ЄС на стражі вільної торгівлі: однією рукою карати, другою захищати

Єврокомісія має складний вибір й не хоче його робити.

У сфері спільної торговельної політики у держав-членів ЄС немає повноважень, і ухвалювані ними односторонні рішення стосовно України загрожують юридичною процедурою з боку Єврокомісії (ЄК). Про це заявила офіційна представниця ЄК Міріам Гарсія Феррер, передає Rail.insider із посиланням на «Інтерфакс-Україна».

«Торговельна політика належить до компетенції союзного рівня, і держави-члени не можуть вживати односторонніх заходів. Ми працюємо зі сторонами (спору про український агроекспорт, — ред.), щоб знайти рішення», — сказала прессекретарка.

Вона нагадала, що в результаті такої роботи Україна презентувала на координаційній платформі свій проєкт плану врегулювання спірних питань експорту сільгосппродукції, який передбачає систему контролю та перевірок, що має бути швидко введена в дію.

«Комісія залишає за собою право запустити процедури про порушення законодавства ЄС проти країн, які вводять односторонні заборони. Але наш сценарій на цей момент — працювати в конструктивній манері, шукати рішення, що виключають потребу вживання заходів на національних рівнях», — продовжила представниця ЄК.

Відповідаючи на запитання, чи братиме Єврокомісія участь у захисті країн ЄС, проти яких Україна висуває скарги до Світової організації торгівлі, посадовиця підтвердила, що це обов’язок ЄК.

«Через те, що торговельна політика — це рівень Європейського союзу, Європейська комісія повинна представляти в СОТ три країни (Угорщину, Польщу, Словаччину, — ред.). Відповідні контакти з цими країнами вже встановлені, і цей процес має тривати на рівні ЄС», — повідомила прессекретар.

Її попросили пояснити, як може перспектива юридичних процедур ЄК проти цих країн за односторонні дії поєднуватися із захистом їх у СОТ.

Вона відповіла, що, по-перше, ці процедури ще не розпочинаються, вони потенційно можливі, але ЄК шукає мирову угоду. По-друге, у СОТ поки що починається найпервинніша стадія — етап консультацій між Україною та Єврокомісією, у процесі яких кризу можна розв’язати, не доводячи справу до розгляду.

На її думку, розрахунок на можливість конструктивного позитивного рішення підтверджується повідомленнями про те, що стосовно Словаччини Україна відкликає свою скаргу. І, хоча ця ситуація ще потребує вивчення, вона свідчить про потенціал переговорних інструментів, вважає представниця ЄК.

Як приклад, раніше Польща та Словаччина погодилися врегулювати ситуацію навколо імпорту української агропродукції.

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry