, як правильно зафіксувати злочини та завдані втрати. Повний перелік зразків необхідних документів, а також методичні рекомендації доступні за посиланням.

«За належне документування втрат відповідають безпосередньо аграрії, яким завдано збитків. Адже ніхто краще за власників не знає специфіку роботи підприємства та не зможе зібрати необхідні докази для відшкодування збитків, зокрема й упущеної вигоди», – вважає Дмитро Кохан, Заступник Голови ВАР.

Він звертає увагу, що ситуація кожного підприємства – індивідуальна і може вимагати додаткових дій. Тому розроблена методика фіксації збитків не є нормативно-правовим документом і має рекомендаційний характер.

Типи руйнувань та етапи фіксації

Методичні рекомендації щодо фіксації виділяють наступні типи руйнувань: будівлі, обладнання і товарні запаси. Та для остаточної оцінки збитків потрібно не просто зібрати всю інформацію про факт заподіяння шкоди, але – вирахувати реальні збитки та упущену вигоду.

Загалом збір доказів можна розподілити на два етапи:

– про прямі втрати (реальні збитки) – пошкодження об’єктів/земельних масивів/майна підприємств, тощо;

– про упущену вигоду дохід який підприємство не отримало внаслідок військових дій .

Умовно процес збору відповідних доказів можна розподілити на три етапи:

Перш за все, потрібно зафіксувати злочин російських військових як кримінальне правопорушення. Для цього агропідприємство має звернутись до правоохоронних органів для відкриття кримінального провадження стосовно пошкоджень. В якості доказів знадобиться фото- та відео матеріали, покази свідків, огляд місця події тощо. В свою чергу, правоохоронці мають внести відомості про відкрите провадження до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Далі треба засвідчити понесені прямі збитки – аграрії повинні зібрати документи, які підтверджують усі їхні витрати під час будівництва пошкоджених об’єктів, проведення посівної, придбання зруйнованої техніки тощо. Часом доводиться відновлювати документи, які посвідчують право власності/користування щодо тих чи інших об’єктів.

Останній етап – розрахувати суму упущеної вигоди. У цьому можуть допомогти ф’ючерсні та інші контракти з продажу продукції; дані про невиконання через агресію інших договірних зобов’язань, які передбачали отримання доходу, документи, які підтверджують доходи за попередні роки.

Всі разом ці документи далі нададуть можливість оцінити вартість втраченого майна та упущеної вигоди. З детальним описом процедури визначення шкоди та обсягу збитків можна ознайомитись в методичних рекомендаціях, що доступні за посиланням.

Мапа руйнувань агросектору

ГС «Всеукраїнська аграрна рада» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) була окремо створена мапа руйнувань агросектору з метою висвітлення реальних збитків українського агросектору, та допомоги агровиробникам на етапі документування воєнних злочинів, скоєні проти їх підприємств. https://www.agrirecovery.com.ua

Закликаємо аграріїв залишати інформацію щодо завданих збитків на розробленій мапі, адже це скоріше надасть інформацію про пошкодження та знищення майна уповноваженим органам для здійснення ними своїх повноважень.

Для чого потрібна фіксація злочинів проти агровиробників

Головна причина, з якої аграріям важливо зафіксувати збитки, – мати пакет готових документів, які надалі будуть підставою для отримання компенсацій.

Передбачається, що самі компенсації відбуватимуться як через звернення до міжнародних інстанцій, так і через застосування внутрішніх програм та процедур. Тому для аграріїв важливо вчасно зібрати необхідні докази та бути готовими для проходження процедури компенсації у майбутньому, коли відповідні порядки будуть розроблені усіма відповідальними органами влади.

Безкоштовні консультації для постраждалих агровиробників

Експерти ВАР надають телефонні консультації агропідприємствам, постраждалим внаслідок військових дій. Регіональні менеджери та юристи спілки роз’яснять застосування методології документуваннязавданих збитків та особливості підготовки документів. Також, за необхідності, підприємствам доступні юридичні консультації щодо інших питань відновлення аграрної діяльності в деокупованих регіонах.

Якщо маєте додаткові запитання або потребуєте допомоги у фіксації збитків, телефонуйте на безкоштовну консультаційну лінію 067 503 19 08.

Підготовлено завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Думка авторів не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду СШA.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry