Чи зможуть аграрії отримати необхідні кошти?

Україні загрожує зменшення посівних площ, оскільки аграрії мають обмежений доступ до банківського кредитування на тлі логістичних труднощів з експортом та низьких цін на агропродукцію. Аграрна розписка є додатковим інструментом фінансування агросектору. Наразі популярність цього інструменту є невисокою через неможливість передати права оренди землі в якості застави за аграрними розписками.

Нові можливості застосування аграрних розписок покладено в основу Проекту Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою створення умов для залучення коштів на агровиробництво” (р.н. 9352 від 05.06.2023). Прийняття цього законопроєкту, який був зареєстрований за ініціативою народних депутатів та знаходиться на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, буде сприяти покращенню фінансування галузі.

Основні пропозиції законопроекту спрямовані на надання можливості використання прав оренди землі сільгоспризначення у якості застави за аграрними розписками та банківськими кредитами, а також створення додаткових можливостей захисту прав кредиторів.

Чинна редакція ч.5  ст.93 ЗК дозволяє розпорядження (в т.ч. передання в заставу) права оренди земельною ділянкою сільськогосподарського призначення без погодження із власником такої земельної ділянки. Проте визначений у Земельному кодексі порядок проведення земельних торгів не передбачає можливості проведення земельних торгів з продажу права оренди в примусовому порядку. Тобто, навіть якщо право оренди передано в якості застави за кредитом, кредитор не зможе його реалізувати. Відсутність механізму реалізації права оренди на земельних торгах виключає такий актив з обороту та унеможливює використання його як забезпечення для залучення фінансових ресурсів.

Це значно знижує інтерес кредиторів, в тому числі банків, постачальників ЗЗР, насіння, добрив та трейдерів до інструменту. Сама по собі аграрна розписка не є «прийнятним забезпеченням» з точки зору банківського законодавства. Врегулювання механізму передачі прав оренди землі дозволить створити ринок таких прав та умови для кредитування банками аграрної галузі під аграрні розписки, забезпечені правами оренди землі.

Крім того, можливість передати права оренди землі в якості забезпечення за аграрними розписками значно підвищить надійність та привабливість цього інструменту. Практика свідчить, що застава у вигляді майбутнього врожаю не є привабливою для кредиторів, бо вимагає багато зусиль для її адміністрування (оцінка якості, моніторинг, дорощування врожаю у випадку дострокового стягнення).

Також законопроект містить деякі нові можливості захисту прав кредиторів, які можуть бути використані за бажанням аграрія:
1) можливість обмеження прав боржника на розпорядження правами на земельну ділянку, вказану в агарній розписці, до погашення аграрної розписки;
2) можливість  передбачити в аграрній розписці додаткові застави (окрім майбутнього врожаю) без необхідності укладання окремих договорів застави;
3) можливість стягнення в позасудовому порядку через виконавчі надписи нотаріусів не тільки основної суми заборгованості за аграрними розписками, але й штрафи, якщо вони передбачені аграрної розпискою.

На жаль, законопроєкт 9352 з моменту внесення до ВРУ залишається без руху.  Всеукраїнська Аграрна Рада підтримує якнайшвидше прийняття депутатами законопроєкту 9352 як необхідного для підвищення ефективності функціонування агросектору.

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry