Чому суди завалені судовими позивами по землі

В ефірі AgroFM Дмитро Навроцький, керуючий партнер Адвокатського Об’єднання Sensum,

повідомив, що на сьогоднішній день в судах велика кількість земельних спорів.

Найактуальніші з них:

  • Розірвання договору оренди;
  • Рейдерські захоплення земельних ділянок, в тому числі з Колегією в сфері держреєстрації;
  • Оскарження рішень влади, пов’язаних з безоплатною приватизацією.

Ще до прийняття Закону про ринок землі було зрозуміло, що багато договорів оренди було укладено в 2010-2011 роках і термін дії більшості спливає в 2020-2021 роках. Тепер більшість орендарів почали компанію по поновленню договорів оренди. Встало питання щодо того, чи готовий орендодавець поновлювати оренду, адже більшість власників вважають, що ціна землі може бути набагато вище, ніж вважалось. Тож вже почалися відмови від продовження оренди.

Друга проблема в тому, що значно загострилась конкуренція за орендодавця серед підприємств-орендарів. Які почали пропонувати кращі умови оренди, збільшуючи плату за землю і умови оренди. Це теж велика проблема, яка змушую орендарів звертатись в суд.

Українське законодавство на боці орендодавців, якщо він отримував орендну плату протягом періоду оренди, а договір розірваний достроково, то орденна плата не повертається орендарю.

На думку експерта, тенденція до розірвання договорів в 2010 році тільки збільшиться. Тож аграрії стикнулись з великою проблемою грошових втрат і втрат землі.

Дмитро Навроцький радить починати продовження договору оренди завчасно, за рік – за два до закінчення терміну оренди. При цьому покращуючи та обговорюючи деталі умов оренди.

Багато підприємств вже почали роботи юридичного аудиту договорів щодо можливості їх розірвання. В Україні є декілька програм на підтримку агарного бізнесу за рахунок кредитів і дотації з боку держави. Але ці програми будуть відтерміновуватись. Експерт вважає, що запуск ринку в 2021 році не відбудеться через фінансову кризу, яка викликана короно-вірусом. Запуск ринку може вдарити по агропідприємствах, що викликає хвилю банкрутства.

Наразі, далеко не всі компанії, які обробляють землі готові купити землі, які обробляють. Оренда набагато вигідніша.

В Україні вже зареєстрований законопроект щодо передачі деякої категорії земельних спорів передавати в Господарський суд, в тому числі спори з органами державної влади. Раніше питання щодо підсудності розглядались постановою Пленуму Верховного суду, зараз постановою Верховного суду чи Великої Палати Верховного суду які вказували на ту чи іншу підсудність окремих спорів.

Треба зауважити, що це переважно будуть обласні господарські суди.

Тож Аграрії ще в 2021 році будуть змушені вирішувати питання оренди, не очікувано для себе збільшивши витрати на оренду землі у вигляді юридичних витрат.

Повний текст бесіди можна подивитись тут: https://youtu.be/VVIYIvO1Etg

Інфоіндустрія, за матеріалами AgroFM

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry