25.06.2020
Останнім часом до Агроцентру НЕРТУС надходять питання щодо «загадкових» пошкоджень посівів – приблизно округлих плям на полі радіусом близько 10 м, з низькорослими деформованими рослинами (фото 1, 2). Зараз такі плями помічають на посівах соняшнику і кукурудзи.
Часто ці симптоми помилково діагностують як прояви ураження хворобами (фомопсисом, бактеріозом та ін.), пошкодження шкідниками чи гербіцидну післядію.
Насправді все набагато простіше – це наслідки удару блискавки!
Грозові опади «гуляють» Україною впродовж усього червня, вертикальні блискавки влучають у ґрунт, особливо на полях, що знаходяться на підвищеннях рельєфу.
Тому придивіться до симптомів. Осередки з пошкодженими рослинами досить чітко відмежовані, але ступінь пошкодження рослин дещо різниться: рослини в центрі плям пошкоджені більше, на краях – менше. Загальні ознаки: зігнуті та сплющені стебла, іноді з тріщинами, розірваними провідними пучками, з некрозними (відмерлими) ділянками на стеблах та листі (фото 3-6).
На жаль, такі рослини вже не відновляться. Деякий час після удару вони зберігають зелене забарвлення, а потім засихають і гинуть (фото 7, 8).
Але заспокоює факт, що це не є осередок розповсюдження інфекційної хвороби чи шкідників, сусіднім рослинам і посіву загалом нічого не загрожує.
Сприймаймо такі влучання блискавки як данину матінці-природі. Бажаємо, щоб надалі удари стихії оминали Ваші поля.
Інфоіндустрія за матеріалами компанії Нертус
Пов’язані теми: