10 березня пройшов фермерського зльот «КООПЕРАЦІЯ НА 360°»

Класичні та стандартні підходи у веденні агробізнесу для малих та середніх агровиробників стають менш ефективними з точки зору отримання високого рівня рентабельності та досягнення довгострокової стабільності і сталості. Причин тому багато.

Кооперативи

Керівник кооперативу Ukrainian Agro Connection Богдан Купріянов,  заявив що наразі основним викликом розвитку кооперації в Україні є базові проблеми суспільства: відсутність довіри та неробочий інструмент репутації, а також робота сектору «вчорну».

За його словами, фермер як одинак отримує дуже низький відсоток від кінцевої ціни продукту і не має сильної переговорної позиції з іншими гравцями ринку. Зокрема щодо логістики (Укрзалізниця) та збуту продукції. У цьому може допомогти об’єднання.

«Мета кооперації це збільшення прибутків. Тобто ми об’єднуємось заради досягнення єдиної мети. Але ця мета може бути різна. Тобто десь ми об’єднаємося, щоб спільно продати, десь, щоб спільно закупити дешевше і так далі», — зазначив Богдан Купріянов.

За його словами, кооператив Ukrainian Agro Connection лише нещодавно розпочав роботу та складається із 5 членів. Проте аграрій впевнений, що за кооперацією майбутнє.

Кооперація — це найефективніша модель виживання фермерів та успішної конкурентної боротьби з великими агрохолдингами. Часто аграрії не мають стабільного доступу до елеваторних потужностей, тому змушені продавати вирощену продукцію «з коліс» за низькими цінами.

Ідея кооперації в тому, щоб надати невеликим агропідприємствам можливість отримувати привабливі ціни та умови реалізації готової продукції завдяки об’єднанню їх невеликих партій зернових у лоти, вигідно закуповувати добрива чи пальне.

Як зазначив Богдан Купріянов, кооператив може надавати послуги:

  • спільні закупівлі пального, ЗЗР, насіння, добрив за вигідними цінами;
  • спільна реалізація вирощеної продукції;
  • організація логістики;
  • надання сільгосптехніки в оренду;
  • консультаційна підтримка фахівців.

Зокрема Богдан Купріянов зазначив, що не всі фермери мають змогу експортувати свою продукцію на закордонні ринки. Допомогти у цьому може саме кооперація. Український агроринок вже знає чимало успішних прикладів створення кооперативів, а досвід їхньої господарської діяльності підтверджує, що дана форма об’єднання може бути ефективною та приносити своїм учасникам реальні переваги та додатковий прибуток.

«Кооператив Ukrainian Agro Connection запрошує українських аграріїв приєднатися до об’єднання і отримати всі переваги, які надає кооперативний рух», — додав Богдан Купріянов.

Залiзниця

Зерновий коридор гальмує розвиток портів Європи. Про це заявив Валерій Ткачов, заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці», на Фермерському зльоті «КООПЕРАЦІЯ НА 360°». Так, за його словами, коли працює коридор — 70% аграріїв перевозить сільгосппродукцію морем. А лише 30% — залізницею. «Як тільки гальмується перевезення коридором, всі намагаються перевезти через пропускні пункти Європи. Тому у Європі розуміють, що сухопутні перевезення до портів Європи тимчасові», — пояснив він. Велика війна стала поштовхом для розвитку переробної галузі: дрібні фермери шукають шляхи реалізації своєї продукції.За словами віцепрезидента Асоціації фермерів та приватних землевласників Віктора Шеремети, роздрібна ціна продуктів переробки аграрної продукції в Україні не змінилась під час Великої війни. І це спонукало дрібних фермерів дивитися в сторону внутрішньої переробки.«Багато, хто шукав господарства поруч, які переробляли зерно на борошно чи олію, і здавав зерно туди. Тому цей рік можна назвати переломним для дрібних фермерів», — зазначив під час Фермерського зльоту «КООПЕРАЦІЯ НА 360°». У зв’язку з цим, багато фермерів навчилися самостійно перевозити свої товари за кордон, що є вигідним за рахунок отримання валютної виручки та виграшу на ПДВ.Тож, прогнози на 2023 оптимістичні, до того ж  стабілізувалась ціна на пальне, а добрива дешевшаюiть.

МiнАПК

Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький взяв участь у фермерському зльоті “Кооперація З60”. Захід відбувся сьогодні, був присвячений головним питанням кооперації, фермерам та агробізнесу. Тарас Висоцький виступив на дискусійній панелі “Велика переробка по-українськи. Недооцінений потенціал”. За його словами, незважаючи на складну ситуацію,  у держави є певні можливості підтримати переробну галузь. Одна з таких програм – грантові кошти до 70% співфінасування  на створення або розвиток переробних підприємств. “Максимальна сума гранту становить 8 млн грн, використавши ці гроші можна побудувати переробне підприємство середнього рівня. Фактично це фінансування може надаватися на старті проекту. Це важливо тому що держава фактично виступає гарантом нового проекту, під який зазвичай складно знайти кошти”, – зазначив Тарас Висоцький.Також під час панельної дискусії перший заступник Міністра окреслив 5 найпопулярніших напрямків переробки в Україні – виробництво борошна, круп, виробництво олії, шротів як кормової бази, виробництво молочної продукції, м’ясопереробка, переробка продуктів садівництва (овочів, фруктів, ягід). Тобто переробка покриває більшість видів сировини, яка вирощується в Україні.

Окрім того Тарас Висоцький повідомив, що у Верховній Раді  пройшов друге читання законопроект про пільгову сплату ПДВ для будівництва переробних підприємств.

“Сподіваємось, що цей законопроект буде якнайшвидше прийнятий в цілому, і допоможе здешевити будівництво переробних підприємств, тим самим збільшивши їх кількість в нашій державі”, – підсумував перший заступник Міністра.

Підтримка фермерів

FARMERHOOD має на меті створити зв’язок між фермерами в різних географічних регіонах та допомагати їм.

Про це повідомила співзасновниця проєкту FARMERHOOD Катерина Конащук, під час під час Фермерського зльоту «КООПЕРАЦІЯ НА 360°».

Для отримання допомоги фермерам потрібно:

✔️ мати земельний банк від 20 до 500 га для рослинництва або від 20 до 200 га для овочівництва;

✔️ не мати відкритих проваджень, прострочених аграрних розписок;

✔️ бути зареєстрованим на території України до початку війни (24.02.2022);

✔️ не мати зв’язків з країною-агресором.

? До категорій допомоги входять: насіння та ЗЗР, агроконсультації, паливні талони, будівельні матеріали та грошова допомога.

Допомога буде надаватись у вигляді товарно-матеріальних цінностей за вибором заявника.

Висновки

Пошук нових рішень часто передбачає, серед іншого, необхідність розгляду питання кооперації задля досягнення бізнесових цілей. Але таке об’єднання має бути навколо цінностей, цілей і принципів, а не за принципом “дружимо проти сусіда”.

Додана цінність і довший виробничий ланцюг для фермера є одним з шляхів розвитку власного бізнесу, а іноді умовою його виживання. І є вже успішні приклади! Ми чули це у виступі пана Віктора Шеремети.

Створення доданої цінності в АПК це зазвичай переробка сировини. Але ми маємо також говорити і про відходження від стандартних підходів загалом: виведення частини с.г.земель під інші культури, прораховувати можливість диверсифікації власного виробництва із залученням ресурсів інших учасників кооперативу: органіка, трави, овочі. Шукати ніші збуту і кінцевого споживача.

Кооперація з прагматичної точки зору має розглядатись як можливість отримувати більшу частку в кінцевій ціні продукту для виробника і як механізм посилення ринкової влади! Фермер як одинак отримує дуже низький відсоток від кінцевої ціни продукту і не має сильної перемовної позиції з іншими гравцями ринку (від Укрзалізниці до супермаркетів).

Цікавими з точки зору майбутньої післявоєнної розбудови АПК України є ідеї і напрацювання щодо регіональних об’єднань за принципом мережевого об’єднання на рівні ОТГ, які вже успішно працюють в ЄС. В таких кооперативах мова йде про прив’язку агровиробників до певних міст/територіальних громад і про активне залучення споживачів до формування рамкових умов роботи кооперативу.

Це дуже перспективний і цікавий напрямок: жителі регіону/споживачі будуть залучатись до роботи кооперативу, фактично ставати його членами теж.

Тема майбутнього членства в ЄС для розвитку кооперативного руху в Україні є визначальною: Європейський Союз буде велику увагу приділяти конкурентній структурі АПК і відсутності перекосів в бік великих виробників.

Фокус аграрної політики, в тому числі, фінансових інструментів підтримки, буде на розвитку малих та середніх підприємств, екологічній сталості і Зеленому курсі ЄС.

На разі основним викликом розвитку кооперації в Україні є базові проблеми нашого суспільства: відсутність довіри і неробочий інструмент репутації, робота сектору “вчорну”.

Нажаль, держава на разі робить рівно нуль задля розвитку об’єднань і кооперативів. Але оптимізму нам додає те, що багато керівників ОТГ хочуть і готові працювати в цьому напрямку.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry