Озимі зернові культури повертають втрачені позиції

28 лютого 2017 року в Києві відбувся Перший Зимовий зерновий конгрес. Захід, організований Асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з агенцією AgriEvent, був повністю присвячений практичним аспектам виробництва озимих зернових культур та орієнтований на розвиток і підвищення ефективності сільського господарства України.

Провідні вітчизняні та іноземні експерти обговорили проблеми забезпечення прибутковості при вирощуванні озимих зернових культур, сучасні технології обробітку ґрунту та догляду посівів, страхування урожаю озимих та ярих культур від весняно-літніх ризиків. Формат заходу передбачав дискусію щодо результативності різних технологій агровиробництва, а також огляд інноваційних рішень та особливостей ресурсозабезпечення.

За словами  генерального директора Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тараса Висоцького, протягом останніх двох-трьох років спостерігається повернення інтересу аграріїв до озимих зернових культур. Це пов’язано, передусім, зі змінами природно-кліматичних умов, можливістю виконання технологічних операцій навесні та стабільною рентабельністю озимих зернових. «У середині 2000-их спостерігався тренд зменшення площ озимих культур на користь ярих, але 5 років тому цей тренд зупинився. Протягом останніх двох років озимі почали повертати втрачені позиції, — розповів генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». — Навесні дедалі частіше спостерігаються несприятливі умови для посіву ярих культур, які не дозволяють вчасно, у встановлені строки відсіятися, а як відомо, 10-15% урожаю залежить від вчасності посіву. Якщо порахувати фактори недоотримання врожаю, то прибуток від озимих культур є більш стабільним. Наразі ми спостерігаємо повернення озимих на 10-15% площ, які були під ярими культурами».

За словами Тараса Висоцького показники минулих двох врожаїв засвідчують, що все більше підприємств починають розглядати пшеницю не як частину сівозміни, чи можливість виплати пайовикам орендної плати, а як маржинальну культуру. «Господарства ставлять цілі отримати не 4 т/га, а як мінімум – 6 т/га. Інвестиції в таку технологію збільшуються, так само як і ризики, тому місця для помилок не залишається».

Фермер та рекордсмен Книги рекордів Гіннеса з Великої Британії Род Сміт поділився практичним досвідом вирощування високих врожаїв озимої пшениці. В своєму господарстві у 2015 році він зібрав — 16,52 т/га зерна.

Пан Сміт розповів про низку факторів, які вплинули на високий урожай, зокрема, довгий період вегетації, вдалий вибір сорту, внесення органічних та мінеральних добрив, вчасний захист рослин тощо.  Також у рамках Зимового зернового конгресу відбувся юридичний практикум «Практичні аспекти ефективного агробізнесу в нових реаліях підготовки до зняття мораторію». Провідні фахівці ALEXANDROV&PARTNERS розглянули правові аспекти скасування мораторію на продаж землі, можливості розширення земельних банків, реструктуризації холдингів, протидії шахрайству та ін.

«Зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі – це реалії майбутнього, до яких більшість учасників ринку готується вже сьогодні, –  розповів Дмитро Александров адвокат, керуючий партнер ALEXANDROV&PARTNERS. – Існує декілька речей, які заважають зняти мораторій: страх, недовіра до влади, відсутність розуміння прозорих правил, історичний досвід з приватизацією».

За словами пана Дмитра алгоритм купівлі землі включатиме такі етапи: пошук господарств з цілісною площею, купівля корпоративних прав, вивчення договорів, переговори з кожним пайовиком та поетапний викуп. На виконання такого плану необхідно буде не менше 3 років.

На Зимовому зерновому конгресі також було анонсовано Дні агротехнологій УКАБ. Цього року Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» стартує з серією заходів – демонстраціями передових технологій з основних технологічних операцій: грунтообробітку, посіву, внесення засобів захисту рослин, оранки та збирання. На заходах буде презентовано роботу с.-г. техніки міжнародних лідерів-виробників, генераторів аграрних технологій. Події відбуватимуться за активної участі членів УКАБ та всіх агровиробників, які зацікавлені у їх запровадженні. Перший День агротехнологій відбудеться вже у третій декаді березня і буде присвячений передпосівній грунтообробці.

«Ми будемо вибирати на кожну подію одну-дві операції, які станом саме на сьогодні є актуальними з точки зору досягнення ефективності виробництва. Наприклад,  буде продемонстрований точний висів, обприскування з диференційованим внесенням, автоматичним пілотом і т.п. Суть цих заходів – показати українським аграріям останні передові технології, новинки, які ще активно не застосовуються на полях», – розповів генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry