09.12.2023
Експорт агропродукції групи УКТ ЗЕД 10-19 (включно) є предметом нагнітання кризи навколо відносин Польщі та України з початку 2023 року. Польські джерела постійно вказують на загрозливі обсяги експорту агропродукції та українських олігархів, що за копійки вирощують на українських плодородних ланах суперврожаї та експлуатують людей і землю.
Картина з боку Польщі малюється дуже страшна, але ми в Інфоіндустрії звернули увагу, що жодної цифри чи факту в цих спорах та обвинуваченнях немає. В квітні-травні експорт агрпродукції в Польщу значно зменшився, але восени вже почались розмови до повного закриття експорту агропродукції з України.
Давайте проаналізуємо експорт української продукції під час війни одразу чи в момент збору врожаю. Ми взяли за основу вересень 2023 року – за результатами експорту у вересні.
Маємо наступне. Україна у вересні в групах товарів з 10-ї по 19-у, включно, зуміла експортувати аж 3,5 млн тон агропродукції.
(дані Митної служби та Мінагрополітики)
Польща з цього обсягу купила 4% продукції. Але яку саме продукцію купувала Польща?
Олії сонішникової було експортовано до Польщі в вересні 43 тис тон, що в три рази менше, ніж в Румунію. Але чи багато олії соняшникової продукує сама Польща? Чи був імпорт вспівставний в минулі (довоєнні) роки?
Зверніть увагу скільки експотувалось до Польщі кукурудзи від загального експорту у вересні.
Заради справедливості, можемо зазначити, що в експорті у вересні 2023 року були й лідерські позиції Польщі як покупця по окремих видах товарів.
Виходить, що олія соєва (13,5 тис. тон) та сало (2,1 тис. т) – лідери серед товарних груп при поставці в Польщу з України. Загалом Польща більше всіх купує українські: солод, насіння льону, гречки, хлібобулочні вироби та кондитерські вироби.
Чи все з названийх продуктів залишається в Польщі? Звісно, що не все, адже соєва олія та сало, так як і насіння льону та солод не є кінцевим продуктом для споживача і додана вартість, що створюється з них дозволяє отримувати прибуток вже з європейськими цінами продажу.
Інфоіндустрія проаналізувала тільки один місяць, після якого почалась активна фаза протестів та блокування кордонів. Але навіть такого невеликого аналізу достатньо щоб зрозуміти, що економічний фронт для Україїни набагато більший, ніж військовий.
Інфоіндустрія
Читайте нас у Telegram