Марокко може покращити глобальну ситуацію з добривами

Країна Марокко має досить розвинену хімічну промисловість та входить в четвірку лідерів по експорту добрив. Її підприємства масштабні та експортоорієнтовані.

Найбільший вклад Марокко може внести в стабілізацію ринка фосфорних добрив. Ця країна має 70% світових запасів фосфоритів в своїх надрах. Фосфорні добрива не мають гідних альтернатив, які б могли їх замінити в найближчому майбутньому. Найбільшим постачальником цієї групи добрив на світовий ринок була росія (15.1%).

Світовий ринок фосфорних добрив в 2021 році оцінювали в $59 млрд, а виручку марокканських виробників у 2020 році – $5.94 млрд. 54% фосфорних добрив, постачаємих з Африки – марокканського походження.

Добування фосфоритів в Марокко

Джерело: moroccoworldnews.com

20% експорту формує державне підприємство Office Chérifien des Phosphates (OCP), воно ж створює 21 тис. робочих місць. До 2026 року компанія планує збільшити річні обсяги видобування фосфорних добрив на 8.2 млн тонн до 12 млн тонн поточного обсягу. В цьому році Office Chérifien des Phosphates збільшує виробництво на 10%. (на 1.2 млн тонн).


Виробнича площадка OCP

Добрива та газ – ахіллесова п’ята ЄС, що не дозволяє Європі повноцінно розірвати зв’язки з країною-агресором. Будь-який нейтральний, або налаштований проти росії гравець має шалений потенціал для розвитку виробництва добрив.

Все ж необхідно визнати, що ріст добування добрив в Марокко має на меті посилення позицій країни саме на африканському континенті. 90% потреб в добривах Нігерії  закриває Марокко і ця м’яка сила буде лише зростати.

Існують і потужні бар’єри, що стримують ріст виробництва: дефіцит енергії та води. 7% виробництва енергії та 1% води в країні йдуть на фосфатні заводи. При тому, що нестача води в Марокко одна з найвищих. Національний план водних ресурсів, вартістю у $40 млрд, розрахований до 2050 року і передбачає спорудження великої кількості складних гідротехнічних споруд (дамб, опріснювачів, зрошувальних каналів, тощо). Крім того, Марокко виробляє багато моноамонійфосфата (складова амофосу та інших добрив), для виробництва якого потрібні запаси газу, що в країні майже відсутні. Отже, доки на блакитне паливо будуть високі ціни, Марокко не стане джерелом доступних добрив. Проте, країна має потужний інтерес у використанні відновлюваних джерел енергії: вони мають значні сонячні та вітрові ресурси. В першу чергу, ця енергія буде використана для опріснення води.


Місцева сонячна електростанція
Джерело: helioscsp.com

Сьогодні вважається, що інвестиції в зелену енергетику, виробництво зелених аміаку та водню та опріснення води можуть розірвати коло стримуючих факторів та розвинути виробництво дешевих продуктів харчування в регіоні.

Матеріал перекладений та адаптований з джерела на agropages.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry